ИНДИЈА И КИНА СПРЕМНЕ НА САРАДЊУ СА РУСИЈОМ КАКО БИ УНИШТИЛЕ АМЕРИКУ? Глобална утрка за лунарни нуклеарни реактор
Русија и Кина развијају планове за нуклеарну електрану на Месецу, док се Индија придружује пројекту у циљу успостављања лунарне базе до 2040. године.
Индија и Кина, две историјски ривалске нације, спремне су да сарађују са Русијом на успостављању нуклеарне електране – на Месецу. Овај потез изазвао је страх западних земаља, а нарочито Америке, која са Русијом води битку за превласт на Месецу.
Овакав развој дешавања, о којем је известио "Јуејжан тајмс" позивајући се на руску агенцију TASS, најавио је Алексеј Лихачев, шеф Росатома, државне руске корпорације за нуклеарну енергију. Ова иницијатива је у складу са индијским плановима за људску лунарну мисију до 2040. и успостављање базе на Месецу, пише "Економик тајмс". Говорећи на Источном економском форуму у Владивостоку, Лихачев је истакао међународну природу пројекта.
- Уз учешће међународне заједнице, наши кинески и индијски партнери су веома заинтересовани за ово – рекао је он.
Тајни планови на Месецу
Према TASS-u, пројекат који води Росатом има за циљ изградњу мале нуклеарне електране способне да генерише до пола мегавата енергије.
Руска свемирска агенција Роскосмос је у мају објавила да је рад на нуклеарној електрани већ у току, са плановима за њено распоређивање на Месецу.
Електрана је намењена напајању лунарне базе – пројекат који укључује сарадњу између Русије и Кине, при чему је учешће Индије потенцијално у складу са њеним амбицијама за лунарну базу, наводи "Економик тајмс".
Зашто се земље утркују да изграде нуклеарне електране на Месецу?
Русија и Сједињене Државе истражују нуклеарну енергију за будуће лунарне базе, а америчка свемирска агенција НАСА процењује потенцијал нуклеарних реактора да подрже дугорочна лунарна насеља. Ова технологија се сматра кључном за инфраструктуру потребну за одржавање лунарних активности.
Стабилан и континуиран извор енергије је неопходан за успостављање лунарне колоније. Нуклеарна енергија се сматра најодрживијим решењем.
Стручњаци кажу да успостављање колоније на Месецу захтева изградњу основне инфраструктуре да подржи дневне активности попут грејања, бушења, хлађења и напајања ровера. Поуздана енергија је кључна за ове операције а нуклеарна енергија представља конзистентан и робустан извор непоходан за овако захтевне задатке.
Аутономна изградња
Очекује се да ће изградња лунарне нуклеарне електране бити веома комплексна.
Русија је сугерисала да би већи део изградње могао да се изведе аутономно, смањујући потребу за директним људским учешћем.
Кина и Русија су 2021. откриле планове за заједничку лунарну базу – Међународну лунарну истраживачку станицу (ИЛРС) – са потенцијалним пуштањем у рад између 2035-2045. Овај текући пројекат је поставио темеље тренутним плановима који укључују Индију.
Росатом планира да изграду нуклеарну електрану аутономно, што одражава напредак у свемирској технологији. Док Роскосмос и Кинеска национална свемирска агенција (ЦНСА) од 2021. раде на плановима за лунарну базу ИЛРС, политичке тензије – посебно са САД – могле би да утичу на међународну сарадњу око лунарне базе, указује "Економик тајмс".
Индија између САД и Русије
Индија балансира својим дипломатским односима између САД и Русије. Ангажована је на мисији Гагањан у сарадњи са САД, а такође истражује сарадњу са Кином кроз руски пројекат лунарне електране.
Земља је прошле године постала пета у свету која је успешно спустила роботску мисију на Месец, "Чандрајан 3". Након тога је премијер Нарендра Моди позвао нацију да остварује "нове и амбициозне циљеве", укључујући слање астронаута на Месец до 2040.
Иако индијски временски оквир за лунарна истраживања тренутно каска за заједничким напорима Русије и Кине, учешће у лунарном нуклеарном пројекту могло би да убрза њену улогу у развоју лунарне инфраструктуре.
Технолошка решења за овај комплексни пројекат су наводно при крају.
Нуклеарна енергија и лунарна истраживања
Нуклеарна енергија је кључна за лунарна истраживања због своје поузданости и способности да обезбеди континуиран извор енергије, суштински за одржавање дугорочног присуства на Месецу.
За разлику од соларне енергије – која је ограниченим данима на Месецу који трају 14 земаљских – нуклеарни реактори нуде конзистентно напајање.
И америчка НАСА истражује нуклеарне реакторе за будуће лунарне базе.
Учешће Индије у пројекту лунарне нуклеарне електране је значајан корак у глобалној трци за успостављање сталног присуства на Месецу. Упркос сложености пројекта, безбедност је кључна брига, а научници уверавају да транспорт нуклеарног горива на Месец представља минималне ризике од зрачења, чак и у случају неуспешног лансирања. Реактори су такође дизајнирани да се аутоматски угасе у случају било каквих проблема.
Исцрпљене совјетске залихе енергије
Док Русија ради на лунарној нуклеарној електрани и бази, њен министар енергетике Сергеј Цивилев открио је да је земља исцрпила своје резерве енергије из совјетске ере и да је националној електропривреди потребно финансирање, пренео је “Њузвик”. Цивилев је на форуму у Владивостоку, одговарајући на питање о томе како ће руски Далеки исток преживети зимски период, рекао да су резерве електричне енергије створене током совјетске ере “потрошене”.
- Главни разлог тога је недостатак средстава за модернизацију и одржавање опреме – рекао је он TASS-u у првом интервјуу као руски министар енергетике.
Према "Москов тајмсу", годишња потрошња струје на Далеком истоку је 69 милијарди kWh, а до 2030. ће порасти на 96. Потрошња енергије у региону је повећана за 3,5 одсто прошле године а генерално у Русији за 1,4 одсто. Због тога је Владимир Путин наложио хитне мере.
Изградња нуклеарки на руском Далеком истоку
Председник Русије Владимир Путин је у септембру на економском форуму рекао да су у току дискусије о изградњи нуклеарних електрана на Далеком истоку.
- План развоја електропривреде мора узети у обзир и тренутне и будуће потребе компанија и грађана и дугорочне задатке који стоје пред нашим конститутивним субјектима Федерације, градовима и местима – рекао је он.
Извор: Србија Данас/Блиц