СРБИН ПРОНАШАО ДОКУМЕНТ ЗЛАТА ВРЕДАН! Откривено да ли Србија полаже право на Северни пол, умешана и Влада Николе Пашића - Ево зашто је Арктик толико примамљив
Није само нафта у питању
Арктички регион све више постаје епицентар интересовања, како због својих богатих природних ресурса, тако и због растућих геополитичких тензија међу земљама које се боре за део овог подручја.
ОВАКО СЕ ГАВРИЛО ПРИНЦИП ОПРОСТИО ОД СВОЈИХ РОДИТЕЉА: Срцепарајуће речи у последњем написаном писму - "Опростите ми на великој ЖАЛОСТИ..."
ВЕЧИТА ТАЈНА ТРЕЋЕГ МЕТКА ЛЕБДИ НАД ЂИНЂИЋЕВИМ УБИСТВОМ! Политичка позадина остала НЕЈАСНА! Да ли је ЗАПАД имао улогу?
Мистерија Анекса Б из Рамбујеа: Како је Србија одбила ОКУПАЦИЈУ ЦЕЛЕ ЗЕМЉЕ у преговорима који су СРАМОТА за колективни Запад
До сада је постојао Арктички савет, који је био једина платформа за сарадњу и споразуме између земаља које полажу право на Северни пол. Њени чланови су Канада, Данска, укључујући Гренланд и Фарска острва, Норвешка. Право на Арктик полажу и Норвешка, САД и Руска Федерација.
Небојша Обркнежев, гостујући у јутарњој емисији "Редакција", бацио је ново светло на кључна питања о Северном полу и правима на њега.
- Гас се тамо налази у гасним хидратима. Гасни хидрати су заправо лед; када узмете ту коцку леда, буквално је запалите и она изгори. Али тај лед се не топи. Дакле, суштина је да се молекули метана налазе у молекулима воде. А када потпуно изгори, добијате малу количину воде. Буквално, цела површина је обогаћена овим гасним хидратима - објаснио је он.
Пре него што је одговорио на питања о реакцијама Запада на сарадњу Кине и Русије на Арктику, Обркнежев је поделио интригантне информације које је пронашао о Свалбарду, острву које се налази на Арктику.
Како тврди, влада Николе Пашића је 1925. године потписала уговор о експлоатацији угља на овом острву.
- Дакле, мој колега Александар Гајић, који се често појављује у вашим емисијама, пронашао је један документ у библиотеци у Вашингтону где је 1925. године влада Николе Пашића потписала уговор о експлоатацији угља на острву Свалбард.
Овај споразум открива да се Арктик не односи само на нафту и гас; присутни су и други драгоцени ресурси као што су сребро, злато, платина, уранијум и титанијум.
Овај радозналост поставља неколико питања о потенцијалном економском значају Арктика у будућности.
Обркнежев је истакао и процене да се на Северном полу налази око 20 одсто укупних светских резерви нафте.
- То би значило да ова област поседује ресурсе који чине више од 110 одсто свих основних резерви нафте у Руској Федерацији и невероватних 340 одсто укупних резерви у Сједињеним Државама - нагласио је он.
С обзиром на годишњу производњу нафте у Руској Федерацији, која се мери стотинама милиона тона, Арктик постаје кључно подручје за економску експлоатацију. Иако није у потпуности истражен, овај регион представља потенцијалну основу за будући економски развој.
С обзиром на годишњу производњу нафте у Руској Федерацији, која се мери стотинама милиона тона, Арктик постаје кључно подручје за економску експлоатацију. Иако није у потпуности истражен, овај регион представља потенцијалну основу за будући економски развој.
Док се геополитичке силе боре за своје место на сунцу на Северном полу, глобална заједница пажљиво прати сваки корак и потенцијални сукоб који може обликовати будућност овог кључног геополитичког игралишта.
Србија Данас/Курир