Саудијска Арабија би да пошаље своје трупе у Сирију, али ту постоји ЈЕДАН ПРОБЛЕМ
Сложена ситуација
Трампова администрација обнавља напоре за замену америчких војника у Сирији арапским снагама, али тај предлог подразумева значајне ризике и могао би додатно да заоштри сукоб.
Прочитајте и:
Саудијски министар спољних послова Адел ал Џубеир изјавио је да његова влада преговора с Вашингтоном о формирању таквих снага и потврдио писање "Волстрит џорнала" да је нови амерички саветник за безбедност Џон Болтон позвао египатског шефа обавештајне службе Абаса Камела да затражи од Каира да им се прикључи.
Око 2.000 америчких војника бори се у Сирији против Исламске државе, али Доналд Трамп је више пута изразио жељу да их повуче.
Идеја о арапским коалиционим снагама у Сирији које би се бориле против екстремиста и сузбиле утицај Ирана више пута је била на дневном реду почев од 2015. године, али је повезана са озбиљним тешкоћама. Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати заглибили су се у бурталном рату у Јемену и имају мало расположивог људства и војних ресурса.
Осим тога, у спору су с Катаром, који је такође у игри као учесник у тим снагама, док је Египат много блискији режиму Башара ал Асада у Сирији него потенцијалним партнерима у Заливу.
Стручњаци за Блиски исток кажу да би било изводљиво да арапске земље финансирају приватну војску и можда помогну у регрутовању војника из земаља у развоју као што је Судан. Ерик Принс, Трампов савезник који је основао приватну војну компанију "Blackwater УСА" и саветује Уједињене Арапске Емирате лобира да буде укључен, преноси "Волстрит џорнал".
Саудијска монархија и њени регионални савезници забринути су што догађаје на терену диктирају спољне силе, од којих ниједна није арапска, пише "Гардијан".
- Поставља се питање: да ли су Саудијци консултовали друге земље пре него што су преговарали у њихово име? Саудијци су мислили да ће им Египат и Пакистан притећи у помоћ у Јемену, али нису - каже Емил Хокајем, стручњак за Блиски исток са Међународног института за стратешке студије.
Саудијски престолонаследник Мухамед бин Салман основао је Исламску војну коалицију за борбу против тероризма, која је прошле године одржала први састанак на високом нивоу, али се чинило да је она намењена програмима помоћи и обуке, а не за борбене операције, каже Чарлс Листер, директор програма са екстремизам и борбу против тероризма Института за Блиски исток (МЕИ) у Вашингтону.
- Изгледа да се Саудијци и даље договарају с председником Трампом и да не говоре целу истину о својим намерама - сматра он.
Саудијски војници који би били упућени у Сирију директно би се суочили са иранским борцима и њиховим савезницима, што би изазвало опасну ескалацију сукоба.
- Једно је плаћати друге “исламске снаге” да обаве посао, а потпуно друго слати своје људе у зону сукоба где би се директно сукобили са снагама иранског Хезболаха - каже Ранда Слим, руководилац дипломатског програма на МЕИ.
- Други фактор који треба узети у обзир: какав је одговор Турске на тај предлог? Не очекујем да Анкара поздрави слање египатских или емиратских снага на њене границе - додала је она.