KOLIKO BAJDEN MOŽE? REALAN SCENARIO? Tramp otišao da predahne i pripremi materijal za - novo poglavlje!
Bajden jeste osvojio najviše glasova u istoriji Amerike, 73,5 miliona, ali znate li ko je drugi na toj večnoj listi?
Možda je Bajden danas pobedio Trampa, ali nije pobedio i ključne probleme politički rascepljenog američkog društva. Te rak rane su danas jače nego 2016, kada su dovele Trampa na vlast. A ako se Bajden i demokrate ne dozovu pameti, biće još jače za četiri godine i otvoriće put reizboru Trampa 2024.
BAJDENOV PRVI PREDSEDNIČKI GOVOR: Veliki broj obećanja, poziv na ujedinjenje i sećanje na preminulog sina
BORBE NA ŽIVOT I SMRT! Jedno od najtežih nedeljnih svitanja: Krvavo granatiranje Stepanakerta (FOTO)
ŠTA AKO TRAMP NE NAPUSTI BELU KUĆU? Na stolu ima još opcija koje mogu da preokrenu izbore u njegovu korist
Ovo nije vizija distopije, već realan scenario. Bajden jeste osvojio najviše glasova u istoriji Amerike, 73,5 miliona, ali znate li ko je drugi na toj večnoj listi? Donald Tramp! Za njega je u utorak glasalo skoro 70 miliona Amerikanaca, čitavih 7 miliona više nego pre četiri godine.
To znači da američki glasači u utorak nisu kaznili Trampa za četiri godine kontroverzi, podela, skandala, prostitutki, mutnih poslova, ortaka-kriminalaca... Naprotiv, nagradili su ga. Ali njegova najveća snaga je istovremeno i njegova najveća slabost. Koliko god da galvanizuje svoje glasače - bolje rečeno navijače - još više ujedinjuje demokrate.
Ako sad premotamo četiri godine unapred, realno je očekivati da će se fanatizam Trampovih glasača održati. Reč je o duboko ogorčenom sloju gubitnika globalizacije iz američkih bespuća, koji već 30 godina gledaju kako se njihovi poslovi sele u Kinu i Meksiko, dok profit i dalje ostaje u džepovima gazda u Americi.
To su ljudi s kojima demokratska elita nikad nije želela da komunicira, a sada možda i bi, ali ne zna kako. Podložni su poplavama teorija zavera na društvenim mrežama i mahom će ostati ubeđeni da je Bajden pokrao izbore (iako za to trenutno nema nikakvih dokaza). Ta ogorčenost će krčkati u njima u naredne četiri godine.
Elan demokratskih glasača nije tako pouzdana stvar, naprotiv. Demokrate su u rekordnom broju izašli ne da bi glasali za Bajdena, već protiv Trampa. Tamo gde nije bilo Trampa direktno - na izborima za Senat i Kongres - doživeli su fijasko u odnosu na veličanstvenu pobedu kojoj su se nadali. A u sledeće četiri godine neće biti ni Trampa kao motivacionog faktora, svojevrsne crvene maramice za mahanje pred očima progresivnog biračkog tela.
Kako Bajden može da izbegne ovaj scenario? Pre svega, mora da pretvori demokrate u inkluzivnu političku struju koja će zaista razumeti probleme gubitnika globalizacije. Da nauči demokrate dijalogu i empatiji. Da prestanu da stavljaju teme iznad ljudi, čak i kad te teme jesu ključne za Ameriku, poput globalnog zagrevanja i manjinskih prava. Ako se već žale da je Tramp podelio Ameriku, da pokažu kako se to Amerika ujedinjuje.
Da li Bajden može to da uradi? Male su šanse. Prve dve godine će mu proći u pat poziciji zbog situacije u Kongresu i Senatu, kao i zbog odnosa snaga u Vrhovnom sudu koji je pomeren na 6:3 u korist konzervativaca. Da ne pominjemo koronu i sunovrat ekonomije. Druge dve godine će mu proći u kalkulacijama oko reizbora. A i same demokrate trenutno ne pokazuju da imaju ni snage, ni volje za veličko američko pomirenje.
U ovo vreme za četiri godine Donald Tramp će imati "samo" 78 godina, baš koliko će imati Džo Bajden kada u januaru bude proglašen za predsednika, najstarijeg u istoriji Amerike. Tramp je na ovim izborima možda otišao u istoriju, a možda je samo otišao da predahne i - pripremi materijal za novo poglavlje.
Od Bajdena zavisi.