SLOVENIJA dobila RAT protiv HRVATSKE: Pripalo joj 3/4 Piranskog zaliva
Slovenci su dobili otprilike 3/4 zaliva, što bi značilo da je Hrvatska sigurno izgubila deo morske teritorije, ali nisu dobili izlaz u međunarodne vode.
Danas je Arbitražni sud u Hagu doneo presudu u slučaju graničkog spora između Hrvatske i Slovenije oko Piranskog zaliva. Slovenci su dobili otprilike 3/4 zaliva, što bi značilo da je Hrvatska sigurno izgubila deo morske teritorije, ali nisu dobili izlaz u međunarodne vode.
Olujno nevreme pogodilo Hrvatsku: Vetar lomio grane drveća, grad veličine oraha uništio oranice
Stotine porodica na Jadranu nudi besplatno letovanje: Ujedinili se zbog jednog plemenitog cilja
Hrvatska i Slovenija se već dugi niz godina spore oko Piranskog zaliva. Obe države su pristale da se čitavo pitanje reši pred arbitražnim sudom, a onda je Hrvatska izašla iz ovog procesa 2015. godine odlukom u Saboru. Tom prilikom su poručili da žele alternativno rešavanje ovog slučaja, jer je proces arbitraže kompromitovan zbog navodnog lobiranja Slovenaca u svoju korist.
Arbitražni sud je objavio da je postupak završen i da će odluku da donese kroz nekoliko meseci. Zagreb je poručio da će ova presuda za njih biti “mrtvo slovo na papiru”. Hrvatska strana je tražila da razgraničenje ide crtom ekvidistance, odnosno da se zaliv podeli po pola.
Prve spekulacije o mogućim nepravilnostima u arbitraži pojavile su se nakon izjave slovenskog ministra spoljnih poslova Karla Erjavca u emisiji TV Velenja. Tada je Erjavec kazao kako je “po neslužbenim informacijama” optimističan kako će “Slovenija dobiti izlaz na otvoreno more”, što bi značilo da će sud odlučiti u korist Ljubljane.
Godine 2015. izbio pravi skandal kada je Večernji list otkrio i objavio da je član Arbitražnog suda Jernej Sekolec u nekoliko navrata razgovarao sa članicom stručnog tima i zastupnicom pred Sudom Simonom Drenik iz slovenskog Ministarstva spoljnih poslova, pa joj prenosio detalje iz poverljive rasprave, izjave i mišljenja predsednika Suda Gilberta Guilaumea i ostalih arbitara.
Kad se digla bura u Hrvatskoj, iz slovenskog su MSP-a demantovali su da imaju ikakve povlašćene informacije. Večernjem listu tada je savetnik na Sudu zadužen za arbitražu Hrvatske i Slovenije Dirk Pulkovski obećao da će sud sprovesti istragu.
Predstavnik Hrvatske definitivno danas nije prisustvovao izricanju presude Arbitražnog suda u graničnom sporu u Piranskom zalivu te države i susedne Slovenije, što je juče potvrdio i premijer Andrej Plenković.
Hoće li dočekati samostalnost? Dodik otkrio šta će biti sa referendumom u Republici Srpskoj
– Uprkos formalnom signalu koji smo dobili od Arbitražnog suda da se u nekom trenutku fizički prihvati sama presuda, Vlada Hrvatske odlučila je da to ne učini – rekao je Plenković predstavljajući Hrvatskom saboru osnovne zaključke Evropskog veća održanog u četvrtak i petak u Briselu.
Kako za Zagreb ta presuda nema relevantnost s obzirom na to da je iz njega nepovratno izišao, Hrvatska presudu “neće ni primiti nego ćemo je, pretpostavljam, znati kada bude objavljena na internetu ili u prenosu. Naše pozicije su čvrste, na njima ćemo istrajati i tu očekujemo čvrstu podršku Hrvatskog sabora”, kazao je Plenković.
On je pritom istakao važnost nastavka, kako je rekao, sveukupnog dijaloga sa Slovenijom. Dodao je da odluka Suda za Hrvatsku neće biti prihvatljiva, bez obzira “šta će i kako komentarisati bilo koji drugi akter, bilo koja država ili međunarodna organizacija”.
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je u intervjuu za ljubljansko Delo kazala da se Hrvatsku arbitražni postupak o graničnom sporu sa Slovenijom više ne tiče i da se danas ništa posebno neće dogoditi.
Zagreb veliča još jednog krvnika srpskog naroda: Jure Francetiću Hrvati dižu spomen ploču
– Hrvatska neće ni prihvatiti ni odbiti rezultat arbitraže budući da ona za nas ne postoji – kazala je predsednica, pođetivši na jedinstvena stav Hrvatske kako je arbitraža nepovratno kompromitovana i da dijalog između dve države o bilateralnom sporu treba tražiti u drugom okviru.
Zvanična Ljubljana, međutim, ne misli tako. Njihov predstavnik je prisustvovao čitanju presude, a slovenački zvaničnici su prethodnih dana bili jasni da drugog dijaloga o teritorijalnom sporu neće biti. Sloveniju je u Hagu danas predstavljao šef slovenačke diplomatije Karl Erjavec.