EU POOŠTRILA "KRIPTOVALUTNE" SANKCIJE: Šta to znači za Ruse?
Evropska unija je uvela široku zabranu pružanja kripto usluga Rusima u okviru svoje osme runde sankcija koje su odobrene u četvrtak.
Vlasti EU uvele su nove restriktivne mere protiv Rusije, koje bi zapravo mogle da spreče Ruse da pristupe korišćenju kriptovaluta na najvećim berzama kriptovaluta, kao što su Binance ili Coinbase.
PUTIN SLAVI 70. ROĐENDAN: Pljušte čestitke ruskom lideru, evo kako će obeležiti jubilej
"DA LI ĆEMO IMATI GAS I STRUJU?!" Orban žestoko o sankcijama EU: Rusija nije pala na kolena, mi krvarimo
Devojka (24) STRADALA NA ODMORU NA IBICI: Skuplja se pomoć da se njeno telo dopremi nazad kući
Istovremeno, kupovina kriptovaluta, posebno USDT stabilnog coina, bio je jedan od najpopularnijih načina za povlačenje valute u inostranstvu poslednjih meseci.
Novom merom su pooštrena ograničenja koja su bila na snazi od aprila 2022.
- Postojeća ograničenja za kripto imovinu su pooštrena zabranom svih novčanika za čuvanje kripto imovine, računa ili kastodi usluga, bez obzira na iznos sredstava u novčaniku (ranije je bilo dozvoljeno do 10.000 evra), navodi se u saopštenju za javnost na sajtu Evropske komisije.
Nakon što su Viza i Masterkard napustile rusko tržište ranije ove godine i neke banke isključene iz međunarodnog bankarskog sistema SVWIFT, kriptovalute, posebno stejbkoin USDT, postale su jedan od najpopularnijih načina za Ruse da transferišu novac u inostranstvo.
Operateri kripto usluga sa sedištem u EU možda će morati da prekinu obradu transakcija s Rusima, osim ako klijenti nisu rezidenti 27-članog bloka, piše Forbs Rusija.
Kripto platforme izvan EU mogle bi da slede taj primer, upozorio je Forbs Rusija.
Nakon što je EU u aprilu uvela ograničenje kripto imovine za ruske građane na 10.000 evra, platforma Bajnens, registrovana u SAD, jedna od najpopularnijih berzi među Rusima, usvojila je istu meru.
Kurs ka decentralizaciji
Istovremeno, uvođenjem sankcija, Rusi će izgubiti samo usluge centralizovanih razmena, uveren je Roman Kaufman, suosnivač Berezka DAO i Veezi.
Centralizovane berze, kao što su Binance ili Coinbase, koriste sopstveni sistem trgovanja kroz koji prolaze transakcije između prodavaca i kupaca.
Međutim, čak i uz sankcije EU, decentralizovane razmene će ostati dostupne ruskim korisnicima, koji nemaju centralizovanog posrednika između prodavca i kupca, a kripto imovinom se trguje pomoću pametnih ugovora.
Takve razmene ne mogu da kontrolišu transakcije između svojih korisnika.
Često takve berze nemaju jurisdikciju i nisu u skladu sa finansijskim zakonima nijedne zemlje, tako da decentralizovane berze nisu nametnule ograničenja klijentima iz Rusije.
Istovremeno, decentralizovane berze su mnogo skromnije u pogledu obima trgovanja.