NEOPHODAN OPREZ ZBOG KORONE: Ovo su najrizičnija mesta zaraze
Srpska i dalje beleži novozaražene korona virusom, što znači da i dalje moramo da budemo izuzetno oprezni i da preduzmemo sve mere zaštite kako bismo izbegli širenje zaraze, posebno na radnom mestu, u javnom prevozu, u restoranima.
Poznato je da se većina ljudi zarazi u vlastitom domu. Naime, član domaćinstva se zarazi u zajednici, potom virus donese kući i onda stalni kontakt među članovima domaćinstva dovede do infekcije.
SRBI ĆE IPAK MOĆI U HRVATSKU: Objašnjeno pod kojim uslovom je moguće ući
SKANDALOZNO PONAŠANJE CRNOGORSKIH POMORACA U AVIONU: Maltretirali posadu, IZGREBALI STJUARDESU po vratu
DVA MIGRANTA UBIJENA KOD CAZINA: Stradali u međusobnom obračunu, policija zatekla beživotna tela
- Da biste se zarazili, morate biti izloženi infektivnoj dozi virusa. Na osnovu studija o infektivnoj dozi sa drugim korona virusima, izgleda da je dovoljna vrlo mala doza virusa da bi došlo do infekcije. Formula za izloženost „količina virusa puta vreme“ je osnova praćenja kontakata. Ko god provede duže od 10 do 15 minuta u situaciji licem u lice sa zaraženom osobom, potencijalno je zaražen. Ko god duže vreme jeli prostor, recimo u kancelariji, potencijalno je zaražen. Ovo je takođe razlog zašto je važno da osobe koje imaju simptome ostanu kod kuće. Kihanjem i kašljanjem izbacuje se toliko virusa, da možete zaraziti sve osobe u prostoriji u kojoj se nađete - objašnjavaju u Institutu za javno zdravstvo RS.
S druge strane, glavni izvori zaraze su kuće, radna mesta, javni prevoz, društvena okupljanja i restorani.
- Ovo predstavlja 90 odsto svih mesta na kojima je dolazilo do širenja virusa. Sa druge strane, mnogo je ređe masovnije širenje virusa u vanjskom okruženju i samo manji postotak od svih infekcija je nastao u prodavnicama - kažu u IJZ i podsećaju da kriva epidemije Covid-19 ima relativno predvidiv tok i kada se dostigne vrhunac, može se predvideti i silazni tok.
- Imamo vrlo značajne podatke o epidemijama u Kini i Italiji, koji pokazuju da nishodni deo mortalitetne krivulje opada sporo, a smrtni slučajevi se dešavaju još mesecima. Ovo se događa tokom trajanja izolacije. Kako se države ponovo otvaraju, moguć je ponovan porast broja slučajeva. Zbog toga je bitno da prepoznajemo situacije visokog rizika, kako bismo ih mogli izbeći – saopštili su iz IJZ.
Ono što je, svakako, dobra vest, jeste da se, sa aspekta lečenja kritično obolelih Covid pacijenata, broj teško obolelih smanjuje.
To se vidi po broju novoprimljenih pacijenata u Intenzivnu njegu Covid 5, kao i po broju konsultativnih pregleda za koje nas kolege pozovu tokom dana, kaže Milka Jandrić, šef Odeljenja intenzivne medicine za Covid 19 pacijente.
- Smanjenje broja obolelih može biti rezultat mnogih faktora - napora naših građana u pridržavanju preporučenih mera zaštite, napora zdravstvenog sistema i, na kraju, prirode samog virusa. Što se tiče Intenzivne nege Covid 5, do sada je najfrekventniji period bio od druge polovine aprila do prve polovine maja. Radilo se o pacijentima sa teškim formama bolesti i upali pluća, koji su bili u stanju teške respiratorne slabosti koja je zahtevala respiratornu podršku, odnosno upotrebu respiratora ili nekog vida neinvazivne mehaničke ventilacije - naglašava Jandrićeva.
Dodaje da kod ove bolesti nema pravila, te da ni osobe bez hroničnih oboljenja nisu bile pošteđene virusa, niti je ovaj podatak bio garancija da će sve biti u redu.
OVAJ GRAD U SRBIJI VIŠE NIJE ŽARIŠTE KORONA VIRUSA: Od 70 testiranih nijedan pozitivan
SRBIJA ĆE SPREMNO DOČEKATI DRUGI TALAS KORONE! Dr Kon otkrio kada će se virus UGASITI
Objavljeni najnoviji podaci: Obolele još 54 osobe, jedna osoba izgubila život
DOMAĆIM ZNANJEM PROTIV KORONE: Srbija napravila prve testove za otkrivanje virusa, oživela i proizvodnja maski
OD PONEDELJKA VAŽE NOVE MERE: Detaljan spisak SVIH PROMENA, Kon podseća na KLJUČNU STVAR