DŽABA KNJIGE ZA ŠKOLARCE?! Roditelji u Srbiji udžbenike plaćaju PAPRENO, ali bi uskoro mogli da budu BESPLATNI
U toku sledeće godine osnovci bi mogli da imaju besplatne školske udžbenike na internetu
Ukoliko se ostvari zamisao bivšeg đaka Matematičke gimnazije, a sada profesora na Univerzitetu u Pitsburgu dr Aleksandra Kavčića, u toku sledeće godine osnovci bi mogli da imaju besplatne školske udžbenike na internetu.
POČEO SEPTEMBARSKI ISPITNI ROK: Ovo su glavne mere koje svi studenti i profesori moraju da poštuju!
Đaci žele u školske klupe, većina se već izjasnila! Šarčević objasnio i koji đaci neće nositi MASKE TOKOM NASTAVE
AKO ĐAK NE NOSI MASKU, SLEDI MU UKOR: Postoji pravilnik o ponašanju učenika u svakoj školi, a stvari STOJE OVAKO
Pre nekoliko meseci pozvao je ovdašnje nastavnike da pišu udžbenike za đake čije će izdavanje finansirati njegova fondacija i besplatno ih objavljivati na internet platformama.
- Od Indije do Amerike udžbenici su na internetu, za sve osnovne i srednje škole, i više nigde nema to da se udžbenik štiti autorskim pravima, jer je to akumulirano znanje čoveka, to nije autorsko delo kao npr. 'Na drini ćuprija', pa da se to štiti autorskim pravima - kaže dr Aleksandar Kavčić.
Izrada jednog udžbenika koštala bi oko 5.000 evra i uz dodatne troškove oko izdavanja, štampanje svih knjiga iznosilo bi od pola miliona do milion evra, što je višestruko manje nego što je tržište udžbenika u Srbiji.
- Naravno da je ostvarivo, samo treba napisati knjige i da taj rad autora treba platiti, tu su i recezenti i ilustratori, to je rad profesionalaca i to se plati, ali nema razloga na tome dalje profitirati - ističe Kavčić.
Smatra da bi đacima ovim potezom bile pružene iste mogućnosti za napredak, a postojao bi i doprinos obrazovanju u Srbiji.
Šezdeset odsto tržišta udžbenika je u posedstvu stranog izdavača i dodaje da je to loše jer na taj način stranci pišu i štampaju knjige za decu u Srbiji.
- Autora smo već našli, knjige se pišu, to je dug proces, prvo ide pisanje, pa ilustracia, pa prelom, pa podnosak za odobravanje Ministarstvu i to je proces koji traje. Pretpostavljamo da će prvi udžbenici za odobravanje biti krajem ove kalendarske godine, a uz više rada u septembru sledeće godine ih možemo ponuditi - napominje Kavčić.
Kao dobar primer navodi Italiju gde ima desetak izdavača i gde se prosvetne vlasti odlučuju za samo jednog od njih koji štampa jedinstvene udžbenike za celu zemlju, a država pokriva troškove ostalih izdavača koji su konkurisali, a nisu izabrani, pa tako ostoji šansa da će đaci u Srbiji od sledeće školske godine sve udžbenike imati na jednom mestu, na internetu.