BILATERALNI SUSRET U RIGI: Saradnja Kine i 16 zemalja CEE "črvsta i vredna kao dijamant"
Premijer Aleksandar Vučić sastao se danas u Rigi sa premijerom Kine Li Kećiangom.
Bilateralni susret dva premijera održao se u Rigi uoči samita Kina plus 16 zemalja centralne i istočne Evopre.
Ranije danas Vučić je prisustvovao u Rigi potpisivanju prva tri sporazuma od značaja za našu zemlju.
Premijer Vučić u Rigi predvodi delegaciju Srbije na samitu Kina plus 16 i poslovnom forumu. Više o tome čitajte klikom OVDE.
Kećang izrazio zabrinutost za Vučićevu bezbednost
Premijer Kine Li Kećang izrazio je zabrinutost za ličnu bezbednost predsednika srpske vlade Aleksandra Vučića, koji je preneo novinarima da je to shvatio kao gest poštovanja i prijateljskog odnosa prema Srbiji.
- Zahvalan sam našem prijatelju Li Kećangu. Retkost je i velika pažnja i poštovanje kada u tako kratkom razgovoru kineski premijer pokaže da prati šta se događa u Srbiji i da pokaže zabrinutost, i hvala mu na tome - rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Rigi, gde učestvuje na Samitu Kina plus 16.
Premijer Vučić je preneo i da je Kećang izrazio zabrinutost za njegovu bezbednost na plenarnom sastanku, a potom je ustao, kako bi o tome razgovarao sa njim i nasamo.
Vučić je ponovio da neće da govori o svemu što se dešavalo dok se ne izjasne nadležni državni organi.
- Onda ću valjda i ja imati nešto da kažem - rekao je premijer i dodao da je zahvalan svim ljudima koji su, i ako ne vole njega, ako ništa drugo a ono imali poštovanja prema njegovoj porodici.
Saradnja Kine i 16 zemalja CEE "črvsta i vredna kao dijamant"
Premijer Kine Li Kećang ocenio je danas da je neophodno da zemlje zajedno rade i da idu prema istom cilju, a to je - zajednički rast.
On je, u govoru na otvaranju Samita, kazao da je Kini prioritet ekonomska saradnja sa zemljama CEE, a da rastući broj sesija od foruma do foruma prevazilazi broj 16+1, što dokazuje značaj ove ekonomske saradnje.
Li je, pokazujući rukom na logo ovogodišnjeg Samita, rekao da ga nacrtane linije asociraju na dijamant, što, primetio je, najbolje pokazuje koliko je vredna saradnja CEE i Kine.
Saradnja Kine i CEE prevazilazi jedan region, dodao je Li i istakao da jeste Kina geografski udaljena, ali ne i tako daleka od ovog dela Evrope.
Poručio je da je saradnja sa zemljama CEE važna dimenzija saradnje Kine sa Evropom, kao i kooperacije Pekinga sa EU.
- Uvek smo podržavali integraciju Evrope i uvek želimo da vidimo ujedinjenu i prosperitetnu Evropu, zato je kineska saradnja sa evropskim zemljama, članicama EU bila uvek u okvirima sporazuma sa Briselom, poštujući evropska pravila - objasnio je Li.
Saradnja Kine sa regionom CEE je u saglasnosti sa regionalnim integracijama i globalizacijom, što su, po njegovim recicma, trendovi koji postoje u svetu. Takođe, saradnja predstavlja posebnu vrednost dodajući da ta saradnja nije usmerena ni protiv koga, te da je korisna i otvorena za sve.
Zbog toga, kako je naglasio, sve je više posmatrača na ovakvim samitima, što pokazuje da je saradnja Kine i CEE inkluzivna i otvorena, kao i da je otvorila brojne mogućnosti.
- Saradnja mora uvek slediti inovacije. Uveren sam da će saradnja 16 + 1 nastaviti da pokaže svoju snažnu vitalnost i vrednost poput dijamanta - ukazao je Li.- Mi smo zemlje koje se najviše razvijaju i radimo sa zemljama u razvoju. Moramo da sarađujemo, guramo u istom pravcu i da imamo zajednički razvoj. Nadam se da će ovaj samit našu saradnju podići na sledeći nivo - zaključio je Li.