ОД ОВЕ БОЛЕСТИ ХРВАТИ НАЈВИШЕ УМИРУ! Прошле године више од 8.000 оболелих - стручњаци у страху
Директни трошкови лечења сепсе у хрватским болницама у 2021. години износили су 10,85 милиона евра.
Сепса је најчешћи узрок смрти у болницама, упозоравају здравствени стручњаци поводом Међународног дана сепсе и позивају на хитно доношење националних смерница за превенцију и лечење овог синдрома од ког је у Хрватској протекле године оболело више од осам хиљада пацијената.
Сепса је инфламаторни одговор тела на инфекцију која се може јавити након операције, а стопа смртности је чак 10 до 50 процената. Због тога је важно рано открити и лечити сепсу, посебно код пацијената у болничким установама, поручује Хрватско удружење медицинских сестара за анестезију, реанимацију, интензивну негу и трансфузију (ХДМСАРИСТ), које је покренуло кампању "Стоп сепси" за рано препознавање болести ове болести у свим већим хрватским градовима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/09/12/collage_maker-12-sep-2022-10.22-pm.jpg?itok=yLsI_2EH)
ТРАГЕДИЈА У ХРВАТСКОЈ ЈЕ МОГЛА БИТИ СПРЕЧЕНА?! Испливале шокантне информације о судару возова (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/11/hrvatska_policija.jpg?itok=VCFNQHsF)
КРВАВА СВАЂА НА РАДНОМ МЕСТУ: Колегу убо у врат, па скочио са зграде и ПОГИНУО
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/18/hrvatska_policija.jpg?itok=fCou5IvQ)
ПАНИКА У СПЛИТУ: Грађани узнемирени ХИТНО звали полицију због детета које се шетало улицом и онога што је имало у рукама!
Анестезиолог Тина Томић Махечић навела је бројку од више од осам хиљада оболелих од сепсе у 2021. години, додајући да је врло тешко дати прецизну слику јер још увек не постоји регистар оних који су страдали и умрли од овог синдрома.
- Сепса, на време препозната и лечена, има добру прогнозу за преживљавање и квалитетан живот након опоравка - истиче Томић Михечић, један од учесника округлог стола у КБЦ-у Загреб, који ће указати на важност препознавања првих симптома, као и контролисаном употребом антибиотика.
Колики је проблем сепса у хрватском здравству говори податак да је прошле године на лечење сепсе утрошено укупно 63.553 болничких дана, а према подацима Средишњег здравственог информацијског састава Републике Хрватске (ЦЕЗИХ) директни трошкови сепсе у хрватским болницама у 2021. години износили су 10,85 милиона евра. Процењује се да је укупно директно финансијско оптерећење још веће, због пропуста у протоколима којима се наплаћују трошкови, истакла је Томић Михечић, објашњавајући да је сепса више синдром него јединствена клиничка дијагноза.
Дакле, Хрватска нема регистар умрлих од сепсе, али постоји проблем у писању њене дијагнозе, због чега се често не налази у извештајима Хрватског завода за јавно здравство (ХЗЈЗ). Резултат је да се на лествици десет водећих узрока смрти у Хрватској сепса не наводи.
Све су то проблеми на које ће указивати учесници скупа у КБЦ-у Загреб, у којем ће бити и представници Радне групе за израду и доношење Националних смерница за превенцију и лечење сепсе.