SABORCI IZ REPUBLIKANSKE STRANKE MU OKREĆU LEĐA?! Senat večeras glasa o opozivu predsednika SAD!
Inicijativa o impičmentu je pokrenuta pre četiri meseca
U Senatu američkog Kongresa večeras će biti održano glasanje o opozivu predsednika Donalda Trampa, četiri meseca od pokretanja inicijative o impičmentu.
(UZNEMIRUJUĆE) JEZIVI SNIMCI IZ ISTANBULA: Brisali krv i tresli se od ŠOKA nakon stravične nesreće (VIDEO)
Putnici kruzera sa KORONAVIRUSOM na kom je 14 SRBA primorani da ostanu zaključani u kabinama? Amerikanac OTKRIO kakva je situacija na brodu
Izraelske snage UBILE MALOLETNIKA tokom protesta zbog Trampovog plana za Bliski istok!
Senatori će glasati o tome da li da Trampa optuže ili ga oslobode po optužbama za zloupotrebu vlasti i opstrukciju Kongresa, ali se ne očekuje da će predlog za njegov opoziv, koji je ranije usvojio Predstavnički dom Kongresa, proći u Senatu, gde Trampovi republikanci imaju većinu.
Međutim, uoči glasanja jedan od republikanaca je otvoreno rekao da će glasati za opoziv.
Senator Mit Romni, republikanac iz Jute rekao je da će glasati za opoziv Trampa, jer je predsednik "kriv što je zloupotrebio poverenje naroda".
On je rekao da će on "verovatno biti u manjini", te da Tramp neće biti proglašen krivim.
- Moj glas će verovatno biti u manjini u Senatu, ali bez obzira na sve, mojim glasom ću reći svojoj deci i unucima da sam uradio ono što je moja dužnost i ono što je moja država očekivala od mene - rekao je Romni.
Podsetimo, suđenje u Senatu je počelo 21. januara, a senatori su će večeras glasati o tome da li da Trampa optuže ili ga oslobode.
Predsednik može biti razrešen dužnosti ako za to glasa dve trećine (67) od 100 senatora (većinu u Senatu čine republikanci), što znači da je 20 republikanskih senatora zajedno sa svim demokratama trebalo da glasa protiv Trampa.
Da podsetimo, inicijativa o impičmentu je pokrenuta pre četiri meseca, a protiv Trampa postoje dve tačke u optužnici.
Tramp je optužen da je prekršio zakon kada je prošle godine privremeno zaustavio isplatu vojne pomoci Ukrajini, koju je Kongres već odobrio, dok je istovremeno vršio pritisak na Kijev da sprovede istrage protiv političkog rivala Džoa Bajdena i njegovog sina, što je bio i glavni povod za pokretanja procesa opoziva.
Takođe, demokrate su iznele i optužbe da je Tramp pokušao da opstruiše istragu Kongresa o ovom pitanju.
Nakon glasanja o pokretanju postupka za opoziv Trampa, 18. decembra, Nensi Pelosi, predsedavajuća Predstavničkog doma iz redova demokrata kratko je konstatovala da je taj dan pokazao da se Ustav poštuje, ali i da je to tužan dan za Ameriku jer se opoziva predsednik.
Pelosi je tokom debate Trampa nazvala "pretnjom po američku demokratiju" i konstatovala da je "tragično što su predsednikovi bezobzirni potezi" doveli do pokretanja postupka za opoziv.
- Nije nam ostavio drugog izbora. Predsednik je zloupotrebio položaj kako bi stekao ličnu političku korist na račun američke nacionalne bezbednosti - tvrdila je Nensi Pelosi.
Inače, Tramp je treći predsednik u 243 godine dugoj američkoj istoriji protiv koga je pokrenut proces impičmenta, ali nijedan američki predsednik nije opozvan u Kongresu.
Endrju Džonson i Bil Klinton nisu opozvani, a Ričard Nikson, koji je 1974. bio najbliži opozivu, prethodno je podneo ostavku.