ПАНДЕМИЈА ИШЛА НА РУКУ НАСИЛНИЦИМА: Поразне бројке СОС линије за жртве (ФОТО)
У току пандемије у Црној Гори порастао број позива СОС линији
Црногорска национална СОС линија за жртве насиља у породици од јануара до августа ове године примила је 2.110 позива, што је десет одсто више него у истом периоду 2019.
ПУЦАЛИ У ФЛАШУ! УХАПШЕНА ДВОЈИЦА ОСУМЊИЧЕНИХ ЗА УБИСТВО МЛАДИЋА: Детаљи пуцњаве у Зеници
БЛАГИ УЖАС У ХРВАТСКОЈ! НЕСТАЛО СТРУЈЕ, РЕСПИРАТОРИ СЕ ПОКРЕТАЛИ "НА ГУРКУ": Пацијенте ручно одржавали у животу!
Извршна координаторка СОС телефона за жене и децу жртве насиља у Никшићу Наташа Међедовић Пиштало изјавила је да је од 1. марта до краја септембра та НВО примила 2.012 позива за помоћ и подршку, што је за 18 одсто више него у истом периоду прошле године, када је било 1.662 позива.
- Најчешће жртве су жене, око 90 одсто, деца око седам одсто, а мушкарци до три одсто. Најчешћи починиоци насиља су мушкарци, око 98 одсто. У првим седмицама епидемије био је најдрастичнији скок по броју позива, ишао је чак до 30 одсто. У исто време смо сигурне да се огроман број жена није никоме обратио за помоћ. То је оно што је проблематично - каже Међедовић Пиштало.
Она додаје да је поред већег броја позива, за период од почетка пандемије карктеристична и врста проблема жена које су се обраћале за помоћ.
- Често пријављују егзистенцијални страх. Врло често је реч о женама које раде у услужним делатностима и у току ове кризе оне су остајале без посла, или им је у бољем случају била смањивана плата, а у исто време повећаван обим посла. С друге стране, живот у насиљу је повећао тај страх од будућности, јер оне су најчешће одговорне како за своју тако и за егзистенцију деце - каже Међедовић Пиштало.
Истиче да је чињенично стање показало да је пандемија ишла на руку насилницима који су је користили као изговор или као оправдање за своје понашање.
- Криза је омогућила тим људима да додатно појачају доминацију унутар породично-партнерских односа, а у исто време жене су имале страх јер су првих месеци били забрањени изласци, као и одлазак у друга домаћинства, што је и сада, а знамо да највећи број жена у Црној Гори у таквим ситуацијама се ослања на неформалне мреже подршке, породицу или пријатеље. У Црној Гори је карактеристично да су то тетке. Те жене су имале појачан субјективни осећај да је то за њих ситуација без решења - каже Пиштало.
У другом таласу је, како наводи, потпуно другачија ситуација јер се нормализује функционисање надлежних институција.
СОС телефон Никшић постоји од фебруара 1998. године, а од марта 2009. имају склониште за жене и децу жртве насиља.
- Од почетка 2009. до данас најмање је 300 жена добило безбедан смештај, помоћ и подршку у СОС склоништу. У наведеном периоду је приближно 800 жена и деце боравило у СОС склоништу - истиче Међедовић Пиштало.
Тренутно се у никшићком СОС склоништу и ургентној смештајној јединици, која је отворена у сарадњи са УНДП-ом, Министарством рада и социјалног старања и женским специјализованим организацијама због кризе са короном, налази девет жена и 15 деце.