STRATEGIJA KOJA ŠOKIRA: Jedna država je rešila da prvo vakciniše mlađu populaciju, stariji na kraju reda
Jugoistočna Azija ima velikih problema sa virusom korona
U Indoneziji danas počinje masovna vakcinacija, ali stručnjaci kažu da to što će prvo biti vakcinisani mladi ljudi, neće pomoći u smanjenju smrtnih slučajeva, jer su starije osobe najviše izložene riziku.
POTVRDA O VAKCINACIJI LOŠA IDEJA: Evropski zvaničnik javno otkrio šta misli o novim merama za prelazak granice EU
MEĆAVA KAKVU JAPAN NE PAMTI: Sneg je zatrpao ulice, osam osoba izgubilo život (FOTO/VIDEO)
SZO KAŽE DA NAM TREBA VIŠE VREME: Ništa od kolektivnog imuniteta do kraja ove godine?
U Velikoj Britaniji je prva osoba koja je primila kovid-19 vakcinu bila 90-godišnja penzionerka. U Kanadi je prvi primalac bio samo neznatno mlađi sa 89 godina. U Nemačkoj je prvi bio deka u staračakom domu od 101 godinu.
Ali, u Indoneziji, zemlji koja je najviše pogođena virusom u jugoistočnoj Aziji sa 836.718 potvrđenih slučajeva i 24.343 smrtnih slučajeva, Vlada je izabrala neortodoksnu strategiju vakcinacije.
U prvoj fazi koja započinje danas i nastavlja se do kraja marta, 1,3 miliona zdravstvenih radnika i dodatnih 17,4 miliona radnika iz javne službe - policije, vojnika, nastavnika i birokrata - dobiće besplatne uzorke od KoronaVak-a, vakcine koju je razvila kineska firma Sinovak Biotek.
Nakon toga, odrasli će biti vakcinisani.
- Indonezija cilja na produktivnu starost od 18 do 59 godina umesto na starije ljude, jer nismo završili fazu tri klinička ispitivanja za ljude ovog uzrasta vakcinom Sinovak - rekla je portparol Ministarstva zdravlja dr Nadia Vikeko.
- Još uvek čekamo na pregled BPOM-a (indonezijske agencije za kontrolu lekova i hrane) da bismo videli da li se vakcina može bezbedno koristiti za ljude starije od 60 godina.