NIKO NEĆE PRIHVATITI SKANDALOZAN PREDLOG POPISA: Albanci i Bošnjaci digli glas, ovakvo nešto je neprihvatljivo
Oni smatraju da manjinski narod na osnovu podataka sa popisa ostvaruju prava zagarantovana Ustavom i da im to ne može biti uskraćeno.
I za Albance i za Bošnjake u Crnoj Gori neprihvatljiv je predlog Centra za demokratsku tranziciju da se građani na predstojećem popisu stanovništva ne izjašnjavaju o verskoj i nacionalnoj pripadnosti, kao i o jeziku.
Iz kabineta Zdravka Krivokapića su ranije saopštili da je za njih takav predlog neprihvatljiv, ali da to nije glavna tema u ovom trenutku.
MILOVI PARTNERI GUBE KOMPAS! Nakon što su odbili da uđu u NOVU VLAST, Bošnjačka stranka šokirala javnost
NAROD NE MOŽE DA ČEKA! Funkcionerka DF-a poslala snažnu poruku Zdravku Krivokapiću
MILOV REŽIM ĆE MORATI DA ODGOVARA! Medojević otkrio veliku istinu o Đukanoviću
Za predsednika Demokratskog saveza Albanaca (DSA) Nikolu Camaja je neprihvatljiv predlog CDT da se građani na popisu stanovništva, planiranom za narednu godinu ne izjašnjavaju o verskoj i nacionalnoj pripadnosti i o jeziku, prenosi RTCG.
Camaj je kazao da je za albanski narod u Crnoj Gori veoma bitna odrednica nacionalnosti i jezika, te da na osnovu tih podataka manjine obezbeđuju ostvarivanje osnovnih prava.
- Ukoliko se ne bude znalo koliko manjinskih naroda živi u Crnoj Gori i u kom broju, neće moći ni da ostvaruju svoja osnovna prava, kao i svi drugi građani, čime bi bili diskriminisani. Za Albance je veoma važno da imaju mogućnost da se izjasne o nacionalnoj pripadnosti i o jeziku, mnogo važnije nego izjašnjavanje o vjerskoj pripadnosti. Takođe, mislim da je to bitno i za sve ostale manjine u Crnoj Gori, ali dok se taj predlog ne definiše u potpunosti, ne možemo ni zauzeti neki konačni stav po tom pitanju - rekao je Camaj i dodao da je za njega, prema onom kako trenutno svari stoje, predlog CDT neprihvatljiv.
Prema njegovim rečima, tako određen popis stanovništva, bez bez izjašnjavanja o nacionalnoj pripadnosti i jeziku, smatra Camaj, kasnije bi se odrazio na osnovna prava koja manjine treba da imaju na osnovu procenta u jednoj opštini, jednom gradu i, u konačnom, u celoj državi Crnoj Gori.
I predsednik Demokratske partije (DP) Fatmir Ðeka smatra da izjašnjavanje o eri, naciji i jeziku mora postojati kao opcija. Poručio je i da je najvažnije da se popis realizuje u demokratskoj atmosferi.
- Mi razumijemo predlog CDT-a, posebno stanje u našem društvu u kojem će se taj važan posao odvijati. Ipak, on se mora obaviti. Na svima je nama, a posebno na budućoj vlasti, da čitav taj posao bude obavljen u demokratskom duhu i u najkorektnijoj proceduri - rekao je Ðeka.
I iz Bošnjačke stranke su saopštili da je za njih neprihvatljiv predlog CDT-a.
Oni smatraju da manjinski narod na osnovu podataka sa popisa ostvaruju prava zagarantovana Ustavom i da im to ne može biti uskraćeno.
Ističu da se ustavno načelo srazmerne zastupljenosti ostvaruje upravo na osnovu podataka sa popisa.
Inače, procenanjuje se da u Crnoj Gori živi nešto manje od 30 odsto Srba.