POSLE BAKIRA IZETBEGOVIĆA I GOTOVINA PRETI RATOM U BOSNI: Ako se Beograd i Zagreb usaglase može doći do prekida Dejtonskog sporazuma
Hrvatska će odmah nakon izbora u BiH raskinuti Dejtonski sporazum, jer je namera bošnjačkih stranaka da Hrvate pretvore u nacionalnu manjinu, poručuju saradnici Anta Gotovine
Samo tri dana pošto je lider SDA Bakir Izetbegović zapretio ratom rekavši da su se muslimani u BiH 'prebrojali i da znaju koliko imaju lovaca, mladih ljudi, dronova i instruktora', novi sukob u Bosni najavio je, preko posrednika, i zloglasni hrvatski general Ante Gotovina.
Advokat Luka Mišetić, savetnik i najbliži saradnik Gotovine, najavio je da će Hrvatska odmah posle izbora u BiH, koji bi trebalo da se održe u oktobru, jednostrano raskinuti Dejtonski mirovni sporazum pošto Hrvati nipošto neće da postanu nacionalna manjina u Bosni!?! Stručnjaci upozoravaju da su ovakve izjave veoma opasne, jer svaka nasilna promena međunarodnih ugovora može da izazove krvavi rat!
HRVATSKA I BOSNA NA IVICI RATA? Izjava Izetbegovića napravila HAOS, Plenković besan
DODIK NIJE PREĆUTAO, POSLAO JASNU PORUKU BRITANCIMA: Bosna je nefunkcionalna i propala država
BOSNA I HERCEGOVINA SE RASPADA? NEOČEKIVANO! Prvo oglašavanje Dodika o ovoj temi zabrinulo sve
Direktna pretnja
Prema rečima Mišetića, hrvatska strana će posle izbora u BiH po međunarodnom pravu moći da raskine Dejtonski sporazum, jer je 'očigledna namera bošnjačkih stranaka da Hrvate pretvore u nacionalnu manjinu'.
- Potpisnice Dejtonskog sporazuma su BiH, Hrvatska i Srbija. Sve strane obećale su da će poštovati ispunjenje sporazuma, koji uključuje prava konstitutivnih naroda. Bošnjačke stranke sada, međutim, planiraju da oktobarske izbore iskoriste za oduzimanje prava Hrvatima na taj status i njihovo smanjenje na položaj nacionalne manjine - ističe Mišetić, dodajući da je u tom slučaju moguće da se sporazum raskine.
Zirojević: Jako teška situacija
Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo kaže da su se Srbi izborili za svoj status u BiH i da imaju zaštitu Srbije.
- Hrvati nemaju svoj entitet i biće zato jako teško regulisati odnose u Sarajevu. Hrvati imaju zaštitu Zagreba, a Bošnjaci su izgubljeni u vremenu i rizikuju velike probleme - ocenjuje Zirojevićeva.
- Prema međunarodnom pravu, svaka od tri zemlje potpisnice ima pravo da suspenduje sporazum ako ga neka od strana prekrši, a dve od tri zemlje imaju pravo da ga raskinu ako smatraju da ga treća strana krši. Ako se Beograd saglasi sa Zagrebom, dve zemlje imaju pravo da raskinu Dejtonski sporazum. Izbori bi zato mogli biti uvod u raspad BiH - rekao je Mišetić.
I dok, kao po pravilu, niko iz međunarodne zajednice juče nije reagovao na pretnje ratom, pukovnik Veselin Šljivančanin kaže da ovo može biti i te kako opasno.
- Srbija jeste garant Dejtonskog sporazuma, a Hrvati ovo rade verovatno u dogovoru sa SAD, koje uvek nešto menjaju kad pomisle da im to više nije u interesu. Tako su i uvedena takozvana 'bonska ovlašćenja' visokog predstavnika, koja uopšte nisu predviđena Dejtonskim sporazumom... Odranije je poznato da Hrvati nisu zadovoljni svojim statusom u BiH, ali ovo što se najavljuje jeste direktna pretnja i Srbima i Bošnjacima. Ono što naročito zabrinjava jeste to što Mišetić ovo nikako ne bi izjavio da ne postoji mig sa Zapada da se to pusti u javnost - uveren je Šljivančanin.
Nema težinu
Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta bezbednosnih nauka u Banjaluci, na drugoj strani ocenjuje da Mišetićeva izjava nema političku težinu.
- To je samo njegov lični stav, verovatno podstaknut ratnohuškačkom retorikom Bakira Izetbegovića... Dejton nisu mogli 'razvrgnuti' ni daleko jači igrači od tog nekog Mišetića. Treba se vratiti izvornom Dejtonu i Republika Srpska je u tom smeru učinila ozbiljne korake. Međutim, taj napor je usporen zbog opšte situacije u svetu i regionu - objašnjava Ćeranić.
BONUS VIDEO: Albanci nezakonito upali na imanje Srbina