SRBIJA BILA NA KORAK OD NATO?! Milutinović NUDIO Amerikancima članstvo da bi SAČUVAO KOSOVO: EVO šta su mu odgovorili!
Kristofer Hil imao zapaženu ulogu u pregovorima.
Dragan Bisenić, srpski novinar i diplomata napisao je feljton za portal Kosovo Onlajn u kome otkriva jednu zanimljivost iz pregovora u Rambujeu. Naime, tadašnji predsednik Srbije Milan Milutinović nudio je Kristoferu Hilu članstvo u NATO-u zarad Zapadnog popuštanja po pitanju Kosova i Metohije.
"SLOBU SMO PRODALI ZA 10,5 MILIJARDI DOLARA" Ministar godinama ćutao, pa ODLUČIO da progovori: OVO je prava istina o MIloševićevoj sudbini
ČUVENI RAZGOVOR MILOŠEVIĆA I KLINTONA OTKRIO VELIKU ISTINU! "On kaže da može sa mnom..." Senka JEDNE ŽENE obavila priču LIDERA
OVO JE PRAVA ISTINA O SASTANKU MILOŠEVIĆA I JELJCINA PRE BOMBARDOVANJA! Jeljcin imao poseban zadatak, a prisustvo JEDNOG ČOVEKA i danas je MISTERIJA
Kakav je bio epilog čitajte u tekstu:
Posle četvrt veka od završetka, ni ovi posredni pregovori nisu ostali bez tajni. O jednoj od njih svedočio je Nikola Šainović.
- U Parizu se sastajemo Kristofer Hil, Milutinović i ja. Milutinović saopštava „specijalnu ponudu Beograda”, da SR Jugoslavija uđe u NATO, pod uslovom da uđe cela. Hil kaže: „Milane, to nije tema.” Zakazuje se potpisivanje. Mi odbijamo da potpišemo predaju Kosova i Metohije i predajemo naš tekst sa izmenama i dopunama, to nije predmet pažnje. Potpisuju Albanci, SAD i EU, Rusija ne potpisuje. Misija OEBS se povlači bez ikakvog objašnjenja, da je ugrožena bezbednost, da je ometamo u radu... Ništa. Odlaze 20. marta 1999. godine.
U jednom intervjuu, ambasador Kristofer Hil je potvrdio da je razgovor o ovome vodio sa Miltunovićem. Upitan da je tačna ta „urbana legenda“, Hil je odgovorio:
Američki ambasador je i objasnio svojevrsnu urbanu legendu prema kojoj mu je Milan Milutinović u vreme Rambujea rekao - Kris, hajde da uđemo u NATO.
- Ne nikada nije to tako rekao. Ono što je rekao je otprilike ovako: 'Znamo da imate problema da nađete nove lokacije za stacioniranje NATO i američkih trupa, jer vas Evropljani više ne žele. Zato vas i zanima Kosovo, svesni smo toga. Pa hajde možda da poradimo na tome'. Bio je to jedan od trenutaka u diplomatiji kada vam vilica padne. Kada ne možete da poverujete šta ste upravo čuli. No, u svakom slučaju nisam verovao da on veruje u to, a prilično sam siguran da nije ni on - rekao je Hil.
Tadašnji američki pregovarač ne daje više detalja o tome zašto ova ponuda nije dobila odgovor sa američke strane i šta u njoj nije bilo valjano.
O ovoj stvari postoji i drugačija verzija. Tadašnji glavni urednik i direktor „Politike“ Hadži Dragan Antić priprema svoju knjigu o Rambujeu sa mnogim nepoznatim dokumentima, svedočenjima i fotografijama. Antić mi je u rezgovoru rekao da je Milutinović o ulasku SRJ u NATO razgovarao u pariskom hotelu „Interkontinental“ sa državnom sekretarkom Madlen Olbrajt. „Ne bih da govorim mnogo o svemu pre nego što se knjiga pojavi, ali prisustvovao sam razgovoru između Milana Milutinovića i Madlen Olbrajt i sa njega imam i fotografije. Razgovor je trajao dva sata. Prvo je Milutinović ponudio da se NATO ustupi vojna baza pod komercijalnim uslovima. Kada to nije prihvatila, Milutinović je ponudio da NATO primi SRJ u članstvo. Ona je na to odgovorila: „Kasno je sada za to“.
Nikola Šainović u svom ranom intervjuu ispričao je da se ponuda o članstvu u NATO, zapravo, ponavljala nekoliko puta. Prvi put još u leto 1998. preko Kristofera Hila. Kada su okončani razgovori u Parizu, gde je jugoslovenskoj delegaciji saopšteno da sledi bombardovanje, Šainović navodi da je „naravno, nastao je haos“. „Niko nije verovao da će oni otići tako daleko. Poslednja alternativa je bila da je Milošević ponudio da Srbija uđe u NATO, a da zauzvrat sačuva teritorijalni integritet. Tačnije, da Kosovo dobije maksimalnu autonomiju. Ponudili smo to preko Kristofera Hila, još u leto 1998.
U Haškoj dokumentaciji postoji snimljen odgovor, u kome Hil govori o razgovoru sa Milutinovićem, koji mu je preneo taj predlog. „Gospodine Milutinoviću, to nije tema. Voz je već pošao sa stanice, i ne možete da uskačete na krivini.“ Posle se pričalo da smo mi nudili baze Amerikancima. Ne, nismo, mi smo nudili celu Srbiju da bi spasili Kosovo, ali nije vredelo. Taj razgovor je ponovljen u Rambujeu, ali dobili smo isti odgovor“, objasnio je Šinović.
(Srbija Danas/Kosovo Onlajn)