BALKAN OBOJEN U CRNO: Talas korone sa istoka paralisao Evropu - padaju rekordi (FOTO)
Evropa se vratila u epicentar pandemije, odnosno tamo gde je bila pre godinu dana, poručuju iz Svetske zdravstvene organizacije i upozoravaju da aktuelna stopa transmisije na kontinentu izaziva "ozbiljnu zabrinutost".
Šef SZO za Evropu Hans Kluge kazao je da se broj novih slučajeva približava rekordnom nivou, što je pogoršano delta sojem korona virusa koji se lakše prenosi.
Kako kaže, ohrabruje činjenica što su 23 države u protekle dve nedelje odgovorno intenzivirale svoje socijalne mere. Međutim, ublažene mere prevencije i niske stope vakcinacije u nekim područjima su, kako napominje, objašnjenje za najnoviji porast zaražavanja.
ELEKTRIČNI AUTOMOBILI donose revoluciju - Ne samo u automobilskoj industriji
VEŠTAČKA INTELIGENCIJA MOŽE KRENUTI PO ZLU: Atrofizičar upozorava - Evolucija teče mnogo brže
POBUNJENICI NADOMAK ADIS ABEBE! Vlada proglasila vanredno stanje, pozvala stanovnike prestonice da se spreme za borbu
Kluge je rekao da su se stope hospitalizacije zbog kovida-19 u 53 zemlje Evrope i Centralne Azije više nego duplirale tokom protekle nedelje, i da ako se ta putanja nastavi, region može da ima još 500.000 smrtnih slučajeva od pandemije do februara. Ovaj region je, kako navodi Kluge, zabeležio skoro 1,8 miliona novih slučajeva nedeljno, što je povećanje od oko 6,0 odsto u odnosu na prethodnu nedelju i 24.000 smrtnih slučajeva nedeljno od kovida-19, što je povećanje od 12 odsto.
Alarmantnost situacije najbolje oslikana mapa Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) objavljena 3. novembra, koja pokazuje broj zaraženih na 100.000 stanovnika u poslednje dve nedelje.
Prema toj mapi, na celom kontinentu ne da nema zelene zone, već nema ni crvene. Samo dve zemlje, Italija i Španija, obojene su crveno-ljubičastom bojom, odnosno u pomenutom periodu imaju 50-100 zaraženih na 100.000 stanovnika.
Većina država je u ljubičastim, tamno-ljubičastim, braon i sivim zonama. U najteže pogođene crne zone, sa više od 1.000 zaraženih na 100.000 stanovnika, spadaju Baltičke zemlje - Estonija, Letonija i Litvanija, ali i Srbija, Crna Gora, Slovenija i Hrvatska.
Crni rekordi na Balkanu
U Hrvatskoj je u četvrtak, zabeleženo čak 6.310 novozaraženih osoba. Bitku sa virusom izgubilo je 32 ljudi. To je najveći broj novih slučajeva u jednom danu od početka epidemije u ovoj zemlji.
Poređenja radi, raniji neslavni rekord postavljen je 10. decembra 2020. godine kada je bilo 4.620 novih slučajeva, što je skoro 2.000 manje inficiranih u odnosu na juče.
Rekord je oboren i u glavnom gradu Zagrebu, jer je sata od 1.790 testiranih, čak 1.007 pozitivnih, što je oko 60 odsto pozitivnih.
Prema podacima stranice "Our world in data", koja prikuplja informacije o imunizaciji širom sveta, procenat revakcinisanog stanovništva u ovoj zemlji je oko 44 odsto. Ove brojke su daleko od idealnih, budući da je prosek revacinisanog stanovništva u zemljama EU oko 75 odsto.
I Slovenija je registrovala najviše zaraženih u jednom danu od početka pandemije. Ova zemlja je juče, drugi dan zaredom, oborila rekord u broju novih infekcija, pa je zabeleženo je novih 4.511 slučajeva korona virusa. Ovim je za više od 1.000 novoobolelih premašen rekord prijavljen u sredu od 3.456 novoobolelih. Prema podacima Instituta za javno zdravlje testirano je 10.156 osoba, od kojih je čak 44,4 odsto bilo pozitivno.
Izvesno je da će neke od mera biti uvedene poput veće kontrole uslova u restoranima, a najverovatnije će zaposleni u javnom sektoru preći na režim rada od kuće. Krizni štab u Sloveniji razmatra i skraćivanje rada ugostiteljskih objekata.
Slovenija je prema dostupnim podacima rekorder među bivšim jugoslovenskim republikama po broju revakcinisanih i imaju oko 54 odsto revakcinisanog stanovništva.
U okruženju je situacija teška i u Mađarskoj, gde je za dan potvrđeno 6.268 novih slučajeva, pri čemu se dnevni broj zaraženih više nego udvostručio u odnosu na sredinu prošle nedelje. Samo 5,74 od 10 stanovnika ljudi je potpuno vakcinisano protiv virusa korona, što je definitivno ispod proseka Evropske unije.
Bugarska je proteklih dana beležila rekorde u broju zaraženih, ali malo ohrabrenje dolazi u četvrtak, jer je tada registrovano 4.922 novoobolelih, oko 1.000 slučaja manje u odnosu na prethodni dan. Međutim, ono što posebno zabrinjava je veliki broj preminulih od posledica korona virusa jer je u četvrtak preminulo 135 pacijenata, dok je dan ranije taj broj bio 310.
Situacija je i dalje dramatična u susednoj Rumuniji, koja je nedeljama bila na čelu pandemijskog talasa u Evropi. Zemlja je u četvrtak prijavila čak 489 smrtnih slučajeva, kao i 8.971 slučaj novozaraženih.
Još tri evropske zemlje su ove nedelje oborile rekorde u dnevnom porastu infekcija - Austrija u sredu (6.506), Nemačka u četvrtak (33.949), i Grčka u utorak (6.700).
Talas krenuo sa Baltika
Novi korona talas koji polako preplavljuje Evropu krenuo je sa slabije vakcinisanog istoka kontinenta, tačnije sa Baltika koji je već nedeljama u teškoj epidemiološkoj situaciji.
Letonija je krajem prošlog meseca postala prva država članica EU koja je ponovo zatvorila delove svoje ekonomije, jer rastuće infekcije - među najvišim stopama u svetu - prete da preplave bolnice.
Mere još nisu počele da daju rezultate jer je zemlja prošle nedelje zabeležila rekordan broj obolelih - 2.919 prošlog četvrtka. Estonija je crni rekord oborila ovog četvrtka, sa 2.300 novih slučajeva.