Evropska unija pokrenula "NUKLEARNU OPCIJU": Poljaci pred UKIDANJEM PRAVA GLASA
Evropska komisija je pokrenula Član 7 Lisabonskog sporazuma
Evropska komisija je pokrenula Član 7 Lisabonskog sporazuma protiv Poljske zbog kršenja zajedničkih evropskih vrednosti i vladavine prava.
Pročitajte i:
Iako je u pitanju samo upozorenje, Član 7 može dovesti do sankcija i suspendovanja prava glasanja o EU pravima. Rojters je ranije ocenio da bi se radilo o potezu bez presedana, u kojem bi Evropska komisija mogla da se pozove na Član 7 Lisabonskog sporazuma EU kako bi kaznila Varšavu zbog kršenja pravila Unije koja se tiču ljudskih prava i demokratskih vrednosti.
PROMENA U VLADI POLJSKE: Premijerka Šidlo podnela ostavku (FOTO)
#BREAKING: European Commissions triggers Article 7 against Poland, which could result in sanctions https://t.co/O0ElA8YWK4 pic.twitter.com/tcnz2uyOAq— dwnews (@dwnews) December 20, 2017
Šta je Član 7?
Član 7 uspostavljen je pre 17 godina kao oruđe kojim EU može da kazni sve države članice koje krše ljudska prava. Države-članice EU moraju da ispune sve uslove demokratske vladavine i pravila o poštovanju ljudskih prava kako bi se uopšte i pridružile Uniji, a Član 7 je neka vrsta osiguranja da se zemlje sa diskutabilnom prošlošću ne vrate starim, lošim navikama.
Pravnici, istoričari, filozofi: Pogledajte šta su po obrazovanju šefovi evropskih vlada
EU threatens to trigger Article 7 for Poland, suspending the certain rights including voting privileges https://t.co/NBIYy70fGk pic.twitter.com/RgdFqZME7s— dwnews (@dwnews) December 20, 2017
Ovaj član uveden je u vreme kada se EU širila na istok, kako bi se članice, postojeće i buduće, jasno upozorile šta ih čeka u slučaju da prekrše osnove postulate Evropske unije. U Amsterdamskom sporazumu, koji je stupio na snagu 1999. godine, pojavila prva verzija Člana 7. Taj zakon pretio je sankcijama svakoj zemlji koja prekrši fundamentalne vrednosti EU, definisane kao “sloboda, demokratija, poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i vladavina zakona”.
SKANDAL uzdrmao Poljsku: Na ulazu u hostel pojavio se NACISTIČKI NATPIS, društvene mreže GORE (FOTO)
Da li će Poljskoj biti oduzeto pravo glasa?
Evropska komisija je 2014. godine postavila dodatne barijere na putu ka primeni ovog kaznenog postupka, i to usvajanjem tzv. “mehanizma u tri koraka” koji služi za prepoznavanje “sistematskih pretnji po vladavinu zakona u zemljama članicama”. Ovaj mehanizam dobio je naziv Član 7.1, a mora da bude ispunjen pre nego što na sto dođe diskusija o primeni Člana 7.
NATO postavio svoje ciljeve: Crnogorci su u jednom već premašili Hrvate
“Dojče vele” konstatuje da Evropska komisija nema mogućnosti uvođenja sankcija protiv država-članica, već to može samo Evropski savet, dakle telo u kojem su predstavljene vlade svih 28 članica.
Savet EU može, prema Članu 7 Lisabonskog ugovora, četvoropetinskom većinom da utvrdi da u Poljskoj postoji "jasna opasnost od teškog kršenja" zajedničkih vrednosti. Poljska bi dobila preporuku kako da taj nedostatak ukloni. Ako se to ne dogodi, Savet EU može da utvrdi da postoji "teško kršenje pravila". To mora da se utvrdi jednoglasno, a ukoliko u Evropskom parlamentu dobije podršku, optuženoj članici oduzima se pravo glasa u Evropskom parlamentu i Evropskom savetu.
Božićno drvo koje je preživelo udar groma u Poljskoj, stiglo u Vatikan
EU do sada nikada nije koristila Član 7, a sveopšta percepcija da se radi o ekstremnoj meri doprinela je da Član 7 dobije bombastični nadimak – "nuklearna opcija".