OD OVE BOLESTI HRVATI NAJVIŠE UMIRU! Prošle godine više od 8.000 obolelih - stručnjaci u strahu
Direktni troškovi lečenja sepse u hrvatskim bolnicama u 2021. godini iznosili su 10,85 miliona evra.
Sepsa je najčešći uzrok smrti u bolnicama, upozoravaju zdravstveni stručnjaci povodom Međunarodnog dana sepse i pozivaju na hitno donošenje nacionalnih smernica za prevenciju i lečenje ovog sindroma od kog je u Hrvatskoj protekle godine obolelo više od osam hiljada pacijenata.
Sepsa je inflamatorni odgovor tela na infekciju koja se može javiti nakon operacije, a stopa smrtnosti je čak 10 do 50 procenata. Zbog toga je važno rano otkriti i lečiti sepsu, posebno kod pacijenata u bolničkim ustanovama, poručuje Hrvatsko udruženje medicinskih sestara za anesteziju, reanimaciju, intenzivnu negu i transfuziju (HDMSARIST), koje je pokrenulo kampanju "Stop sepsi" za rano prepoznavanje bolesti ove bolesti u svim većim hrvatskim gradovima.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/09/12/collage_maker-12-sep-2022-10.22-pm.jpg?itok=yLsI_2EH)
TRAGEDIJA U HRVATSKOJ JE MOGLA BITI SPREČENA?! Isplivale šokantne informacije o sudaru vozova (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/11/hrvatska_policija.jpg?itok=VCFNQHsF)
KRVAVA SVAĐA NA RADNOM MESTU: Kolegu ubo u vrat, pa skočio sa zgrade i POGINUO
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/18/hrvatska_policija.jpg?itok=fCou5IvQ)
PANIKA U SPLITU: Građani uznemireni HITNO zvali policiju zbog deteta koje se šetalo ulicom i onoga što je imalo u rukama!
Anesteziolog Tina Tomić Mahečić navela je brojku od više od osam hiljada obolelih od sepse u 2021. godini, dodajući da je vrlo teško dati preciznu sliku jer još uvek ne postoji registar onih koji su stradali i umrli od ovog sindroma.
- Sepsa, na vreme prepoznata i lečena, ima dobru prognozu za preživljavanje i kvalitetan život nakon oporavka - ističe Tomić Mihečić, jedan od učesnika okruglog stola u KBC-u Zagreb, koji će ukazati na važnost prepoznavanja prvih simptoma, kao i kontrolisanom upotrebom antibiotika.
Koliki je problem sepsa u hrvatskom zdravstvu govori podatak da je prošle godine na lečenje sepse utrošeno ukupno 63.553 bolničkih dana, a prema podacima Središnjeg zdravstvenog informacijskog sastava Republike Hrvatske (CEZIH) direktni troškovi sepse u hrvatskim bolnicama u 2021. godini iznosili su 10,85 miliona evra. Procenjuje se da je ukupno direktno finansijsko opterećenje još veće, zbog propusta u protokolima kojima se naplaćuju troškovi, istakla je Tomić Mihečić, objašnjavajući da je sepsa više sindrom nego jedinstvena klinička dijagnoza.
Dakle, Hrvatska nema registar umrlih od sepse, ali postoji problem u pisanju njene dijagnoze, zbog čega se često ne nalazi u izveštajima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Rezultat je da se na lestvici deset vodećih uzroka smrti u Hrvatskoj sepsa ne navodi.
Sve su to problemi na koje će ukazivati učesnici skupa u KBC-u Zagreb, u kojem će biti i predstavnici Radne grupe za izradu i donošenje Nacionalnih smernica za prevenciju i lečenje sepse.