JOŠ NIŠTA NIJE GOTOVO? Evo kako Donald Tramp još uvek može do trijumfa na predsedničkim izborima!
Ponovno brojanje će verovatno Trampu doneti odlučujuću prednost
Američko ministarstvo pravde izdalo je naloge federalnim istražiteljima da provere tvrdnje o navodnim nepravilnostima na predsedničkim izborima na kojima je, prema projekcijama, pobedu odneo demokratski kandidat Džo Bajden.
POKOLJ NA FUDBALSKOM TERENU: Teroristi odsekli 50 glava, a tela raskomadali!
DOMOVINA JE IZGUBLJENA, ŠTA SAD? Da su se nastavile borbe koliko bi još Jermenija izgubila? (VIDEO)
ANALIZA NAGLOG RASPLETA NA KAVKAZU: Šta se stvarno dešava u Jermeniji i Azerbejdžanu?
Ali sve se čini da predsednički izbori još uvek nisu gotovi i da postoji mogućnost da pobedi Donald Tramp. Kako se kaže: "Nije gotovo dok debela dama ne zapeva". A nije.
1. Samo izborni kolegijum ili državna zakonodavna tela mogu kandidata proglasiti pobednikom. Neodgovorno je donositi ovu odluku na osnovu broja ukupnih glasova i raznim projekcijama i prozvati Bajdena "novoizabranim predsednikom".
2. Ponovno prebrojavanje glasova u Arizoni, Džordžiji i ostalim državama verovatno će ići u velikoj meri za Trampa. Većina verovatnih grešaka ili nevažećih glasova dogodila se na glasačkim listićima koji su poslati poštom. (Teže je petljati se u mašinske glasove). Budući da je Bajden osvojio više od dve trećine glasova poštom i glasačkih listića u odsustvu, verovatno je da će većina odbačenih glasačkih listića biti oduzeta od Bajdenovog ukupnog broja.
3. Mediji trenutno daju Trampu 214 elektorskih glasova biračkog tela (270 je nivo pobede).
4. Aljaska, gde je Tramp cele nedelje vodio sa 2:1, verovatno će dati svoja 3 glasa Trampu dajući mu 217 elektorskih bodova.
5. Tramp je takođe vodio u Severnoj Karolini (15 glasova) cele nedelje i njegova marža od 75.000 nije se smanjila. Nesumnjivo će nositi Severnu Karolinu. Poput Aljaske, mediji neće tražiti da Tramp promoviše iluziju pobede Bajdena. Severna Karolina bi dovela Trampov glas do 232 elektorskih bodova.
6. Prebrojavanje glasova u Arizoni pokazuje da se Trampov deficit smanjio sa 30.000 u petak na 18.500 u subotu, a preostalo je još oko 100.000 glasova za prebrojati.
Nakon što se Arizona (11 glasova) u potpunosti prebroji, proći će kroz ponovno brojanje u zavisnosti od pro-Trampove pristrasnosti utvrđene u tački 2. Ako bi pobedio u Arizoni, imao bi 243 glasa.
7. U Džordžiji (16 glasova), Bajden prednjači sa samo 8.400 glasova, što je razlika koja opada. Kao i Arizona, Tramp će možda i dalje dobiti u glasanju a i ako ne dobije, imao bi vrlo dobre šanse da prevlada u ponovnom brojanju glasova. Sa Džordžijom, Tramp bi imao 259 glasova.
8. Viskonsin (10 glasova) se računa kao da ga je Bajden osvojio sa 21.000 glasova, ali predstoji ponovna provera. S obzirom na činjenice nabrojane u tački 2, vrlo su velike šanse da će Tramp nositi Viskonsin. Proces ponovnog brojanja u Viskonsinu je jedinstveno pošten i transparentan - model za naciju - tako da će Tramp možda preokrenuti državu. Ako to učini, imaće 269 glasova - jedan stidljivi bod od pobede.
9. Zatim se sve svodi na Pensilvaniju i njenih 20 glasova. Vrhovni sud je privremeno dozvolio prebrojavanje glasačkih listića ako su stigli pre petka, 6. novembra, i bili obeleženi poštanskim markama pre dana izbora, 3. novembra, i naložio razdvajanje glasova sa zakašnjenjem. Kada je sudija Samuel Alito obavešten da država nije razdvojila zakasnele glasove, kao što je savetovao sekretar Pensilvanije, Alito je u petak izdao taj nalog.
Bajden trenutno vodi sa 37.000 glasova u Pensilvaniji. Sudija Alito i sudska većina mogu izbaciti zakasnele glasačke listiće, verovatno isporučujući državu Trampu.
Pored toga, iz gore navedenih razloga, ponovno brojanje će verovatno Trampu doneti odlučujuću prednost. Ako pobedi u Pensilvaniji, imao bi 289 glasova i pobedu.
Postoje dva načina za pokretanje ponovnog brojanja glasova: Prvi, Vrhovni sud može da naloži ponovno brojanje glasova ako su glasači prekršili (gore navedeno) Alitovu naredbu za razdvajanje glasova. I zapamtite, četvorica sudija su želela da preispitaju da li da u potpunosti dozvole kasno glasanje, ali sud je u oktobru to odbio. Sad kad je pravda u rukama Ami Koni Beret, možda će se zauzeti drugačiji stav, posebno ako predsedništvo visi o koncu.
- Svaka država će imenovati, na način koji zakonodavstvo može da usmeri, broj birača, jednak ukupnom broju senatora i predstavnika na koje država može imati pravo u Kongresu - stoji u ustavu.
Zakonodavno telo Pensilvanije, čvrsto u rukama republikanaca (oba doma), može odlučiti da zahteva ponovno brojanje pre imenovanja pobednika. Da bi se izgradio slučaj za to, moglo bi se održati saslušanje o navodnim prevarama kako bi se glasačima države pomoglo da shvate koliko su pogrešno vođeni njihovi glasovi.
Već su lider državnog senata u Pensilvaniji i predsednik Državne skupštine održali konferenciju za novinare najavljujući svoju nameru da "revidiraju" proces prebrojavanja glasova.