CEO SVET GA PREPOZNAJE PO SLICI I IMENU "OKO SOKOLOVO" ON je bio simbol junačkog držanja srpske vojske u ratovima!
Za pokazano junaštvo i hrabrost, odlikovan je sa više ratnih odlikovanja
Dragutin Matić, najčuveniji srpski ratni izviđač, poznat kao Oko sokolovo.
KAKO SU MOŠTI KRALJA MILUTINA ZAVRŠILE U SOFIJI? Dok Bugari veličaju i slave, Srbi su potpuno zaboravili svog vladara
KRATAK I TEŽAK ŽIVOT NESREĆNE PRINCEZE: Bila je ćerka kralja Crne Gore, žena kralja Srbije i majka kralja Jugoslavije
BILO JE TO VREME KADA JE SRBIJA RAĐALA HEROJE! Opštom mobilizacijom Srbi želeli da osvete Lazara, Miloša i kosovske junake
Učesnik je Prvog i Drugog balkanskog rata, kao i Prvog svetskog rata u kojem je i nastala čuvena fotografija ovog izviđača.
Ratovao je punih šest godina, a dve godine je proveo na odsluženju vojnog roka. Za pokazano junaštvo i hrabrost, odlikovan je sa više ratnih odlikovanja.
Po povratku u rodno selo, vratio se svojim svakodnevnim poslovima. Bavio se zemljoradnjom, a išao je i u pečalbu radeći kao ciglar i ćeramidžija.
Svoje ratne zasluge nikada nije isticao, niti je od države tražio bilo kakvu privilegiju i beneficiju.
Naprotiv, skromno je isticao "da je to bila samo njegova obaveza prema svome narodu i otadžbini".
Dragutin Matić, konjanik i pešak, nije mario za nauku i studije, nije znao šta je to psihologija, on je jedino znao da se neopažen privuče neprijatelju, da ga prebroji, vidi kako je naoružan, da se zatim neopažen vrati na položaj i o tome obavesti svoje starešine.
Svaki njegov izveštaj bio je pouzdan i dragocen. I nije čudo što su mu starešine, komandir čete poručnik Aleksandar Mijalković, komandant bataljona kapetan Vladimir Pešić i komandant puka Milić Milićević, poveravali samo one zadatke u kojima se ispoljavaju snalažljivost, mudrost, lukavstvo, srčanost...
Godinu dana posle dolaska sa Soluna, rodilo mu se peto dete, sin Blagoje.
Osim na vojničkom polju, Dragutin Matić dostojno se odužio srpstvu i svojim brojnim potomstvom. Iza njega je ostalo više od dvadesetoro unučadi i praunučadi.
Spomenik sa fotografije se nalazi u Gadžinom hanu.