PANDEMIJA IŠLA NA RUKU NASILNICIMA: Porazne brojke SOS linije za žrtve (FOTO)
U toku pandemije u Crnoj Gori porastao broj poziva SOS liniji
Crnogorska nacionalna SOS linija za žrtve nasilja u porodici od januara do avgusta ove godine primila je 2.110 poziva, što je deset odsto više nego u istom periodu 2019.
PUCALI U FLAŠU! UHAPŠENA DVOJICA OSUMNJIČENIH ZA UBISTVO MLADIĆA: Detalji pucnjave u Zenici
BLAGI UŽAS U HRVATSKOJ! NESTALO STRUJE, RESPIRATORI SE POKRETALI "NA GURKU": Pacijente ručno održavali u životu!
Izvršna koordinatorka SOS telefona za žene i decu žrtve nasilja u Nikšiću Nataša Međedović Pištalo izjavila je da je od 1. marta do kraja septembra ta NVO primila 2.012 poziva za pomoć i podršku, što je za 18 odsto više nego u istom periodu prošle godine, kada je bilo 1.662 poziva.
- Najčešće žrtve su žene, oko 90 odsto, deca oko sedam odsto, a muškarci do tri odsto. Najčešći počinioci nasilja su muškarci, oko 98 odsto. U prvim sedmicama epidemije bio je najdrastičniji skok po broju poziva, išao je čak do 30 odsto. U isto vreme smo sigurne da se ogroman broj žena nije nikome obratio za pomoć. To je ono što je problematično - kaže Međedović Pištalo.
Ona dodaje da je pored većeg broja poziva, za period od početka pandemije karkteristična i vrsta problema žena koje su se obraćale za pomoć.
- Često prijavljuju egzistencijalni strah. Vrlo često je reč o ženama koje rade u uslužnim delatnostima i u toku ove krize one su ostajale bez posla, ili im je u boljem slučaju bila smanjivana plata, a u isto vreme povećavan obim posla. S druge strane, život u nasilju je povećao taj strah od budućnosti, jer one su najčešće odgovorne kako za svoju tako i za egzistenciju dece - kaže Međedović Pištalo.
Ističe da je činjenično stanje pokazalo da je pandemija išla na ruku nasilnicima koji su je koristili kao izgovor ili kao opravdanje za svoje ponašanje.
- Kriza je omogućila tim ljudima da dodatno pojačaju dominaciju unutar porodično-partnerskih odnosa, a u isto vreme žene su imale strah jer su prvih meseci bili zabranjeni izlasci, kao i odlazak u druga domaćinstva, što je i sada, a znamo da najveći broj žena u Crnoj Gori u takvim situacijama se oslanja na neformalne mreže podrške, porodicu ili prijatelje. U Crnoj Gori je karakteristično da su to tetke. Te žene su imale pojačan subjektivni osećaj da je to za njih situacija bez rešenja - kaže Pištalo.
U drugom talasu je, kako navodi, potpuno drugačija situacija jer se normalizuje funkcionisanje nadležnih institucija.
SOS telefon Nikšić postoji od februara 1998. godine, a od marta 2009. imaju sklonište za žene i decu žrtve nasilja.
- Od početka 2009. do danas najmanje je 300 žena dobilo bezbedan smeštaj, pomoć i podršku u SOS skloništu. U navedenom periodu je približno 800 žena i dece boravilo u SOS skloništu - ističe Međedović Pištalo.
Trenutno se u nikšićkom SOS skloništu i urgentnoj smeštajnoj jedinici, koja je otvorena u saradnji sa UNDP-om, Ministarstvom rada i socijalnog staranja i ženskim specijalizovanim organizacijama zbog krize sa koronom, nalazi devet žena i 15 dece.