РАСТЕ БРОЈ МРТВИХ У ЕВРОПИ У СТРАВИЧНОМ НЕВРЕМЕНУ: Широм ЕУ наређене евакуације, поплављени градови - Свуда је алармантно стање, хиљаде људи без струје
Румунске власти су успоставиле кампове за расељене и покренуле операције спасавања људи након што је најмање пет особа страдало и хиљаде домова уништено на истоку земље у невремену изазваном циклоном Борис, који је захватио средњу и источну Европу.
BBC преноси да се људи пребацују на безбедно чамцима румунске војске, а премијер Марцел Чиолаку казао је да је сада приоритет спречити далеј људске жртве.
Британски медијски сервис подсећа да је последњих дана невреме праћено обилним кишама протутњало и Чешком, Пољском, Аустријом, Словачком и Мађарском, због чега су се реке излиле из корита и изазвале поплаве.
Наводи се да је у Пољској евакуисан део становништва.
Највиша узбуна од поплава у суботу је проглашена и на 38 локација широм Чешке.
У главном граду Прагу подигнуте су градске баријере од поплава, насипи су затворени, као и зоолошки врт, саопштиле су чешке власти.
Тела четворо страдалих у Румунији пронађена су у региону Галац на југу земље током акције потраге и спасавања, потврдиле су службе за ванредне ситуације агенције АФП.
„Десетине људи је избављено из домова у 19 области у земљи", додају.
Пољски министар унутрашњих послова Томаш Шемоњак рекао је да су становници малих градова у близини границе са Чеком - Моров и Глухолази суочени са опасном ситуацијом.
У Глухолазима је водостај реке премашио безбедан ниво за два метра, а становници околних улица су евакуисани.
„Ситуација је веома лоша. Стање реке и прогнозе су и даље лоше", рекао је Шемоњак.
„Имамо тешку ситуацију на четири реке, прети нам потенцијална евакуација и штета у неколико градова", додао је он.
Циклон Борис донео је од четвртка јак ветар и обилне кише деловима Пољске, Аустрије, Чешке, Мађарске, Румуније и Словачке.
Чешка
Чешка престоница Праг не жели да ризикује после поплава које су разориле град пре две деценије.
Слике поплављених станица метроа из 2002, евакуације становника у гуменим чамцима и слонова који се даве у зоолошком врту у Прагу урезане су у локално сећање.
Нешто пре десет сати у петак, тешком челичним бедемом, дебљине један метар, затворен је такозвани Ђавољи канал или Чертовка, који пресеца историјску четврт Мала Страна у Прагу, враћајући се у реку Влтаву.
Чертовка је део националне мреже одбране од поплава за коју званичници кажу да је коштала више од милијарду евра како би се спречила катастрофална штета из 1997. и 2002. године.
У Прагу се надају да ће избећи најгоре поплаве.
Пажња је овог викенда усмерена на централне и источне делове земље, посебно на Северну Моравску, где је 1997. живот изгубило 50 људи.
На планине Јесењики би могло да падне око 400 милиметара кише у наредна три дана, а та вода ће затим отећи низ реку Одру и даље према Пољској, пролазећи поред низа градова и села на њеном путу.
Пољска
Пошто је присуствовао састанку хитних служби на југозападу Пољске, премијер ове земље Доналд Туск покушао је да увери јавност да прогнозе „нису претерано алармантне".
Територијална одбрана Пољске била је у приправности, рекао је он, а у једној од четири јужне покрајине, Малопољској, процењено је да је наслагано два милиона врећа песка, док је још милион било на располагању у Доњој Шлезији, покрајини око града Вроцлава.
„Ако се нешто може очекивати, а за то желимо да будемо спремни, то су наравно локализоване поплаве или такозване бујичне поплаве", додао је.
Хиљаде становника у Вроцлаву морало је до њихових станова пешака уз степенице јер лифтови нису радили због страха од поплава, јавили су локални медији.
Пољски институт за метеорологију и водопривреду је касније проширио највиши ниво узбуне од четири јужне покрајине до ушћа реке Одре у Балтичко море, у Шчећину.
Аустрија
Аустрија је забележила најтоплији август од када се мери, према подацима савезног института Геосфера Аустрија.
Сада се упозорава на 10-20 центиметара падавина у многим регионима за неколико дана.
Понегде је могуће и више 20 центиметара, посебно у планинама Горње и Доње Аустрије и у северној Горњој Штајерској.
Из Аустријског центра за упозоравање на олује UWZ наводе да ће у неким областима претходни рекорди за цео септембар бити „премашени за само неколико дана".
Мануел Келемен, прогностичар телевизије Пулс24, каже да са метеоролошке тачке гледишта, „оно што доживљавамо је ванредно, ако не и без преседана".
Аустријска железничка мрежа OBB је саветовала све путнике да одложе путовања која нису хитна.
Део железничке линије Тауерн између Бад Хофгаштајна и Бекштајна у покрајини Салцбург затворен је због обилних снежних падавина.
Могуће су поплаве и клизишта, а у главном граду Бечу очекују се олујни ветрови.
Хуманитарна организација Каритас апеловала је на волонтере да помогну у погођеним подручјима.
Непрекидна јака киша се очекује и преко границе, у немачкој покрајини Баварској.
Посреди је регионална, а не национална ванредна ситуација, где је погођено велико подручје централне Европе.
Подсећање на националне приоритете догодило се раније ове недеље када су чешки званичници рекли да су били приморани да одбију немачки захтев да престану са пражњењем вештачких језера у Влтаву, која се улива у реку Лабу и даље у Немачку, након урушавање моста у Дрездену.
Та вештачка језера, низ од девет брана познатих као Влтавска каскада, мораће да остану полупразни да би могли да поднесу количине воде које се овог викенда најављују.