SLAVLJE U KOMŠILUKU: Hrvati danas obeležavaju, za njih, važan istorijski dan, evo o čemu se radi
Oglasio se Hrvatski sabor
Međimurje danas, 9. januara, obeležava jedan od najvažnijih datuma u svojoj istoriji - Dan ujedinjenja s maticom zemljom Hrvatskom, a taj se dan obeležava kao spomendan. Tog dana 1919. godine Velika Narodna skupština okupila je na Franjevačkom trgu u Čakovcu oko 10.000 Međimuraca koji su doneli odluku o odcepljenju Međimurja od Mađarske, izrazivši pritom pripadnost hrvatskom narodu, podsetio je danas Hrvatski sabor.
DODIK PORUČIO: Republika Srpska želi mir i stabilnost – ne da svoje, tuđe neće
SVE JE SPREMNO ZA SPEKTAKL: Banjaluka okićena SRPSKIM BARJACIMA, evo kako izgleda grad uoči PROSLAVE (VIDEO)
OKUPILI SE SRBI SA OBE STRANE DRINE: Patrijarh Porfirije u Banjaluci služi svetu arhijerejsku liturgiju (FOTO)
Novim Zakonom o praznicima, spomendanima i neradnim danima, koji se primenjuje od 1. januara 2020. godine, 9. januar obeležava se kao spomendan - Dan ujedinjenja Međimurja s maticom zemljom Hrvatskom u spomen na donošenje Rezolucije o odcepljenju Međimurja od mađarske države.
Kao spomendan taj istorijski događaj obeležavao se od septembra 2005. godine, kada je - izmenama Zakona o praznicima - obeležavan kao Dan spomena na donošenje Rezolucije o odcepljenju Međimurja od mađarske države.
"U hrvatskom narodu u Međimurju je oduvek živela želja da se politički sjedini sa svojim saplemenicima iste krvi i jezika"
Dan spomena na donošenje te rezolucije značajan je radi njegove uloge u istorijskoj težnji očuvanja jedinstvenosti hrvatske teritorije, a taj dan se širom Međimurja obeležava nizom događaja i svečanosti kojima se odaje počast zaslužnim Međimurcima.
U Rezoluciji od 9. januara 1919. godine stoji:
- U hrvatskom je narodu u Međimurju oduvek živela želja da se politički sjedini sa svojim saplemenicima iste krvi i jezika. Imperijalizam mađarske države, koji je nasilnom mađarizacijom hteo od raznih naroda bivše države Ugarske da stvori jedinstveni i jednojezični mađarski narod, kao što nije uspeo kod ostalih nemađarskih naroda, tako nije uspeo ni kod međimurskih Hrvata.
Uprkos najvećem nasilju i najžešće mađarizacije, ipak je hrvatski narod u Međimurju sačuvao svoj jezik i živu želju za oslobođenje od tuđinskog jarma. Kad je pobedila ideja velikog predsednika severno-američkih država Vilsona o samoopredeljenju naroda, osetili su i međimurski Hrvati da i oni imaju pravo na slobodu i život.
"Mnogi sinovi našeg naroda morali su tu težnju da plate sopstvenom krvlju"
Mađarske vlasti su hetele, kako piše Index.hr, "još jednim poslednjim udarcem da unište ovu težnju naroda za slobodom", pa su mnogi sinovi našeg naroda morali tu težnju da plate sopstvenom krvlju."
- Ipak je došao čas oslobođenja po slavnoj vojsci sinova naše krvi i jezika. Zato danas Hrvati iz celog Međimurja, skupljeni na javnoj opštoj skupštini, održanoj 9. januara 1919. u glavnom mjstu Čakovcu, pred celim svetom otvoreno, odlučno, jednodušno i samosvesno izjavljuju: "Zauvek se odcepljujemo od mađarske države, kojoj smo do sada pripadali samo pod uticajem sile i protiv svoje volje.", piše hrvatski portal Index.hr.
(Srbija Danas/Index.hr)