Iran ZABRANIO engleski jezik u školama
Mudar potez?
Iran je zabranio nastavu engleskog jezika u osnovnim školama, kaže visoki zvaničnik. Taj potez dolazi usled ponovljenih poziva Teherana da se okonča „zapadna kulturna invazija“ na Islamsku Republiku Iran.
Pročitajte i:
- Nastava engleskog jezika u državnim i drugim osnovnim školama prema zvaničnom nastavnom planu i programu protiv je zakona i propisa - rekao je Mehdi Navid Adham, predsednik Saveta za visoko obrazovanje.
- To je zato što se u osnovnom obrazovanju postavlja osnova za izučavanje iranske kulture - dodao je on.
Vlasti takođe mogu da zabrane vannastavne kurseve engleskog jezika, rekao je zvaničnik. Video na kojem je Navid Adham govorio o zabrani objavila je agencija Fars.
"Bad Language: Iran Bans Teaching English in Schools to Fight ‘Western Cultural Invasion’" https://t.co/hIbNTjqsqm #TCOT #MAGA #PJNET #RedNationRising— Joey Brooklyn (@Joe_America1776) 09. јануар 2018.
Deca počinju sa učenjem engleskog jezika u srednjoj školi u Iranu kada imaju između 12 i 14 godina. Neke osnovne škole takođe imaju nastavu engleskog jezika.
Iransko rukovodstvo je više puta upozoravalo na opasnosti „zapadne kulturne invazije“. Prošle godine, vrhovni lider ajatolah Ali Hamnej rekao je da je Iran dostigao „fazu gde se učenje engleskog jezika proširilo i na vrtiće“.
Iran has banned teaching the English language in primary schools, calling the subject a "cultural invasion". Tehran says the education ministry "envisages strengthening Persian language skills and Iranian Islamic culture of pupils at the primary school stage" pic.twitter.com/plYpjE7JmB— ZiFM News (@ZiFMNews) 09. јануар 2018.
- To ne znači zabranu učenja stranog jezika. To je zbog toga što je učenje engleskog jezika u osnovnoj školi promocija strane kulture u zemlji, među decom i omladinom - rekao je on.
- Zapadni mislioci su više puta govorili o tome da bi umesto kolonijalističkog ekspanzionizma 19. veka najbolji i najjeftiniji način bio uvođenje misli i kulture u mlađe generacije, te obuka stručnjaka koji bi se ponašali kao vojnici u sistemu dominacije - zaključio je Mehdi Navid Adham.