CEO SVET U IŠČEKIVANJU RATA: Tri razloga zašto može nakon ovog datuma da dođe do ESKALACIJE između Moskve i Kijeva
Sve oči uprta u Rusiji.
Mogućnost da će Rusija da izvrši invaziju na Ukrajinu 16. februara je uvek bila naduvana. Vremenski period na koji zaista treba da se obrati pažnja je onaj koji sledi ubrzo nakon 20. februara.
Fokus na 16. februar bio je razumljiv: medijski izveštaji naveli su kako je predsednik SAD Džo Bajden rekao zapadnim liderima da ima obaveštajne podatke koji su procenili da bi Rusija tada mogla da pokrene svoju invaziju. Važno je, međutim, da najviši Bajdenovi saradnici nikada nisu javno rekli da je 16. februar bio siguran dan invazije – samo to da je gomilanje trupa ruskog predsednika Vladimira Putina značilo da napad može da dođe „u bilo kom trenutku“ i verovatno pre nego što se Olimpijske igre završe.
"SITUACIJA SE NAGLO POGORŠALA" Hitno upozorenje: Ukrajina planira napad dronovima!
BAJDEN SE TOTALNO POGUBIO, PONOVO POMERA ROK: "Rusija može napasti Ukrajinu u roku od nekoliko dana"
RUSIJA ZADALA UDARAC SAD! Proteran zamenik šefa američke misije
Evropski zvaničnici su, u međuvremenu, umanjili značaj napada 16. februara.
- Nismo videli definitivan plan u tom trenutku - rekao je za Politiko nedavno visoki evropski zvaničnik.
Neki su spekulisali da bi pun mesec mogao biti nagoveštaj, omogućavajući kopnenim snagama invazije bolju vidljivost noću.
Ali analitičari kažu da je opsesija 16. februarom odvukla pažnju sa stvarnih ključnih datuma.
- Period nakon 20. februara je više nego bitan. Čekamo da vidimo šta će ruske snage da urade tada – rekao je Majkl Kofman, ekspert za rusku vojsku u tink tenku CNA.
Za 20. februar je zakazan završetak navodno najvećih vojnih vežbi posle Hladnog rata, nakon čega bi, kako su obećali lideri iz Moskve i Minska, ruske i beloruske trupe trebalo da se vrate kućama.
- Ni jedan ruski vojnik, niti jedan komad opreme neće ostati u Belorusiji nakon završetka vežbi sa Rusijom - rekao je novinarima beloruski ministar spoljnih poslova Vladimir Makej, iako zapadni zvaničnici otvoreno strahuju da će oni ostati tu zauvek.
A posle njihovog sastanka prošle nedelje, zvaničnici u Parizu su rekli da je Putin obećao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu da će Rusija definitivno povući svoje snage iz Belorusije — iako je Kremlj negirao da su date bilo kakve garancije.
Prema Kofmanovim rečima, to gde ruske snage idu ili ne idu nakon 20. februara daće uvid u Putinove stvarne namere.
- To je koristan datum da se vidi da li lažu ili ne. Kada neko laže, to vam mnogo govori - rekao je on.
Posmatrači bi trebalo da prate da li se trupe zaista vraćaju u svoje kasarne ili se premeštaju negde drugde u blizini granice sa Ukrajinom, nastavio je Kofman, dodajući da je takođe vredno proveriti da li se ruske snage iz Istočnog vojnog okruga, koje su nedavno pomerile na zapad, uskoro vraćaju kući.
Drugi razlog zašto treba paziti na datum 20. februar jeste što se tog dana završava Minhenska bezbednosna konferencija.
Godišnji skup, takozvani "Odbrambeni Davos", jeste veliki događaj, na kojem lično učestvuju lideri poput američke potpredsednice Kamale Haris, državnog sekretara Entonija Blinkena i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Rusija koja pokreće invaziju dok su vodeći američki ljudi u Evropi i/ili dok je šef ukrajinske države van zemlje mogla bi da se pokaže kao krajnje poniženje – vrsta geopolitičkog trolovanja koje Putin voli.
Nijedan ruski zvaničnik ne planira da prisustvuje transatlantskom skupu prvi put poslednjih godina iz „različitih razloga“, izjavila je prošle nedelje portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Rusija takođe ima za cilj da izvede nuklearnu vežbu sredinom februara, upozorili su ovog meseca najviši američki zvaničnici poslanike Predstavničkog doma. Semjuel Čarap iz korporacije Rand rekao je za "Politiko" da bi Putin možda želeo da udruži invaziju sa vežbom „kako bi sprečio moguću intervenciju SAD i pokazao odlučnost“.
Treći mogući razlog je taj što je 20. februar takođe poslednji dan Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, što je navelo neke da spekulišu da Putin neće da pokrene invaziju pre ceremonije zatvaranja kako ne bi naljutio kineskog lidera Sija Đinpinga. Ali takva veza je uvek bila slaba: ruska invazija na Gruziju 2008. dogodila se tokom Letnjih olimpijskih igara u - pogađate - Pekingu. Zvaničnici Bajdenove administracije nastavljaju da tvrde da bi Putin mogao da obnovi rat u Ukrajini tokom Igara.
Svaki ekspert sa kojim je "Politiko" razgovarao rekao je da Putin želi da obnovi svoj narativ nakon što su SAD razotkrile mnoge ruske zavere. Zvaničnici Kremlja sada kažu da traže mirno rešenje krize koju je započela Moskva, uključujući i montirani video razgovor između Putina i ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova. Analitičari su sugerisali da bi ovo mogla da bude samo varka i da Putin koristi dodatno vreme da pripremi izgovor za invaziju.
- Putin neće želeti da vrši invaziju kada mi to očekujemo - rekao je Čarap.
- Ratovi u Evropi retko počinju u sredu - rekao je Vladimir Čižov, ruski ambasador u EU za nemački list Di Velt, dodajući da „neće biti eskalacije ni u narednoj sedmici, ni u nedelji nakon toga, ni u narednim mesecima. ”
Ali svake nedelje kada ruske trupe ostanu u pripravnosti dodatno se sužava prozor za moguću invaziju. Držanje trupa na hladnom u privremenim šatorima i bez redovnih linija snabdevanja znači da ruske snage ne mogu zauvek da stoje na pragu Ukrajine. Osim toga, eventualno prolećno otapanje donosi blatnjav teren koji može da zaustavi ruske mehanizovane jedinice. U nekom trenutku, Putin treba da naredi invaziju ili povlačenje, iako neka oprema može da se ostavi na mestu.
Ako dođe 1. mart i još ne bude invazije, neki stručnjaci za Rusiju su rekli da će biti lakše da se diše.
Ali Andrea Kendal-Tejlor, bivša američka obaveštajna zvaničnica fokusirana na Rusiju, kaže da bi čak i tada opasnost bila daleko od kraja.
Putin bi „takođe mogao da smanji tenzije i isto tako brzo da ih ponovo podigne. Samo zato što ovi datumi dolaze i odlaze ne znači da je rizik u ovom trenutku manji“, rekla je.