Saudijska Arabija bi da pošalje svoje trupe u Siriju, ali tu postoji JEDAN PROBLEM
Složena situacija
Trampova administracija obnavlja napore za zamenu američkih vojnika u Siriji arapskim snagama, ali taj predlog podrazumeva značajne rizike i mogao bi dodatno da zaoštri sukob.
Pročitajte i:
Saudijski ministar spoljnih poslova Adel al Džubeir izjavio je da njegova vlada pregovora s Vašingtonom o formiranju takvih snaga i potvrdio pisanje "Volstrit džornala" da je novi američki savetnik za bezbednost Džon Bolton pozvao egipatskog šefa obaveštajne službe Abasa Kamela da zatraži od Kaira da im se priključi.
Oko 2.000 američkih vojnika bori se u Siriji protiv Islamske države, ali Donald Tramp je više puta izrazio želju da ih povuče.
Ideja o arapskim koalicionim snagama u Siriji koje bi se borile protiv ekstremista i suzbile uticaj Irana više puta je bila na dnevnom redu počev od 2015. godine, ali je povezana sa ozbiljnim teškoćama. Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati zaglibili su se u burtalnom ratu u Jemenu i imaju malo raspoloživog ljudstva i vojnih resursa.
Osim toga, u sporu su s Katarom, koji je takođe u igri kao učesnik u tim snagama, dok je Egipat mnogo bliskiji režimu Bašara al Asada u Siriji nego potencijalnim partnerima u Zalivu.
Stručnjaci za Bliski istok kažu da bi bilo izvodljivo da arapske zemlje finansiraju privatnu vojsku i možda pomognu u regrutovanju vojnika iz zemalja u razvoju kao što je Sudan. Erik Prins, Trampov saveznik koji je osnovao privatnu vojnu kompaniju "Blackwater USA" i savetuje Ujedinjene Arapske Emirate lobira da bude uključen, prenosi "Volstrit džornal".
Saudijska monarhija i njeni regionalni saveznici zabrinuti su što događaje na terenu diktiraju spoljne sile, od kojih nijedna nije arapska, piše "Gardijan".
- Postavlja se pitanje: da li su Saudijci konsultovali druge zemlje pre nego što su pregovarali u njihovo ime? Saudijci su mislili da će im Egipat i Pakistan priteći u pomoć u Jemenu, ali nisu - kaže Emil Hokajem, stručnjak za Bliski istok sa Međunarodnog instituta za strateške studije.
Saudijski prestolonaslednik Muhamed bin Salman osnovao je Islamsku vojnu koaliciju za borbu protiv terorizma, koja je prošle godine održala prvi sastanak na visokom nivou, ali se činilo da je ona namenjena programima pomoći i obuke, a ne za borbene operacije, kaže Čarls Lister, direktor programa sa ekstremizam i borbu protiv terorizma Instituta za Bliski istok (MEI) u Vašingtonu.
- Izgleda da se Saudijci i dalje dogovaraju s predsednikom Trampom i da ne govore celu istinu o svojim namerama - smatra on.
Saudijski vojnici koji bi bili upućeni u Siriju direktno bi se suočili sa iranskim borcima i njihovim saveznicima, što bi izazvalo opasnu eskalaciju sukoba.
- Jedno je plaćati druge “islamske snage” da obave posao, a potpuno drugo slati svoje ljude u zonu sukoba gde bi se direktno sukobili sa snagama iranskog Hezbolaha - kaže Randa Slim, rukovodilac diplomatskog programa na MEI.
- Drugi faktor koji treba uzeti u obzir: kakav je odgovor Turske na taj predlog? Ne očekujem da Ankara pozdravi slanje egipatskih ili emiratskih snaga na njene granice - dodala je ona.