ЕУ ПООШТРИЛА "КРИПТОВАЛУТНЕ" САНКЦИЈЕ: Шта то значи за Русе?
Европска унија је увела широку забрану пружања крипто услуга Русима у оквиру своје осме рунде санкција које су одобрене у четвртак.
Власти ЕУ увеле су нове рестриктивне мере против Русије, које би заправо могле да спрече Русе да приступе коришћењу криптовалута на највећим берзама криптовалута, као што су Бинанце или Цоинбасе.
ПУТИН СЛАВИ 70. РОЂЕНДАН: Пљуште честитке руском лидеру, ево како ће обележити јубилеј
"ДА ЛИ ЋЕМО ИМАТИ ГАС И СТРУЈУ?!" Орбан жестоко о санкцијама ЕУ: Русија није пала на колена, ми крваримо
Девојка (24) СТРАДАЛА НА ОДМОРУ НА ИБИЦИ: Скупља се помоћ да се њено тело допреми назад кући
Истовремено, куповина криптовалута, посебно УСДТ стабилног цоина, био је један од најпопуларнијих начина за повлачење валуте у иностранству последњих месеци.
Новом мером су пооштрена ограничења која су била на снази од априла 2022.
- Постојећа ограничења за крипто имовину су пооштрена забраном свих новчаника за чување крипто имовине, рачуна или кастоди услуга, без обзира на износ средстава у новчанику (раније је било дозвољено до 10.000 евра), наводи се у саопштењу за јавност на сајту Европске комисије.
Након што су Виза и Мастеркард напустиле руско тржиште раније ове године и неке банке искључене из међународног банкарског система SVWIFT, криптовалуте, посебно стејбкоин УСДТ, постале су један од најпопуларнијих начина за Русе да трансферишу новац у иностранство.
Оператери крипто услуга са седиштем у ЕУ можда ће морати да прекину обраду трансакција с Русима, осим ако клијенти нису резиденти 27-чланог блока, пише Форбс Русија.
Крипто платформе изван ЕУ могле би да следе тај пример, упозорио је Форбс Русија.
Након што је ЕУ у априлу увела ограничење крипто имовине за руске грађане на 10.000 евра, платформа Бајненс, регистрована у САД, једна од најпопуларнијих берзи међу Русима, усвојила је исту меру.
Курс ка децентрализацији
Истовремено, увођењем санкција, Руси ће изгубити само услуге централизованих размена, уверен је Роман Кауфман, суоснивач Березка ДАО и Веези.
Централизоване берзе, као што су Бинанце или Цоинбасе, користе сопствени систем трговања кроз који пролазе трансакције између продаваца и купаца.
Међутим, чак и уз санкције ЕУ, децентрализоване размене ће остати доступне руским корисницима, који немају централизованог посредника између продавца и купца, а крипто имовином се тргује помоћу паметних уговора.
Такве размене не могу да контролишу трансакције између својих корисника.
Често такве берзе немају јурисдикцију и нису у складу са финансијским законима ниједне земље, тако да децентрализоване берзе нису наметнуле ограничења клијентима из Русије.
Истовремено, децентрализоване берзе су много скромније у погледу обима трговања.