POTRESNA PRIČA O TITOVOJ PRVOJ LJUBAVI: Ko je bila prelepa Ruskinja koja je zaludela Josipa Broza?
Prva supruga Josipa Broza Tita bila je žena izvanredne lepote, Ruskinja po imenu Pelagija Denisovna Belousova, sa kojom se venčao u Sibiru.
Prelepa Ruskinja je imala samo 14. godina kada je rekla sudbonosno "da". Njihov prvi susret datira iz perioda kada je Josip Broz bio zarobljenik Kolčakovih kontrarevolucionara kada ga je prelepa Ruskinja spasila gotovo sigurne smrti i mučenja.
Kako je izgledao dan kad je za Srbe čuo ceo svet? Andrić je dobio Nobelovu nagradu, ali tog dana nije bilo LUDOG SLAVLJA!
CRKVU STARU SKORO DVA VEKA OTIMA ZABORAV: Koren srpske istorije potpuno zaboravljen i oronuo kao zapuštena kuća!
Kao vojnik austrougarske vojske on je 1915. teško ranjen na istočnom frontu. Tokom oporavka od skoro godinu dana, u Omsku, upoznaje Pelagiju Belousovu.
Belousova je rođena 1904. godine, u selu Mihajlovka kod Omska.
Nakon crkvenog braka, ubrzo su sklopili i građanski, tako je Pelagija 1918. godine postala zakonita Brozova žena. Od petoro dece koliko je rodila Pelagija, u životu je nažalost ostao samo sin Žarko.
Nakon rata, zajedno su se preselili u Hrvatsku, tačnije Zagreb. Pelagija je u to vreme bila domaćica, a kasnije se zaposlila i radila kao prodavačica u prodavnici nameštaja "Bothe & Ehrmann" u zagrebačkoj ulici Ilici. Živeli su u velikoj nemaštini i jedva sastavljali kraj sa krajem. Radila je i u sindikatu i partiji.
Postala je član Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) 1926. godine, a od 1927. je bila u ženskoj sekciji Centralnog komiteta KPJ. Godinu dana kasnije bila je u istoj partijskoj ćeliji sa suprugovim prijateljem i poznatim piscem Miroslavom Krležom.
Pomagala je revolucionarima u zatvoru, organizovala bekstva revolucionara iz zatvora, radila u ilegalnoj štampariji, širila partijsku literaturu. Učestvovala je u demonstracijama i više puta bila hapšena.
Broz postaje profesionalni revolucionar i sve ga više zaokuplja politički rad zbog čega 1928. i biva uhapšen u "Bombaškom procesu". Osuđen je na šest godina zatvora.
Kada je shvatila da će joj suprug završiti u zatvoru Pelagija odlučuje da se vrati u Sovjetski Savez u čemu joj je mnogo pomogao Krleža, odlazi zajedno sa sinom Žarkom i tada kreće njen rad u Komenterni. Nakon toga Pelagija odlučuje da zatraži razvod, o čemu je Broza obavestila poslavši mu pismo u zatvoru. Josip Broz Tito se posle odslužene kazne 1935. godine uputio u Rusiju da vidi ženu i sina.
Službeno su se razveli u aprilu 1936. 1938. godine Pelagija je iznenada uhapšena u toku Velike čistke zbog veze sa levim krilom KPJ i optužena da "sabotira uvođenje socijalizma u SSSR".
Broz je po dolasku u Moskvu 24. Avgusta 1938. godine saznao da su uhvaćene kao imperijalistički špijuni njegova bivša supruga Pelagija Belousova i tadašnja supruga Lucia Bauer, koja je već bila streljana 27. Septembra 1938.
Tito funkcionerima Kominterne Dimitrovu i Manuilskom piše da se "oseća krivim što zbog nedostatka budnosti nije primetio izdajničke postupke svojih supruga".
Broz je Kominterni dao pismenu izjavu u kojoj devastira svoje dve žene - za Pelagiju je napisao da je nemoralna osoba i da mrzi svoga sina Žarka, a za Anu da je bila politički naivna i nerazvijena, te da je to velika mrlja na njegovom partijskom radu. Početkom rata Pelagija je puštena iz logora, a 1944. sa Raguljevim je dobila ćerku Ninu, koja je kasnije postala inženjer.
Pelagija je ponovo uhapšena 1948. godine, posle Titovog sukoba sa Staljinom i na montiranom procesu osuđena na deset godina zatvora. Posle Staljinove smrti, 1957. godine je puštena iz zatvora, ali joj je zabranjeno da živi u Moskvi. Do 1967. živela je i radila u gradu Istra u Moskovskoj oblasti. Pred samu smrt posetio ju je sin Žarko, koji se tada prvi put sreo sa sestrom Ninom.
Pelagija je umrla marta 1967. godine, a urna joj je položena na Novdevičjem groblju u Moskvi.