БЕРБОК О МИРОВНОМ ПЛАНУ ПЕКИНГА: Кина би могла да убеди Русију да се придржава резолуције УН
Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок је жестоко ударила на Кину.
Кина би могла да искористи свој утицај као стална чланица Савета безбедности Уједињених нација да убеди Русију да се придржава резолуције УН о миру за Украјину, коју подржава 141 држава, изјавила је данас немачка министарка.
Кинески документ од 12 тачака садржи многе познате позиције, рекла је Бербок и додала да је важно да Кина изнесе упозорење против нуклеарне ескалације, пренео је Ројтерс.
Ефикасна помоћ превремено рођеним бебама већ од првог дана
НОВИ УДАРАЦ БЕЛЕ КУЋЕ НА МОСКВУ: Нови пакет санкција упућен на сам врх Русије
КИНА ДОБИЛА САВЕЗНИКА У СРЦУ ЕВРОПЕ: "Имаћемо партнерство за све временске прилике"
Међутим, "они који говоре о миру не смеју да под тим подразумевају потчињавање", додала је она.
У документу под називом "Став Кине о политичком решавању украјинске кризе", који је објављен онлајн, кинеско Министарство спољних послова наводи да ће Кина наставити да игра конструктивну улогу у наставку мировних преговора, пренео је Си-Ен-Ен (CNN).
Кина жели да спречи да криза у Украјини измакне контроли и напомиње да су дијалог и преговори једини одрживи начини за решавање сукоба, наводи се у документу.
Кина је позвала на прекид ватре и постепену деескалацију и ублажавање ситуације, пренео је Ројтерс.
-Сукоб и рат никоме не користе. Све стране морају остати рационалне и уздржане, да избегавају распиривање пламена и заоштравање тензија и спрече даље погоршање кризе или чак измицање контроли - наводи се у саопштењу.
После сваке тачке следи параграф који објашњава став Кине, али не даје конкретне предлоге о томе на који начин би кинески ставови требало да се постигну.
У документу се наводи следећих 12 тачака: поштовање суверенитета свих земаља, напуштање хладноратовског менталитета, прекид непријатељстава, наставак мировних преговора, решавање хуманитарне кризе, заштита цивила и ратних заробљеника, очување безбедности нуклеарних електрана, смањење стратешких ризика, олакшавање извоза житарица, заустављање једностраних санкција, одржавање индустријских и ланаца снабдевања стабилним, као и промовисање постконфликтне обнове.
Више вести о политичкој ситуацији у свету погледајте ОВДЕ.