НЕОПХОДАН ОПРЕЗ ЗБОГ КОРОНЕ: Ово су најризичнија места заразе
Српска и даље бележи новозаражене корона вирусом, што значи да и даље морамо да будемо изузетно опрезни и да предузмемо све мере заштите како бисмо избегли ширење заразе, посебно на радном месту, у јавном превозу, у ресторанима.
Познато је да се већина људи зарази у властитом дому. Наиме, члан домаћинства се зарази у заједници, потом вирус донесе кући и онда стални контакт међу члановима домаћинства доведе до инфекције.
СРБИ ЋЕ ИПАК МОЋИ У ХРВАТСКУ: Објашњено под којим условом је могуће ући
СКАНДАЛОЗНО ПОНАШАЊЕ ЦРНОГОРСКИХ ПОМОРАЦА У АВИОНУ: Малтретирали посаду, ИЗГРЕБАЛИ СТЈУАРДЕСУ по врату
ДВА МИГРАНТА УБИЈЕНА КОД ЦАЗИНА: Страдали у међусобном обрачуну, полиција затекла беживотна тела
- Да бисте се заразили, морате бити изложени инфективној дози вируса. На основу студија о инфективној дози са другим корона вирусима, изгледа да је довољна врло мала доза вируса да би дошло до инфекције. Формула за изложеност „количина вируса пута време“ је основа праћења контаката. Ко год проведе дуже од 10 до 15 минута у ситуацији лицем у лице са зараженом особом, потенцијално је заражен. Ко год дуже време јели простор, рецимо у канцеларији, потенцијално је заражен. Ово је такође разлог зашто је важно да особе које имају симптоме остану код куће. Кихањем и кашљањем избацује се толико вируса, да можете заразити све особе у просторији у којој се нађете - објашњавају у Институту за јавно здравство РС.
С друге стране, главни извори заразе су куће, радна места, јавни превоз, друштвена окупљања и ресторани.
- Ово представља 90 одсто свих места на којима је долазило до ширења вируса. Са друге стране, много је ређе масовније ширење вируса у вањском окружењу и само мањи постотак од свих инфекција је настао у продавницама - кажу у ИЈЗ и подсећају да крива епидемије Covid-19 има релативно предвидив ток и када се достигне врхунац, може се предвидети и силазни ток.
- Имамо врло значајне податке о епидемијама у Кини и Италији, који показују да нисходни део морталитетне кривуље опада споро, а смртни случајеви се дешавају још месецима. Ово се догађа током трајања изолације. Како се државе поново отварају, могућ је понован пораст броја случајева. Због тога је битно да препознајемо ситуације високог ризика, како бисмо их могли избећи – саопштили су из ИЈЗ.
Оно што је, свакако, добра вест, јесте да се, са аспекта лечења критично оболелих Covid пацијената, број тешко оболелих смањује.
То се види по броју новопримљених пацијената у Интензивну његу Covid 5, као и по броју консултативних прегледа за које нас колеге позову током дана, каже Милка Јандрић, шеф Одељења интензивне медицине за Covid 19 пацијенте.
- Смањење броја оболелих може бити резултат многих фактора - напора наших грађана у придржавању препоручених мера заштите, напора здравственог система и, на крају, природе самог вируса. Што се тиче Интензивне неге Covid 5, до сада је најфреквентнији период био од друге половине априла до прве половине маја. Радило се о пацијентима са тешким формама болести и упали плућа, који су били у стању тешке респираторне слабости која је захтевала респираторну подршку, односно употребу респиратора или неког вида неинвазивне механичке вентилације - наглашава Јандрићева.
Додаје да код ове болести нема правила, те да ни особе без хроничних обољења нису биле поштеђене вируса, нити је овај податак био гаранција да ће све бити у реду.
ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ВИШЕ НИЈЕ ЖАРИШТЕ КОРОНА ВИРУСА: Од 70 тестираних ниједан позитиван
СРБИЈА ЋЕ СПРЕМНО ДОЧЕКАТИ ДРУГИ ТАЛАС КОРОНЕ! Др Кон открио када ће се вирус УГАСИТИ
Објављени најновији подаци: Оболеле још 54 особе, једна особа изгубила живот
ДОМАЋИМ ЗНАЊЕМ ПРОТИВ КОРОНЕ: Србија направила прве тестове за откривање вируса, оживела и производња маски
ОД ПОНЕДЕЉКА ВАЖЕ НОВЕ МЕРЕ: Детаљан списак СВИХ ПРОМЕНА, Кон подсећа на КЉУЧНУ СТВАР