Kao dva nakostrešena deteta bore se oko BEZNAČAJNE STVARI: Do čega može da dovede sukob Hrvatske i Slovenije?
Katastrofalni odnosi
Sukob oko granice između Slovenije i Hrvatske datira od raspada Jugoslavije, pa sve do danas. Prošle nedelje je Arbitražni sud u Hagu doneo presudu po kojoj je Sloveniji pripalo tri četvrtine Piranskog zaliva, uz koridor ka otvorenom moru.
Ljubljana šalje PROTESTNU NOTU Zagrebu: Sukob oko Piranskog zaliva ESKALIRAO!
Kasnije, došlo je do dva incidenta u zalivu, za koje je kriva hrvatska strana, dok je iz Zagreba saopšteno da su slovenački policijski brodovo u tri navrata povredili liniju razgraničenja na moru između dve zemlje. Sada je slovenački šef diplomatije Karl Erjavec najavio da će Ljubljana uputiti Zagrebu protestnu notu zbog incidenata u Piranskom zalivu.
SLOVENIJA dobila RAT protiv HRVATSKE: Pripalo joj 3/4 Piranskog zaliva
S obzirom na to, da sukob traje godinama, postavlja se pitanje da li uopšte postoji rešenje i kako će se dalje situacija odvijati.
Analitičar i bezbednjak Božo Spasić za SrbijuDanas.com kaže da kada se radi o tim granicama na primorju, notorna je činjenica da će zbog ove odluke haškog suda doći do ozbiljnih komplikacija između Hrvatske i Slovenije, te da tu čak ni uticaj EU, ni Angele Merkel neće moći da spreči određene tenzije koje već sada prisutne.
- Prema nekim informacijama, obe strane tamo već “gomilaju” određene vojne patrole, u zaliv su ubačeni brodovi i čamci, ne samo policije, nego i vojni. Sve je to jedna vrsta zastrašivanja. Mislim da je Slovenija ovom odlukom suda dobila i više nego što je trebalo, a Hrvatska je htela da zadži za sebe to što joj pripada. Hrvatska je od momenta kada je doneta odluka arbitražnog suda zapostavila sve druge druge probleme u svojoj zemlji i prebacila se na teren međudržavne granice - rekao je Spasić.
Kako kaže, ta međudržavna granica je toliko beznačajna za odnose pomenute dve zemlja toliko da je to gotovo nemoguće opisati. Premijer Plenković i predsednica Grabar Kitarović će imati problem branitelja, tzv. nacionalističke Hrvatske koja će smatrati svako njihovo popuštanje kao izvestan vid izdaje Hrvatske, tako da hrvatskoj Vladi predstoji jedan veoma ružan period u kome će ona biti optuživana za bilo kakav sporazum ili prihvatanje arbitražnog postupka.
Međutim, ono što posebno predstavlja problem jesu potencijalni sukobi koji mogu proisteći.
- Vrlo verovatno je da će tu biti incidenata, koje će u početku izazivati ribari, ali je činjenica da će se postaviti pitanje i gornje granice mimo mora, tako da će čitav taj proces verovatno dovesti do katastrofalno loših odnosa između Slovenije i Hrvatske. To vam je kao dva nakostrešena deteta. Beznačajna granična linija koja nema nikakav strategijski, ni drugi značaj. Ipak, prvo je Slovenija postavila neke svoje vojne jedinice duž granice, i time samo žele da pokažu da će i oružjem ako treba štititi svoj pojas koji je dobila arbitražnom odlukom. Naravno da će to kod Hrvata izazvati reakciju. Može doći do sukoba, jer nije nemoguće da neki patrolni čamac policije ili vojske ispali te tzv. upozoravajuće morske granate koje se ispaljuju na ribare i tada bi to bio i početak katastrofe u odnosima.
Ipak, kako je analitičar izjavio za naš sajt, u ovom momentu nema ozbiljnijih naznaka da će doći do oružanog sukoba.
Granica Hrvatske i Srbije
Kako se ovde se radi o tome da su to granice između Slovenije i Hrvatske nacrtane posle rata, a te granice odobravao i crtao je jedan partijski komitet na čijem čelu se nalazio Milovan Đilas. isto tako su nacrtane i između Srbije i Hrvatske na Dunavu.
- Kao što su problemi na Jadranskom moru, tako nastupaju i problemi ovde na Dunavu i to će biti veliki problem i za Srbiju i za Hrvatsku, posebno što je Hrvatska u pogodnijem položaju pošto je u Evropskoj uniji, te će pokušati da diktira uslove - kaže Spasić.