"CRNOGORCI NE LJUBE LANCE!" Njegošu su prineli da celiva VERIGE SVETOG PETRA, a njegov odgovor PREPRIČAVA SE VEKOVIMA!
Vladika Petar Njegoš je u Italiji boravio kako bi malo oporavio svoje narušeno zdravlje
Srpski književnik i diplomata, Ljubomir Nenadović (1826-1895), na svom putovanju kroz Italiju u Rimu je sreo vladiku Petra II Petrovića Njegoša. Svoje utiske i doživljaje sa proputovanja po Italiji posle 1850. godine je sažeo u putopisu "Pisma iz Italije".
Bio je NAJBOGATIJI SRBIN, malo je falilo da ZAVLADA SRBIJOM: Priča o kapetanu Miši NIKOGA neće ostaviti RAVNODUŠNIM
Za ove detalje sa SOLUNSKOG FRONTA još niste čuli! Srpski vojnici u jeku borbe učili i FRANCUSKI JEZIK
NI MANJEG ČOVEKA NI VEĆEG JUNAKA: Dragoljub (11) najmlađi srpski vojnik sa TRI MEDALJE ZA HRABROST! (VIDEO)
Majstor pera, opisivao je karakter italijanskog društva i mentalitet ljudi, često ih poredeći sa svojim srodnicima, prema kojima nije krio divljenje. Pisao je sa puno humora, vedro i iskreno, ne pretendujući na visok književni domet, već da pisma budu zanimljiva i razumljiva svima. Govorio je: "Svaki čitatelj može držati da su upravo njemu pisana".
Upoznao je mnogo uticajnih i živopisnih ljudi o kojima je ostavio svedočanstvo u svom delu. Najveći utisak na njega je ostavio susret sa vladikom Petrom II Petrovićem Njegošem, u Rimu aprila 1851. godine.
Vladika Petar Njegoš je u Italiji boravio kako bi malo oporavio svoje narušeno zdravlje. Sa Nenadovićem i svoja tri pratioca je obilazio Rim, čija klima mu je prijala.
Cetinjski vladika i vladar Crne Gore sa književnikom je posetio jednu od najpoznatijih rimskih crkava, Sv. Petra u lancima, u kojoj se nalazi čuveni Mikelanđelov Mojsije i kao relikvija čuvaju lanci kojima je navodno sveti Petar bio okovan u Jerusalimu.
Evo događaja koji je Nenadović opisao, a koji svedoči o jednom postupku vladike Petra II Njegoša, koji se i dan danas prepičava širom sveta kao dokaz dostojanstva i ponosa jednog naroda.
- U Rimu poslužilo je vladiku i dobro vreme i dobro zdravlje. Otkako smo ovde, niti je bilo oblačnoga dana, niti se vladici vraćao kašalj. Pored svega mnogoga hodanja i voženja, nigda se nije potužio da je umoran, ili da nije mogao spavati. U Napolju mnogo je noći zbog kašlja proveo sedeći u stolici.
- Gledanje znamenitosti po Rimu vrlo ga zanima. Crkvu Svetoga Petra sam je premerio koracima i kazao mi da zapišem. Ima dužine sto osamdeset četiri, a širine sto četrdeset koraka. Kad smo izvan Rima jednom u polju bili, i toliko koraka premerili i označili nismo mogli verovati: tako mnogo prostora zauzme čitava njiva.
- U crkvi Svetoga Petra kao osobita svetinja čuva se lanac kojim je Sveti Petar u Jerusalimu u tamnici bio vezan. To je onaj lanac što je u našem narodu poznat pod imenom Časne verige. U kalendaru, u mesecu januaru, njima je posvećen jedan dan. Sećam se da kod nas mnogi razbiraju kad su Časne verige, da se ne bi ogrešili i u taj dan štogod radili. Taj lanac čuva se kao svetinja i stoji u kovčegu svagda pod ključem. Kaluđer kad ga pokazuje otmenim putnicima, sa velikom pažljivošću otvara skrinju, vadi lanac iz pamuka, i sa osobitom pobožnošću prinosi ga poklonicima, te ga oni, klečeći, sa skrštenim rukama, celivaju.
Kad je kaluđer prineo vladici ove verige, vladika ih odmah uze u svoje ruke, rasteže ih da vidi kolike su i čudeći se kako su dugačke, reče:
- Ala su ga dobro vezali!
Zatim ih vrati kaluđeru, koji od čuda jedva je mogao zapitati:
- Zar ih neće vaša svetlost celivati?
Vladika mu, polazeći, odgovori:
- Crnogorci ne ljube lance!
Simbol časti i obraza srpske vojske: JNA se povukla, a Vojvoda sa Bobana je ostao da brani Srbe! (VIDEO)
SRBI SU IMALI NAJJAČU JEDINICU EVROPE! Naši konjanici su GAZILI SVAKOG NEPRIJATELJA - od TURAKA DO FRANCUZA
Znate li zašto je manastir Žiča CRVENE BOJE? Jedan je od retkih koji tako izgledaju, a odgovor se krije u 13. veku
"Ja ne služim kraljeve, niti političarima držim skute" - Na današnji dan rođen je legendarni srpski vojskovođa ŽIVOJIN MIŠIĆ (VIDEO)
NAJVEĆA MISTERIJA ČETNIČKOG POKRETA! Kalabićeva smrt i DALJE ENIGMA - ubila ga OZNA ili je PROMENIO IDENTITET?