AMERIČKO LICEMERJE U PUNOM OBLIKU! Smeta im baza udaljena 13.500 km od Vašingtona, a u redu im je da budu na 650 km od Moskve
Koliko američko licimerstvo doprinosi razvoju novog hladnog rata u Pacifiku?
Kina i Solomonska ostrva potpisali su pre nekoliko dana bezbednosni sporazum. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je novinarima 19. aprila da su šefovi diplomatija Kine i Solomonskih ostrva "nedavno zvanično potpisali okvirni sporazum o bezbednosnoj saradnji".
AMERIKA ŠALJE NOVAC DRŽAVAMA U REGIONU! "Bitno je da saniramo ruski uticaj u BiH i ostalim zemljama Balkana"
SVET PRED NOVIM SUKOBOM DVE VELIKE SILE? Isplivao tajni dokument Kine - zbog ovog dogovora HITNO se oglasila Amerika
BAHATOST I LICEMERJE VAŠINGTONA: Amerikanci zapretili ovoj zemlji ukoliko dozvoli Kini da uspostavi vojnu bazu
Britasnki list Gardijan navodi da jedna od situacija koja je dovela do zaoštravanja odnosa u Pacifiku jeste sporazum Kine i Solomonskih ostrva o potencijalnom uspostavljanju baze na tom mestu, iako obe strane potpisnice nisu iznele nikakve dalje detalje.
Jedan od najviših američkih zvaničnika na Pacifiku odbio je da isključi vojnu akciju protiv Solomonovih ostrva ako bi Kini omogućila da tamo uspostavi vojnu bazu, rekavši da bezbednosni sporazum između zemalja predstavlja "potencijalne regionalne bezbednosne implikacije" za SAD i drugi saveznici.
Ambasador Danijel Kritenbrink, pomoćnik državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika, bio je prošle nedelje deo američke delegacije na visokom nivou u toj pacifičkoj zemlji.
On je rekao da je američki tim, koji je uključivao i koordinatora Saveta za nacionalnu bezbednost za pitanja Indo-Pacifika, Kurta Kembela, imao 90-minutni "konstruktivan i iskren" sastanak sa premijerom Manasehom Sogavareom u kojem je američki tim detaljno izneo zabrinutost zbog nedavno potpisanog bezbednosni sporazum sa Kinom.
- Nemiri i pretnje invazijom oko sporazuma o Solomonovim Ostrvima sa Kinom će odgurnuti pacifičke saveznike - kako prenosi britanski list.
Kritenbrink je u utorak ponovio spremnost SAD da deluju u regionu ako Kina uspostavi vojnu bazu.
- Naravno, poštujemo suverenitet Solomonovih Ostrva, ali smo takođe želeli da im stavimo do znanja da bismo, ako bi se preduzeli koraci za uspostavljanje de fakto stalnog vojnog prisustva, sposobnosti za projekciju moći ili vojne instalacije, imali značajnu zabrinutost , i mi bismo vrlo prirodno odgovorili na te zabrinutosti - rekao je on.
Na pitanje šta bi taj odgovor mogao uključivati, rekao je:
- Vidite, neću da spekulišem i nisam u poziciji da govorim o tome šta Sjedinjene Države mogu, a šta ne moraju da urade u takvoj situaciji. -
U saopštenju prošle nedelje, Bajdenova administracija je rekla da će SAD "reagovati u skladu sa tim" ako se Kini dozvoli da uspostavi dugoročno prisustvo na ostrvima, uz napomenu da je Sogavare dobio uveravanja da on nema nameru da dozvoli vojnu bazu.
Opravdana zabrinutost ili američko licemrje?
Solomonska ostrva su od glavnog grada SAD, Vašingtona, udaljena 13.504 km, a od Los Anđelesa koji je najveći grad na zapadnoj obali Amerike čak 9.850 km. Čak i da se uzme najbliža američka teritorija u Pacifiku (savezna država Havaji), ona je udaljena su 5.604 km - samim tim teško da možemo da govorimo o nekoj realnoj pretnji od strane Kine.
Sa druge strane, dok je Rusija iznosila svoju zabrinutost zbog ulaska Ukrajine u NATO i protivljenju postavljanja američkih vojnih baza u blizini njenih teritorija, Zapad na čelu SAD je nije ozbiljno shvatao i tvrdio je da nema nikakvog razloga za zabrinutost Moskve.
Kada uporedimo ova dva slučaja, jasno se vide dvostruki aršini i svo američko licemerje. Uzmimo za primer ukrajinski grad Sumi, koji se nalazi u istočnoj Ukrajini. On je udaljen svega 650 km od Moskve, pa postavljanjem američkih raketa na teritoriji Ukrajine, glavni grad Rusije bi mogao biti sravljen za manje od dve minute.
Postavlja se logično pitanje kako to da je za Ameriku problem uspostavljanje baze koja je udaljena 13.500 kilometara od Vašingtona, a nije problem potencijalna NATO baza u Ukrajini koja je udaljena svega 650 km od Moskve.
Dupli aršini Zapada jasno se vide i u ovoj situaciji. Rusija koja je realno ugrožena postavljanjem NATO baza u Ukrajini pokrenula je operaciju kako bi zaštitila svoju bezbednost. Ona je označena kao agresor, dok je pretnja invazijom Solomonskim ostvrima okarakterisana kao "garancija za bezbednost SAD".