KOLAPS SVETSKE MILJENICE NA IZBORIMA: Finska premijerka poznata po kontroverznom snimku doživela sudbinu sličnu Čerčilovoj
Šokantan gubitak na izborima.
Finska sutra ulazi u NATO, što predstavlja veliku promenu u spoljnopolitičkoj paradigmi ove severnoevropske zemlje. Promena je rezultat ruske invazije na Ukrajinu, koja je, između ostalog, dovela do širenja NATO-a.
Istovremeno, finska premijerka Sana Marin, koja je Finsku uvela u NATO, poražena je na parlamentarnim izborima i nije uspela da osvoji još jedan premijerski mandat. Marin je bila miljenica svetskih levo-liberalnih medija, ali je očigledno da su Finci na drugačiji način cenili njen premijerski rad.
FINSKA NA KORAK OD ULASKA U NATO! Samo još NJIHOVO odobrenje deli zemlju da postane članica Alijanse
NEMA VIŠE SMETNJI! Finska ulazi u NATO - Turska konačno odobrila zahtev
TURSKA DALA ZELENO SVETLO! Finska postaje članica NATO?
I Čerčil je dobio rat i izgubio izbore
Politička sudbina 37-godišnje Marin podseća da popularnost u svetu ne garantuje izborni uspeh kod kuće, što je Vinston Čerčil saznao kada je izgubio parlamentarne izbore posle pobede u Drugom svetskom ratu. Najmlađa šefica vlade na svetu kada je došla na vlast krajem 2019. godine, bila je pohvaljena za dobro upravljanje pandemijom COVID-19 i procesom pristupanja NATO-u, kao i za stav protiv susedne Rusije. Ali njene socijaldemokrate su na jučerašnjim izborima osvojile tek treće mesto. Na osnovu 98 odsto prebrojanih glasova, Nacionalna koalicija desnog centra imaće 48 od 200 mesta u parlamentu, ispred Partije Finaca (PS) koja je osvojila 46 mesta i socijaldemokrate Sane Marin sa 43.
Novu vladu predvodiće desni centar
- Čestitam pobednicima, čestitam Nacionalnoj koaliciji, čestitam Partiji Finaca, demokratija je progovorila - rekla je Marin sinoć obraćajući se svojim pristalicama.
Šef Partije nacionalne koalicije (NCP) Peteri Orpo (53), bivši ministar finansija, proglasio je pobedu nešto ranije.
- To je velika pobeda - rekao je bivši ministar, dobivši aplauze svojih pristalica.
- Počećemo pregovore o vladi u Finskoj - dodao je on. „Poruka Ukrajini: Stojimo uz vas“, rekao je Orpo, a zatim nastavio: "Ne možemo da prihvatimo ovaj užasan rat. I učinićemo sve što je potrebno da pomognemo Ukrajini, ukrajinskom narodu, jer se oni bore za nas". U prevodu, Orpo nije zastupao drugačiji stav u odnosu na politiku Sane Marin kada je reč o ulasku u NATO i Rusiju, što znači da su finski birači juče uzeli neke druge parametre za svoju odluku.
Uspeh krajnje desnice
Kandidat stranke koja pobedi na izborima tradicionalno nasleđuje premijersku fotelju, pod uslovom da dobije većinu u parlamentu. Orpo bi stoga trebalo da bude sledeći premijer Finske, ali prvo oko sebe treba da okupi parlamentarnu većinu, za šta su mu potrebne još najmanje dve stranke. Jedan od njih su Pravi Finci, desničarski populisti. Njihov lider Rika Pura sinoć je svojim pristalicama rekla da je ovo "najbolji izborni rezultat" u istoriji stranke. Ekstremna desnica je ovim rezultatom oborila svoj rekord iz 2011, kada je dobila 19,05 odsto glasova, na populističkom talasu koji se proširio Evropom.
Sana Marin je postala najmlađi lider na svetu kada je izbila na političku scenu 2019. Ona je predvodila koaliciju od pet partija, od kojih su sve predvodile žene. Uprkos uspešnom odgovoru na rat u Ukrajini, izbori su se uglavnom odnosili na finsku ekonomiju i javni dug pošto su sve glavne stranke podržale članstvo u NATO-u. Žurka mlade finske premijerke nije bila po svačijem ukusu Iako je bila miljenica stranih medija, Marin je bila polarizovana ličnost u Finskoj. Neki su je obožavali, dok je za druge predstavljala sve što nije u redu sa finskom politikom. Diskusije je posebno izazvalo kako Marin provodi slobodno vreme.
Prošlog leta finski tabloid Iltalehti objavio je video snimke na kojima se vidi kako Marin pleše i peva na privatnoj zabavi. Marin je potvrdila autentičnost snimaka, dodajući da je zgrožena činjenicom da su objavljeni na društvenim mrežama, a potom i u medijima, jer je reč o privatnom okupljanju. Žurka mlade premijerke ubrzo je postala svetska vest. Većina reakcija u svetskim medijima bila je pozitivna, a Marin je prikazana kao političar nove generacije. Jeste, ali je očigledno da finsko biračko telo još nije potpuno spremno za takvu politiku.
Marin je izgubila izbore po ekonomskim pitanjima
List Helsingin Sanomat je naveo da je ova epizoda izazvala pitanja o njenoj presudi.
- Marin je možda postupila u dobroj nameri, ali ne bi trebalo da bude ovako lakoverna - pisalo je u uvodniku lista.
- Premijer može, u osetljivoj situaciji, da stavi oružje informacionog rata u ruke onima koji bi želeli da naude Finskoj - tvrdi Helsingin Sanomat. Marin je bila prinuđena da se izvini i testira na drogu, ali je branila i svoje pravo na zabavu. Njena lična popularnost je ostala visoka, ali sa prognozama recesije i porastom inflacije, optužbe opozicionih lidera o preteranom zaduživanju vlade i naduvanoj javnoj potrošnji ubedile su birače da Marinu ne daju drugi premijerski mandat.
Koalicija desnog centra obećala je oštre rezove, posebno budžeta za socijalnu zaštitu. U stvari, u ekonomskom smislu, Marin je sprovodila standardnu socijaldemokratsku politiku, što je takođe deo priče o njenom porazu.
Više vesti iz sveta možete porčitati OVDE.