ЦЕО СВЕТ У ИШЧЕКИВАЊУ РАТА: Три разлога зашто може након овог датума да дође до ЕСКАЛАЦИЈЕ између Москве и Кијева
Све очи упрта у Русији.
Могућност да ће Русија да изврши инвазију на Украјину 16. фебруара је увек била надувана. Временски период на који заиста треба да се обрати пажња је онај који следи убрзо након 20. фебруара.
Фокус на 16. фебруар био је разумљив: медијски извештаји навели су како је председник САД Џо Бајден рекао западним лидерима да има обавештајне податке који су проценили да би Русија тада могла да покрене своју инвазију. Важно је, међутим, да највиши Бајденови сарадници никада нису јавно рекли да је 16. фебруар био сигуран дан инвазије – само то да је гомилање трупа руског председника Владимира Путина значило да напад може да дође „у било ком тренутку“ и вероватно пре него што се Олимпијске игре заврше.
"СИТУАЦИЈА СЕ НАГЛО ПОГОРШАЛА" Хитно упозорење: Украјина планира напад дроновима!
БАЈДЕН СЕ ТОТАЛНО ПОГУБИО, ПОНОВО ПОМЕРА РОК: "Русија може напасти Украјину у року од неколико дана"
РУСИЈА ЗАДАЛА УДАРАЦ САД! Протеран заменик шефа америчке мисије
Европски званичници су, у међувремену, умањили значај напада 16. фебруара.
- Нисмо видели дефинитиван план у том тренутку - рекао је за Политико недавно високи европски званичник.
Неки су спекулисали да би пун месец могао бити наговештај, омогућавајући копненим снагама инвазије бољу видљивост ноћу.
Али аналитичари кажу да је опсесија 16. фебруаром одвукла пажњу са стварних кључних датума.
- Период након 20. фебруара је више него битан. Чекамо да видимо шта ће руске снаге да ураде тада – рекао је Мајкл Кофман, експерт за руску војску у тинк тенку ЦНА.
За 20. фебруар је заказан завршетак наводно највећих војних вежби после Хладног рата, након чега би, како су обећали лидери из Москве и Минска, руске и белоруске трупе требало да се врате кућама.
- Ни један руски војник, нити један комад опреме неће остати у Белорусији након завршетка вежби са Русијом - рекао је новинарима белоруски министар спољних послова Владимир Макеј, иако западни званичници отворено страхују да ће они остати ту заувек.
А после њиховог састанка прошле недеље, званичници у Паризу су рекли да је Путин обећао француском председнику Емануелу Макрону да ће Русија дефинитивно повући своје снаге из Белорусије — иако је Кремљ негирао да су дате било какве гаранције.
Према Кофмановим речима, то где руске снаге иду или не иду након 20. фебруара даће увид у Путинове стварне намере.
- То је користан датум да се види да ли лажу или не. Када неко лаже, то вам много говори - рекао је он.
Посматрачи би требало да прате да ли се трупе заиста враћају у своје касарне или се премештају негде другде у близини границе са Украјином, наставио је Кофман, додајући да је такође вредно проверити да ли се руске снаге из Источног војног округа, које су недавно помериле на запад, ускоро враћају кући.
Други разлог зашто треба пазити на датум 20. фебруар јесте што се тог дана завршава Минхенска безбедносна конференција.
Годишњи скуп, такозвани "Одбрамбени Давос", јесте велики догађај, на којем лично учествују лидери попут америчке потпредседнице Камале Харис, државног секретара Ентонија Блинкена и украјинског председника Володимира Зеленског. Русија која покреће инвазију док су водећи амерички људи у Европи и/или док је шеф украјинске државе ван земље могла би да се покаже као крајње понижење – врста геополитичког троловања које Путин воли.
Ниједан руски званичник не планира да присуствује трансатлантском скупу први пут последњих година из „различитих разлога“, изјавила је прошле недеље портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова.
Русија такође има за циљ да изведе нуклеарну вежбу средином фебруара, упозорили су овог месеца највиши амерички званичници посланике Представничког дома. Семјуел Чарап из корпорације Ранд рекао је за "Политико" да би Путин можда желео да удружи инвазију са вежбом „како би спречио могућу интервенцију САД и показао одлучност“.
Трећи могући разлог је тај што је 20. фебруар такође последњи дан Зимских олимпијских игара у Пекингу, што је навело неке да спекулишу да Путин неће да покрене инвазију пре церемоније затварања како не би наљутио кинеског лидера Сија Ђинпинга. Али таква веза је увек била слаба: руска инвазија на Грузију 2008. догодила се током Летњих олимпијских игара у - погађате - Пекингу. Званичници Бајденове администрације настављају да тврде да би Путин могао да обнови рат у Украјини током Игара.
Сваки експерт са којим је "Политико" разговарао рекао је да Путин жели да обнови свој наратив након што су САД разоткриле многе руске завере. Званичници Кремља сада кажу да траже мирно решење кризе коју је започела Москва, укључујући и монтирани видео разговор између Путина и руског министра спољних послова Сергеја Лаврова. Аналитичари су сугерисали да би ово могла да буде само варка и да Путин користи додатно време да припреми изговор за инвазију.
- Путин неће желети да врши инвазију када ми то очекујемо - рекао је Чарап.
- Ратови у Европи ретко почињу у среду - рекао је Владимир Чижов, руски амбасадор у ЕУ за немачки лист Ди Велт, додајући да „неће бити ескалације ни у наредној седмици, ни у недељи након тога, ни у наредним месецима. ”
Али сваке недеље када руске трупе остану у приправности додатно се сужава прозор за могућу инвазију. Држање трупа на хладном у привременим шаторима и без редовних линија снабдевања значи да руске снаге не могу заувек да стоје на прагу Украјине. Осим тога, евентуално пролећно отапање доноси блатњав терен који може да заустави руске механизоване јединице. У неком тренутку, Путин треба да нареди инвазију или повлачење, иако нека опрема може да се остави на месту.
Ако дође 1. март и још не буде инвазије, неки стручњаци за Русију су рекли да ће бити лакше да се дише.
Али Андреа Кендал-Тејлор, бивша америчка обавештајна званичница фокусирана на Русију, каже да би чак и тада опасност била далеко од краја.
Путин би „такође могао да смањи тензије и исто тако брзо да их поново подигне. Само зато што ови датуми долазе и одлазе не значи да је ризик у овом тренутку мањи“, рекла је.