KAO MIŠ SE SAKRIO U RUPU Zelenski napravio diplomatski skandal kakav se ne pamti, pa nestao - zbog sramote pljušte zahtevi za ostavkom
Diplomatski skandal.
Zamenik poljskog ministara spoljnih poslova Arkadijuš Mularčik izjavio je da bi predsednik Donjeg doma kanadskog parlamenta trebalo da podnese ostavku nakon skandala sa odavanjem počasti Ukrajincu koji je u Drugom svetskom ratu bio pripadnik SS jedinice.
Tokom govora ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, u petak u kanadskom parlamentu, predsednik Donjeg doma Entoni Rota pozvao je poslanike da odaju počast 98-godišnjem Jaroslavu Hunki, koji je služio u 14. Vafen-SS diviziji, nazvavši ga "herojem Ukrajine i Kanade".
"TO JE VELIKA SRAMOTA" Ne smiruju se strasti zbog ovacija ukrajinskom nacisti u kanadskom parlamentu (VIDEO)
POKAZAO JE SVOJU PRAVU PRIRODU! Zelenski stisnutom pesnicom i sa žarom u očima pozdravlja bivšeg SS-ovca (FOTO)
ZELENSKI KRATKO BORAVIO U KOMŠILUKU: Prvo ih izvređao, pa im došao u goste! Otkriven razlog njegove najnovije BRZE posete
Rota se u nedelju izvinio zbog toga, nakon što je to od njega tražio jevrejski Centar "Simon Vizental".
- Ovo je velika sramota za predsednika Donjeg doma i njegovo nepoznavanje istorije, sa tako velikom sramotom, trebalo bi da podnese ostavku na svoju funkciju - rekao je Mularčik u intervjuu za poljsku novinsku agenciju PAP.
On je podsetio da je jedinica SS u kojoj je bio Hunka činila masovne ratne zločine – pre svega nad Poljacima i Jevrejima – uz neverovatno varvarstvo.
- A danas je nedostatak jasne osude ovih pojedinaca, a istovremeno i veličanje, velika sramota - rekao je Mularčik.
Prema njegovom mišljenju, "pre svega, službe predsedavajućeg Donjeg doma načinile su ogroman propust i treba povući neke lične posledice", jer se radi o veličanju vojnika zločinačkih nemačkih jedinica, protiv kojih su se borili i Kanađani, Amerikanci i Britanci.
Mularčik je, takođe, rekao da sve ovo pokazuje da će nerazrešena pitanja iz prošlosti Ukrajine i dalje praviti ozbiljne probleme u tumačenju istorije te zemlje. Jer, kako je rekao, "dok su se građani zapadnoevropskih zemalja ogradili od toga i osuđuju učešće svojih građana u zločinačkim jedinicama Vafen-SS, u slučaju Ukrajinaca to nije jasno".
- Ovaj slučaj pokazuje da se stalno suočavamo sa izvesnim istorijskim revizionizmom, inverzijom koncepata. I to je element nemačke, ali nažalost, kao što vidimo i delimično ukrajinske istorijske politike, nesuočavanja sa zločinačkom prošlošću, skrivanje te prošlosti, a u nekim situacijama čak i veličanje - rekao je Mularčik.
On je istakao da je ovo "apsolutno katastrofalna situacija, koja dokazuje da nemirenje sa sopstvenom istorijom, sa zločinima u sopstvenoj istoriji, vodi do tako velikih diplomatskih i političkih skandala".
PAP podseća da su u februaru 1944. godine, ukrajinski vojnici u sastavu SS Galicija, učestvovali u zločinu u Huti Pijenjackoj, gde su – prema istrazi Instituta za nacionalno pamćenje – pod nemačkom komandom, zajedno sa paravojnim jedinicama ukrajinskih nacionalista, ubili oko 850 Poljaka. Vojnici ove formacije osumnjičeni su i za zločine u Ivoniču, Hodačkovu Velikom, Prehorilu i Smoligovu.
Iako je Poljska jedan od najsnažnijih podržavalaca Ukrajine u njenom sukobu sa Rusijom, odnosi dveju zemalja i dalje su narušeni zbog glorifikovanja ukrajinskih nacionalista u Kijevu, od kojih su mnogi sarađivali sa nacističkim režimom.