DA LI ĆE SE NATO ŠIRITI NA ISTOK KA RUSIJI? Stoltenberg odgovorio Putinu - "nismo nikada obećali da neće"
Obe strane istrajne u svojoj n ameri
Kao deo svojih bezbednosnih predloga, Rusija je zahtevala da se NATO ne širi na istok i ne raspoređuje bilo kakvo ofanzivno oružje u istočnoj Evropi. NATO nikada nije obećao da se neće širiti i to proizilazi iz niza međunarodnih ugovora, izjavio je u četvrtak generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg.
Otkrivamo proizvode i brendove koje smo najviše kupovali online u 2021. godini
PUTIN OTKRIO DA LI ĆE RUSIJA PRIZNATI TALIBANE: Odgovorom iznenadio novinare - "Moskva će stremiti ka tome"
VELIKA BRITANIJA POKUŠAVA DA SE PRIKAŽE KAO SILA NA RAČUN RUSIJE: Poslali su drugo upozorenje - spremni vojno da intervenišu
Stoltenberg se osvrnuo na memorandum o pridruživanju NATO-u (takozvani Vašingtonski sporazum) koji kaže da svaka zemlja može tražiti članstvo u Alijansi. On se osvrnuo i na druge dokumente poput Završnog akta Konferencije o bezbednosti i saradnji u Evropi i Pariske povelje, zajedno sa osnivačkim aktom NATO-Rusija.
- Ovo je fundamentalni princip evropske bezbednosti i princip koji je Rusija takođe prihvatila. To nije nešto što možemo da promenimo kroz neke citate - rekao je Stoltenberg.
Generalni sekretar je takođe primetio da saveznici kategorički negiraju da su davali bilo kakva obećanja u vezi sa neširenjem NATO-a.
- Bivši predsednik SSSR-a Mihail Gorbačov rekao je da tema proširenja NATO-a nije bila pokrenuta sve do ponovnog ujedinjenja Nemačke - rekao je Stoltenberg, prenosi Sputnik International.
Te izjave su usledile posle godišnje konferencije za novinare ruskog predsednika Vladimira Putina, tokom koje je on utvrdio da je Alijansa nekoliko puta "prevarila" Rusiju i rekao da postoji "pet talasa proširenja NATO-a".
- Ni pedalj na istok – tako su nam govorili 90-ih. Samo su nas drsko prevarili - rekao je Putin.
Zahtevi da se NATO ne širi na istok i da ne raspoređuje bilo kakvo ofanzivno oružje u zemljama koje se graniče sa Rusijom spadaju u takozvane "crvene linije" koje je Moskva istakla Zapadu u svojim bezbednosnim predlozima. Navedene predloge iznelo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije 17. decembra, a Kremlj je nagovestio da još uvek čeka odgovor Zapada u vezi sa sugestijama.
Pregovori o bezbednosti između Rusije i Sjedinjenih Država trebalo bi da se održe početkom 2022. Stoltenberg je sa svoje strane rekao da će alijansa tražiti "smislene" razgovore sa Moskvom početkom sledeće godine, dodajući da namerava da sazove novi sastanak Saveta NATO-Rusija što pre 2022.