BERBOK O MIROVNOM PLANU PEKINGA: Kina bi mogla da ubedi Rusiju da se pridržava rezolucije UN
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok je žestoko udarila na Kinu.
Kina bi mogla da iskoristi svoj uticaj kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da ubedi Rusiju da se pridržava rezolucije UN o miru za Ukrajinu, koju podržava 141 država, izjavila je danas nemačka ministarka.
Kineski dokument od 12 tačaka sadrži mnoge poznate pozicije, rekla je Berbok i dodala da je važno da Kina iznese upozorenje protiv nuklearne eskalacije, preneo je Rojters.
Efikasna pomoć prevremeno rođenim bebama već od prvog dana
NOVI UDARAC BELE KUĆE NA MOSKVU: Novi paket sankcija upućen na sam vrh Rusije
KINA DOBILA SAVEZNIKA U SRCU EVROPE: "Imaćemo partnerstvo za sve vremenske prilike"
Međutim, "oni koji govore o miru ne smeju da pod tim podrazumevaju potčinjavanje", dodala je ona.
U dokumentu pod nazivom "Stav Kine o političkom rešavanju ukrajinske krize", koji je objavljen onlajn, kinesko Ministarstvo spoljnih poslova navodi da će Kina nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u nastavku mirovnih pregovora, preneo je Si-En-En (CNN).
Kina želi da spreči da kriza u Ukrajini izmakne kontroli i napominje da su dijalog i pregovori jedini održivi načini za rešavanje sukoba, navodi se u dokumentu.
Kina je pozvala na prekid vatre i postepenu deeskalaciju i ublažavanje situacije, preneo je Rojters.
-Sukob i rat nikome ne koriste. Sve strane moraju ostati racionalne i uzdržane, da izbegavaju raspirivanje plamena i zaoštravanje tenzija i spreče dalje pogoršanje krize ili čak izmicanje kontroli - navodi se u saopštenju.
Posle svake tačke sledi paragraf koji objašnjava stav Kine, ali ne daje konkretne predloge o tome na koji način bi kineski stavovi trebalo da se postignu.
U dokumentu se navodi sledećih 12 tačaka: poštovanje suvereniteta svih zemalja, napuštanje hladnoratovskog mentaliteta, prekid neprijateljstava, nastavak mirovnih pregovora, rešavanje humanitarne krize, zaštita civila i ratnih zarobljenika, očuvanje bezbednosti nuklearnih elektrana, smanjenje strateških rizika, olakšavanje izvoza žitarica, zaustavljanje jednostranih sankcija, održavanje industrijskih i lanaca snabdevanja stabilnim, kao i promovisanje postkonfliktne obnove.
Više vesti o političkoj situaciji u svetu pogledajte OVDE.