Kurdi možda prvi put u istoriji dobiju svoju državu: Sutra referendum o nezavisnosti
Sve spremno za glasanje
Kurdski glasači u severnim delovima Iraka spremni su za glasanje, pošto je parlament iračkog autonomnog regiona Kurdistana odobrio održavanje referenduma o nezavisnosti 25. septembra. Ignorišuću protivljenje Iraka, Turske, SAD i zabrinutost Zapada da bi takvo glasanje moglo da izazove nove sukobe u regionu, većina kurdskih poslanika u Erbilu, sedištu kurdske regionalne vlade na severu Iraka, podržala je plan tokom prve sednice parlamenta od kada je suspendovan pre dve godine.
Bliski istok na pragu novog sukoba: Turska vojska se sprema za napad na Kurde u Iraku?
ERDOGANOV PORTPAROL NAJAVIO MOGUĆI HAOS: Kurdski referendum će biti "užasna greška"
Region Kurdistana, u kome živi šest miliona Kurda, već ima svoju vladu. Sada žele nezavisnu, kurdsku, državu. U tome ih podržava samo Izrael. Centralna vlada u Bagdadu protivi se planu, a od okolnih zemalja najglasnija u protivljenju je Turska, koja ima značajnu kurdsku manjinu:
- Ukoliko vi odlučite da proglasite nezavisnu državu, po vašoj želji, uprkos svim ovim stavovima, izvinite ali neće svi odobriti tako nešto... Ovo nije ništa drugo nego pomračenje mozga. Ovo je u pravom smislu reči politički amaterizam. Ovakav politički pristup je nemoguć - nije štedeo reči osude turski presdsednik Redžep Tajip Erdogan.
Kurdski borci zauzeli ključnu planinu koja gleda na reku Eufrat u Deir er Zoru (MAPA)
U Kurdistanu, međutim, smatraju da je "veštački povučena granica u Iraku" od pre sto godina, koja se bazira na Sajks - Pikotovom sporazumu, prouzrokovala patnje, etničke i verske progone. Pritom, Kurdi ističu da su u borbi protiv terorističke organizacije Islamske države, severnoirački borci, "pešmerge", dali velike žrtve i pokazali se kao pouzdani partner "civilizovanog sveta".
Na inicijativu predsednika autonomne oblasti Kurdistana, Masuda Berzanija, sada, kažu, očekuju nagradu. Kurdi, stoga, javno pozivaju centralnu iračku vladu, države susede Kurtdistana, kao i Nemačku, EU i UN da priznaju ishod referenduma.
Međunarodna zajednica veoma ceni doprinos Kurda u borbi protiv Islamske države, ali ne toliko da bi se složila da dobiju nezavisnu državu. Iračka centralna vlada polaže pravo na teritorije koje su osvijile "pešmerge". Turska, Irak i Sirija brinu da bi nezavisnost Kurdistana samo podstakao separatizam njihovih kurdskih manjina.
Državni sekretar SAD Reks Tilerson kaže da je za nezavisnost rano. Kritične su evropske države, koje oružjem pomažu borbu Kurda protiv Islamske države:
- U veću za "spoljnopolitička pitanja" zvanično se svih 28 zemalja članica pozicioniralo protiv referenduma. Evropske zemlje su za ujedinjeni Irak - kategorična je Holanđanka Kati Piri, poslanica Evropskog parlamenta.
Najveća su strahovanja da bi u susednim zemljama, gde ima kurdskih manjina, mogli da izbiju građanski ratovi. Uz to, i sam Irak bi mogao da se destabilizuje, jer na severu Iraka postoje različite grupe naroda. U područje oko Kirkuka, koje je, inače, veoma bogato naftom, ne žive samo Kurdi, već i Turkemni i Arapi. A čak i među Kurdima ima - suprostavljenih frakcija.