SRBIN PRONAŠAO DOKUMENT ZLATA VREDAN! Otkriveno da li Srbija polaže pravo na Severni pol, umešana i Vlada Nikole Pašića - Evo zašto je Arktik toliko primamljiv
Nije samo nafta u pitanju
Arktički region sve više postaje epicentar interesovanja, kako zbog svojih bogatih prirodnih resursa, tako i zbog rastućih geopolitičkih tenzija među zemljama koje se bore za deo ovog područja.
OVAKO SE GAVRILO PRINCIP OPROSTIO OD SVOJIH RODITELJA: Srceparajuće reči u poslednjem napisanom pismu - "Oprostite mi na velikoj ŽALOSTI..."
VEČITA TAJNA TREĆEG METKA LEBDI NAD ĐINĐIĆEVIM UBISTVOM! Politička pozadina ostala NEJASNA! Da li je ZAPAD imao ulogu?
Misterija Aneksa B iz Rambujea: Kako je Srbija odbila OKUPACIJU CELE ZEMLJE u pregovorima koji su SRAMOTA za kolektivni Zapad
Do sada je postojao Arktički savet, koji je bio jedina platforma za saradnju i sporazume između zemalja koje polažu pravo na Severni pol. Njeni članovi su Kanada, Danska, uključujući Grenland i Farska ostrva, Norveška. Pravo na Arktik polažu i Norveška, SAD i Ruska Federacija.
Nebojša Obrknežev, gostujući u jutarnjoj emisiji "Redakcija", bacio je novo svetlo na ključna pitanja o Severnom polu i pravima na njega.
- Gas se tamo nalazi u gasnim hidratima. Gasni hidrati su zapravo led; kada uzmete tu kocku leda, bukvalno je zapalite i ona izgori. Ali taj led se ne topi. Dakle, suština je da se molekuli metana nalaze u molekulima vode. A kada potpuno izgori, dobijate malu količinu vode. Bukvalno, cela površina je obogaćena ovim gasnim hidratima - objasnio je on.
Pre nego što je odgovorio na pitanja o reakcijama Zapada na saradnju Kine i Rusije na Arktiku, Obrknežev je podelio intrigantne informacije koje je pronašao o Svalbardu, ostrvu koje se nalazi na Arktiku.
Kako tvrdi, vlada Nikole Pašića je 1925. godine potpisala ugovor o eksploataciji uglja na ovom ostrvu.
- Dakle, moj kolega Aleksandar Gajić, koji se često pojavljuje u vašim emisijama, pronašao je jedan dokument u biblioteci u Vašingtonu gde je 1925. godine vlada Nikole Pašića potpisala ugovor o eksploataciji uglja na ostrvu Svalbard.
Ovaj sporazum otkriva da se Arktik ne odnosi samo na naftu i gas; prisutni su i drugi dragoceni resursi kao što su srebro, zlato, platina, uranijum i titanijum.
Ovaj radoznalost postavlja nekoliko pitanja o potencijalnom ekonomskom značaju Arktika u budućnosti.
Obrknežev je istakao i procene da se na Severnom polu nalazi oko 20 odsto ukupnih svetskih rezervi nafte.
- To bi značilo da ova oblast poseduje resurse koji čine više od 110 odsto svih osnovnih rezervi nafte u Ruskoj Federaciji i neverovatnih 340 odsto ukupnih rezervi u Sjedinjenim Državama - naglasio je on.
S obzirom na godišnju proizvodnju nafte u Ruskoj Federaciji, koja se meri stotinama miliona tona, Arktik postaje ključno područje za ekonomsku eksploataciju. Iako nije u potpunosti istražen, ovaj region predstavlja potencijalnu osnovu za budući ekonomski razvoj.
S obzirom na godišnju proizvodnju nafte u Ruskoj Federaciji, koja se meri stotinama miliona tona, Arktik postaje ključno područje za ekonomsku eksploataciju. Iako nije u potpunosti istražen, ovaj region predstavlja potencijalnu osnovu za budući ekonomski razvoj.
Dok se geopolitičke sile bore za svoje mesto na suncu na Severnom polu, globalna zajednica pažljivo prati svaki korak i potencijalni sukob koji može oblikovati budućnost ovog ključnog geopolitičkog igrališta.
Srbija Danas/Kurir