KORONA GUTA SLOVENIJU: Raste broj zaraženih sa teškom kliničkom slikom, bolnice NEMAJU DOVOLJNO KAPACITETA
U Sloveniji je potvrđeno 168 novih slučajeva korona virusa od 1.940 testiranih.
Broj umrlih ostao je 155, a trenutno je aktivno 2.078 slučajeva infekcije. Hospitalizovan je 101 pacijent, od kojih je 16 na intenzivnoj nezi.
MILO SPREMAO PODMUKLI PLAN? Da DPS nije izgubio vlast, evo šta bi se desilo sa SRBIMA U CRNOJ GORI
U KOMŠILUKU BUKNULO NAJVEĆE ŽARIŠTE KORONE DO SADA! Promocija knjige pošla po zlu, slučaj nejasan svetu
ZA BARANINOM TRAGA POLICIJA nakon sinoćnje pucnjave u kojoj je ranjen član DPS-a i policajac
U Sloveniji je od početka epidemije potvrđeno 6.330 slučajeva korona virusa.
Slovenačku vladu i dalje zabrinjava visok postotak pozitivnih testova koji je u porastu.
Vlada i epidemiolozi zabrinuti su rastom hospitalizacija, ali i povećanjem procenta pozitivnih nalaza na korona virus na broj testiranih.
Tako je u petak na 2893 testiranih bilo potvrđeno 227 novih slučajeva, a u poslednja 24 sata potvrđeno je 168 novih infekcija na 1940 testiranih osoba. To znači da je udeo pozitivnih testova povećan na čak 8,66 posto, a dan ranije iznosio je 8,24 posto.
Sve više ljudi u bolnicama
Uz povećan broj inficiranih u drugom talasu epidemije vladu i njen stručni tim za Kovid-19 zabrinjava rast broja pacijenata u bolnicama, prodor virusa u neka bolniča odeljenja, kao i nedovoljan kapacitet.
Zbog prodora virusa na dva odeljenja ljubljanskog Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) i to na odeljenje za vaskularne bolesti (6 zaraženih pacijenata) i odeljenje za plućne bolesti i alergije (jedan zaraženi pacijent), u subotu su na njima privremeno na najmanje nedelju dana prekinuli prijem pacijenata. Deo bolničkog osoblja je zbog kontakata sa zaraženima u izolaciji.
Premijer Janez Janša upozorio je u petak na javnoj tribini pod naslovom "Odgovoran građanin - odgovoran narod" na potrebu da se svi u državi odgovorno pridržavaju epidemioloških i restriktivnih mera, kako bi se izbeglo ponovno zatvaranje, odnosno ograničenje kretanja na opštine ili regiji, kako je to bilo u proleće, u prvom talasu epidemije.
- Tada je to bila ključna mera i mnogi su joj se protivili jer je zaista ograničila slobodu kretanja, ali bez te mere ne bismo zaustavili virus - kazao je slovenački premijer.
- Takvu situacija sada je moguće izbeći, ali samo ako svi budu svesni svoje odgovornosti i držali se pravila - dodao je Janša zabrinut što neki mere ne shvataju dovoljno ozbiljno.