Kineska svemirska stanica pada na Zemlju sutra: Moguće mesto udara - Srbija
Kretanje se prati svake sekunde
Kineska svemirska stanica "Tiangong-1" verovatno će pasti na Zemlju u nedelju, 1. aprila, kažu stručnjaci. Procene su da će "Tiangong-1" udariti negde između 31. marta i 1. aprila, sa fokusom na 14.00 sati GMT 1. aprila, kako navodi neprofitna Vazduhoplovna korporacija iz Kalifornije, koja prati pad ovog modula.
Svekar Pipe Midlton optužen za silovanje deteta: Multimilioner u zatvoru u Parizu
Ciljani datum dolazi sa greškom od 16 sati, pa je moguće da će letelica započeti svoje smrtonosno poniranje bilo kad između subote i nedelje popodne.
Ovu procenu potvrđuje i Evropska svemirska agencija (ESA), ističe "Spejs".
Ali, naučnici i inženjeri još ne mogu da tačno kažu kad će svemirska stanica teška 9,4 tone pasti na Zemlju, jer je zbog njenog obrtanja teško predvideti vreme ulaska u atmosferu i njenu putanju.
"Tiangong -1" lansiran je u septembru 2011, da bi pet godina kasnije, u martu 2016, prestao da komunicira sa kontrolnim centrom u Pekingu, od kada se vodi kao svemirski otpad.
Očekuje se da će pasti negde na geografskoj širini između 42.7 severno i 42.7 južno.
Zanimljivo je da se kao mesto mogućeg pada navode Francuska, Španija ili Portugal u jednom slučaju, a u drugom zemlje Balkana.
Kako se bliži dan pada, sateliti će moći preciznije da predvide gde će se to dogoditi.
Zvaničnici su objavili da nema razloga za brigu povodom pada "Tiangonga-1".
- Nema potrebe da se ljudi brinu zbog ponovnog ulaska modula u atmosferu. On neće udariti snažno u Zemlju, ako u naučno-fantastičnim filmovima, više će izgledati poput meteorske kiše - stoji u saopštenju kineske svemirske agencije CMSEO.
U stvari, šanse da vas pogodi otpad sa "Tiangonga-1" su manje od jedan prema trillion.
Ako možete da vidite modul prilikom pada u Zemljinu atmosferu, možete prijaviti viđenje Centru za proučavanje orbitalnog i padajućeg otpada Vazduhoplovne korporacije. Takođe, na sajtu Vazduhoplovne korporacije možete dobiti detalje o modulu, njegovu trenutnu lokaciju i očekivano vreme pada, kao i animirani video ponovnog ulaska letelice u atmosferu.
Ako želite da pratite kretanje modula, sajt "SatView" pokazuje projektovanu putanju svemirske stanice i gde se nalazi iznad Zemlje u bilo kom trenutku. Takođe sadrži mapu predviđene putanje pada.
Kancelarija za svemirski otpad ESA-e održava dnevni blog o visini "Tiangonga-1", zajedno sa predviđenim datumom ponovnog ulaska u atmosferu Zemlje.