СРБИЈА БИЛА НА КОРАК ОД НАТО?! Милутиновић НУДИО Американцима чланство да би САЧУВАО КОСОВО: ЕВО шта су му одговорили!
Кристофер Хил имао запажену улогу у преговорима.
Драган Бисенић, српски новинар и дипломата написао је фељтон за портал Косово Онлајн у коме открива једну занимљивост из преговора у Рамбујеу. Наиме, тадашњи председник Србије Милан Милутиновић нудио је Кристоферу Хилу чланство у НАТО-у зарад Западног попуштања по питању Косова и Метохије.
"СЛОБУ СМО ПРОДАЛИ ЗА 10,5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА" Министар годинама ћутао, па ОДЛУЧИО да проговори: ОВО је права истина о МИлошевићевој судбини
ЧУВЕНИ РАЗГОВОР МИЛОШЕВИЋА И КЛИНТОНА ОТКРИО ВЕЛИКУ ИСТИНУ! "Он каже да може са мном..." Сенка ЈЕДНЕ ЖЕНЕ обавила причу ЛИДЕРА
ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА О САСТАНКУ МИЛОШЕВИЋА И ЈЕЉЦИНА ПРЕ БОМБАРДОВАЊА! Јељцин имао посебан задатак, а присуство ЈЕДНОГ ЧОВЕКА и данас је МИСТЕРИЈА
Какав је био епилог читајте у тексту:
После четврт века од завршетка, ни ови посредни преговори нису остали без тајни. О једној од њих сведочио је Никола Шаиновић.
- У Паризу се састајемо Кристофер Хил, Милутиновић и ја. Милутиновић саопштава „специјалну понуду Београда”, да СР Југославија уђе у НАТО, под условом да уђе цела. Хил каже: „Милане, то није тема.” Заказује се потписивање. Ми одбијамо да потпишемо предају Косова и Метохије и предајемо наш текст са изменама и допунама, то није предмет пажње. Потписују Албанци, САД и ЕУ, Русија не потписује. Мисија ОЕБС се повлачи без икаквог објашњења, да је угрожена безбедност, да је ометамо у раду... Ништа. Одлазе 20. марта 1999. године.
У једном интервјуу, амбасадор Кристофер Хил је потврдио да је разговор о овоме водио са Милтуновићем. Упитан да је тачна та „урбана легенда“, Хил је одговорио:
Амерички амбасадор је и објаснио својеврсну урбану легенду према којој му је Милан Милутиновић у време Рамбујеа рекао - Крис, хајде да уђемо у НАТО.
- Не никада није то тако рекао. Оно што је рекао је отприлике овако: 'Знамо да имате проблема да нађете нове локације за стационирање НАТО и америчких трупа, јер вас Европљани више не желе. Зато вас и занима Косово, свесни смо тога. Па хајде можда да порадимо на томе'. Био је то један од тренутака у дипломатији када вам вилица падне. Када не можете да поверујете шта сте управо чули. Но, у сваком случају нисам веровао да он верује у то, а прилично сам сигуран да није ни он - рекао је Хил.
Тадашњи амерички преговарач не даје више детаља о томе зашто ова понуда није добила одговор са америчке стране и шта у њој није било ваљано.
О овој ствари постоји и другачија верзија. Тадашњи главни уредник и директор „Политике“ Хаџи Драган Антић припрема своју књигу о Рамбујеу са многим непознатим документима, сведочењима и фотографијама. Антић ми је у резговору рекао да је Милутиновић о уласку СРЈ у НАТО разговарао у париском хотелу „Интерконтинентал“ са државном секретарком Мадлен Олбрајт. „Не бих да говорим много о свему пре него што се књига појави, али присуствовао сам разговору између Милана Милутиновића и Мадлен Олбрајт и са њега имам и фотографије. Разговор је трајао два сата. Прво је Милутиновић понудио да се НАТО уступи војна база под комерцијалним условима. Када то није прихватила, Милутиновић је понудио да НАТО прими СРЈ у чланство. Она је на то одговорила: „Касно је сада за то“.
Никола Шаиновић у свом раном интервјуу испричао је да се понуда о чланству у НАТО, заправо, понављала неколико пута. Први пут још у лето 1998. преко Кристофера Хила. Када су окончани разговори у Паризу, где је југословенској делегацији саопштено да следи бомбардовање, Шаиновић наводи да је „наравно, настао је хаос“. „Нико није веровао да ће они отићи тако далеко. Последња алтернатива је била да је Милошевић понудио да Србија уђе у НАТО, а да заузврат сачува територијални интегритет. Тачније, да Косово добије максималну аутономију. Понудили смо то преко Кристофера Хила, још у лето 1998.
У Хашкој документацији постоји снимљен одговор, у коме Хил говори о разговору са Милутиновићем, који му је пренео тај предлог. „Господине Милутиновићу, то није тема. Воз је већ пошао са станице, и не можете да ускачете на кривини.“ После се причало да смо ми нудили базе Американцима. Не, нисмо, ми смо нудили целу Србију да би спасили Косово, али није вредело. Тај разговор је поновљен у Рамбујеу, али добили смо исти одговор“, објаснио је Шиновић.
(Србија Данас/Косово Онлајн)