INDIJA I KINA SPREMNE NA SARADNJU SA RUSIJOM KAKO BI UNIŠTILE AMERIKU? Globalna utrka za lunarni nuklearni reaktor
Rusija i Kina razvijaju planove za nuklearnu elektranu na Mesecu, dok se Indija pridružuje projektu u cilju uspostavljanja lunarne baze do 2040. godine.
Indija i Kina, dve istorijski rivalske nacije, spremne su da sarađuju sa Rusijom na uspostavljanju nuklearne elektrane – na Mesecu. Ovaj potez izazvao je strah zapadnih zemalja, a naročito Amerike, koja sa Rusijom vodi bitku za prevlast na Mesecu.
Ovakav razvoj dešavanja, o kojem je izvestio "Juejžan tajms" pozivajući se na rusku agenciju TASS, najavio je Aleksej Lihačev, šef Rosatoma, državne ruske korporacije za nuklearnu energiju. Ova inicijativa je u skladu sa indijskim planovima za ljudsku lunarnu misiju do 2040. i uspostavljanje baze na Mesecu, piše "Ekonomik tajms". Govoreći na Istočnom ekonomskom forumu u Vladivostoku, Lihačev je istakao međunarodnu prirodu projekta.
- Uz učešće međunarodne zajednice, naši kineski i indijski partneri su veoma zainteresovani za ovo – rekao je on.
Tajni planovi na Mesecu
Prema TASS-u, projekat koji vodi Rosatom ima za cilj izgradnju male nuklearne elektrane sposobne da generiše do pola megavata energije.
Ruska svemirska agencija Roskosmos je u maju objavila da je rad na nuklearnoj elektrani već u toku, sa planovima za njeno raspoređivanje na Mesecu.
Elektrana je namenjena napajanju lunarne baze – projekat koji uključuje saradnju između Rusije i Kine, pri čemu je učešće Indije potencijalno u skladu sa njenim ambicijama za lunarnu bazu, navodi "Ekonomik tajms".
Zašto se zemlje utrkuju da izgrade nuklearne elektrane na Mesecu?
Rusija i Sjedinjene Države istražuju nuklearnu energiju za buduće lunarne baze, a američka svemirska agencija NASA procenjuje potencijal nuklearnih reaktora da podrže dugoročna lunarna naselja. Ova tehnologija se smatra ključnom za infrastrukturu potrebnu za održavanje lunarnih aktivnosti.
Stabilan i kontinuiran izvor energije je neophodan za uspostavljanje lunarne kolonije. Nuklearna energija se smatra najodrživijim rešenjem.
Stručnjaci kažu da uspostavljanje kolonije na Mesecu zahteva izgradnju osnovne infrastrukture da podrži dnevne aktivnosti poput grejanja, bušenja, hlađenja i napajanja rovera. Pouzdana energija je ključna za ove operacije a nuklearna energija predstavlja konzistentan i robustan izvor nepohodan za ovako zahtevne zadatke.
Autonomna izgradnja
Očekuje se da će izgradnja lunarne nuklearne elektrane biti veoma kompleksna.
Rusija je sugerisala da bi veći deo izgradnje mogao da se izvede autonomno, smanjujući potrebu za direktnim ljudskim učešćem.
Kina i Rusija su 2021. otkrile planove za zajedničku lunarnu bazu – Međunarodnu lunarnu istraživačku stanicu (ILRS) – sa potencijalnim puštanjem u rad između 2035-2045. Ovaj tekući projekat je postavio temelje trenutnim planovima koji uključuju Indiju.
Rosatom planira da izgradu nuklearnu elektranu autonomno, što odražava napredak u svemirskoj tehnologiji. Dok Roskosmos i Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) od 2021. rade na planovima za lunarnu bazu ILRS, političke tenzije – posebno sa SAD – mogle bi da utiču na međunarodnu saradnju oko lunarne baze, ukazuje "Ekonomik tajms".
Indija između SAD i Rusije
Indija balansira svojim diplomatskim odnosima između SAD i Rusije. Angažovana je na misiji Gaganjan u saradnji sa SAD, a takođe istražuje saradnju sa Kinom kroz ruski projekat lunarne elektrane.
Zemlja je prošle godine postala peta u svetu koja je uspešno spustila robotsku misiju na Mesec, "Čandrajan 3". Nakon toga je premijer Narendra Modi pozvao naciju da ostvaruje "nove i ambiciozne ciljeve", uključujući slanje astronauta na Mesec do 2040.
Iako indijski vremenski okvir za lunarna istraživanja trenutno kaska za zajedničkim naporima Rusije i Kine, učešće u lunarnom nuklearnom projektu moglo bi da ubrza njenu ulogu u razvoju lunarne infrastrukture.
Tehnološka rešenja za ovaj kompleksni projekat su navodno pri kraju.
Nuklearna energija i lunarna istraživanja
Nuklearna energija je ključna za lunarna istraživanja zbog svoje pouzdanosti i sposobnosti da obezbedi kontinuiran izvor energije, suštinski za održavanje dugoročnog prisustva na Mesecu.
Za razliku od solarne energije – koja je ograničenim danima na Mesecu koji traju 14 zemaljskih – nuklearni reaktori nude konzistentno napajanje.
I američka NASA istražuje nuklearne reaktore za buduće lunarne baze.
Učešće Indije u projektu lunarne nuklearne elektrane je značajan korak u globalnoj trci za uspostavljanje stalnog prisustva na Mesecu. Uprkos složenosti projekta, bezbednost je ključna briga, a naučnici uveravaju da transport nuklearnog goriva na Mesec predstavlja minimalne rizike od zračenja, čak i u slučaju neuspešnog lansiranja. Reaktori su takođe dizajnirani da se automatski ugase u slučaju bilo kakvih problema.
Iscrpljene sovjetske zalihe energije
Dok Rusija radi na lunarnoj nuklearnoj elektrani i bazi, njen ministar energetike Sergej Civilev otkrio je da je zemlja iscrpila svoje rezerve energije iz sovjetske ere i da je nacionalnoj elektroprivredi potrebno finansiranje, preneo je “Njuzvik”. Civilev je na forumu u Vladivostoku, odgovarajući na pitanje o tome kako će ruski Daleki istok preživeti zimski period, rekao da su rezerve električne energije stvorene tokom sovjetske ere “potrošene”.
- Glavni razlog toga je nedostatak sredstava za modernizaciju i održavanje opreme – rekao je on TASS-u u prvom intervjuu kao ruski ministar energetike.
Prema "Moskov tajmsu", godišnja potrošnja struje na Dalekom istoku je 69 milijardi kWh, a do 2030. će porasti na 96. Potrošnja energije u regionu je povećana za 3,5 odsto prošle godine a generalno u Rusiji za 1,4 odsto. Zbog toga je Vladimir Putin naložio hitne mere.
Izgradnja nuklearki na ruskom Dalekom istoku
Predsednik Rusije Vladimir Putin je u septembru na ekonomskom forumu rekao da su u toku diskusije o izgradnji nuklearnih elektrana na Dalekom istoku.
- Plan razvoja elektroprivrede mora uzeti u obzir i trenutne i buduće potrebe kompanija i građana i dugoročne zadatke koji stoje pred našim konstitutivnim subjektima Federacije, gradovima i mestima – rekao je on.
Izvor: Srbija Danas/Blic