ЦЕО СВЕТ ГА ПРЕПОЗНАЈЕ ПО СЛИЦИ И ИМЕНУ "ОКО СОКОЛОВО" ОН је био симбол јуначког држања српске војске у ратовима!
За показано јунаштво и храброст, одликован је са више ратних одликовања
Драгутин Матић, најчувенији српски ратни извиђач, познат као Око соколово.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398830/pjimage_3.jpg?itok=nzDTMFFl)
КАКО СУ МОШТИ КРАЉА МИЛУТИНА ЗАВРШИЛЕ У СОФИЈИ? Док Бугари величају и славе, Срби су потпуно заборавили свог владара
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/18/master-cover-foto-1-1.jpg?itok=6zl5cSgm)
КРАТАК И ТЕЖАК ЖИВОТ НЕСРЕЋНЕ ПРИНЦЕЗЕ: Била је ћерка краља Црне Горе, жена краља Србије и мајка краља Југославије
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/17/srpskivojnici.jpg?itok=gH5ChDdR)
БИЛО ЈЕ ТО ВРЕМЕ КАДА ЈЕ СРБИЈА РАЂАЛА ХЕРОЈЕ! Општом мобилизацијом Срби желели да освете Лазара, Милоша и косовске јунаке
Учесник је Првог и Другог балканског рата, као и Првог светског рата у којем је и настала чувена фотографија овог извиђача.
Ратовао је пуних шест година, а две године је провео на одслужењу војног рока. За показано јунаштво и храброст, одликован је са више ратних одликовања.
По повратку у родно село, вратио се својим свакодневним пословима. Бавио се земљорадњом, а ишао је и у печалбу радећи као циглар и ћерамиџија.
Своје ратне заслуге никада није истицао, нити је од државе тражио било какву привилегију и бенефицију.
Напротив, скромно је истицао "да је то била само његова обавеза према своме народу и отаџбини".
Драгутин Матић, коњаник и пешак, није марио за науку и студије, није знао шта је то психологија, он је једино знао да се неопажен привуче непријатељу, да га преброји, види како је наоружан, да се затим неопажен врати на положај и о томе обавести своје старешине.
Сваки његов извештај био је поуздан и драгоцен. И није чудо што су му старешине, командир чете поручник Александар Мијалковић, командант батаљона капетан Владимир Пешић и командант пука Милић Милићевић, поверавали само оне задатке у којима се испољавају сналажљивост, мудрост, лукавство, срчаност...
Годину дана после доласка са Солуна, родило му се пето дете, син Благоје.
Осим на војничком пољу, Драгутин Матић достојно се одужио српству и својим бројним потомством. Иза њега је остало више од двадесеторо унучади и праунучади.
Споменик са фотографије се налази у Гаџином хану.