КОЛАПС СВЕТСКЕ МИЉЕНИЦЕ НА ИЗБОРИМА: Финска премијерка позната по контроверзном снимку доживела судбину сличну Черчиловој
Шокантан губитак на изборима.
Финска сутра улази у НАТО, што представља велику промену у спољнополитичкој парадигми ове северноевропске земље. Промена је резултат руске инвазије на Украјину, која је, између осталог, довела до ширења НАТО-а.
Истовремено, финска премијерка Сана Марин, која је Финску увела у НАТО, поражена је на парламентарним изборима и није успела да освоји још један премијерски мандат. Марин је била миљеница светских лево-либералних медија, али је очигледно да су Финци на другачији начин ценили њен премијерски рад.
ФИНСКА НА КОРАК ОД УЛАСКА У НАТО! Само још ЊИХОВО одобрење дели земљу да постане чланица Алијансе
НЕМА ВИШЕ СМЕТЊИ! Финска улази у НАТО - Турска коначно одобрила захтев
ТУРСКА ДАЛА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО! Финска постаје чланица НАТО?
И Черчил је добио рат и изгубио изборе
Политичка судбина 37-годишње Марин подсећа да популарност у свету не гарантује изборни успех код куће, што је Винстон Черчил сазнао када је изгубио парламентарне изборе после победе у Другом светском рату. Најмлађа шефица владе на свету када је дошла на власт крајем 2019. године, била је похваљена за добро управљање пандемијом COVID-19 и процесом приступања НАТО-у, као и за став против суседне Русије. Али њене социјалдемократе су на јучерашњим изборима освојиле тек треће место. На основу 98 одсто пребројаних гласова, Национална коалиција десног центра имаће 48 од 200 места у парламенту, испред Партије Финаца (ПС) која је освојила 46 места и социјалдемократе Сане Марин са 43.
Нову владу предводиће десни центар
- Честитам победницима, честитам Националној коалицији, честитам Партији Финаца, демократија је проговорила - рекла је Марин синоћ обраћајући се својим присталицама.
Шеф Партије националне коалиције (НЦП) Петери Орпо (53), бивши министар финансија, прогласио је победу нешто раније.
- То је велика победа - рекао је бивши министар, добивши аплаузе својих присталица.
- Почећемо преговоре о влади у Финској - додао је он. „Порука Украјини: Стојимо уз вас“, рекао је Орпо, а затим наставио: "Не можемо да прихватимо овај ужасан рат. И учинићемо све што је потребно да помогнемо Украјини, украјинском народу, јер се они боре за нас". У преводу, Орпо није заступао другачији став у односу на политику Сане Марин када је реч о уласку у НАТО и Русију, што значи да су фински бирачи јуче узели неке друге параметре за своју одлуку.
Успех крајње деснице
Кандидат странке која победи на изборима традиционално наслеђује премијерску фотељу, под условом да добије већину у парламенту. Орпо би стога требало да буде следећи премијер Финске, али прво око себе треба да окупи парламентарну већину, за шта су му потребне још најмање две странке. Један од њих су Прави Финци, десничарски популисти. Њихов лидер Рика Пура синоћ је својим присталицама рекла да је ово "најбољи изборни резултат" у историји странке. Екстремна десница је овим резултатом оборила свој рекорд из 2011, када је добила 19,05 одсто гласова, на популистичком таласу који се проширио Европом.
Сана Марин је постала најмлађи лидер на свету када је избила на политичку сцену 2019. Она је предводила коалицију од пет партија, од којих су све предводиле жене. Упркос успешном одговору на рат у Украјини, избори су се углавном односили на финску економију и јавни дуг пошто су све главне странке подржале чланство у НАТО-у. Журка младе финске премијерке није била по свачијем укусу Иако је била миљеница страних медија, Марин је била поларизована личност у Финској. Неки су је обожавали, док је за друге представљала све што није у реду са финском политиком. Дискусије је посебно изазвало како Марин проводи слободно време.
Прошлог лета фински таблоид Илталехти објавио је видео снимке на којима се види како Марин плеше и пева на приватној забави. Марин је потврдила аутентичност снимака, додајући да је згрожена чињеницом да су објављени на друштвеним мрежама, а потом и у медијима, јер је реч о приватном окупљању. Журка младе премијерке убрзо је постала светска вест. Већина реакција у светским медијима била је позитивна, а Марин је приказана као политичар нове генерације. Јесте, али је очигледно да финско бирачко тело још није потпуно спремно за такву политику.
Марин је изгубила изборе по економским питањима
Лист Хелсингин Саномат је навео да је ова епизода изазвала питања о њеној пресуди.
- Марин је можда поступила у доброј намери, али не би требало да буде овако лаковерна - писало је у уводнику листа.
- Премијер може, у осетљивој ситуацији, да стави оружје информационог рата у руке онима који би желели да науде Финској - тврди Хелсингин Саномат. Марин је била принуђена да се извини и тестира на дрогу, али је бранила и своје право на забаву. Њена лична популарност је остала висока, али са прогнозама рецесије и порастом инфлације, оптужбе опозиционих лидера о претераном задуживању владе и надуваној јавној потрошњи убедиле су бираче да Марину не дају други премијерски мандат.
Коалиција десног центра обећала је оштре резове, посебно буџета за социјалну заштиту. У ствари, у економском смислу, Марин је спроводила стандардну социјалдемократску политику, што је такође део приче о њеном поразу.
Више вести из света можете порчитати ОВДЕ.