Кинеска свемирска станица пада на Земљу сутра: Могуће место удара - Србија
Кретање се прати сваке секунде
Кинеска свемирска станица "Тиангонг-1" вероватно ће пасти на Земљу у недељу, 1. априла, кажу стручњаци. Процене су да ће "Тиангонг-1" ударити негде између 31. марта и 1. априла, са фокусом на 14.00 сати GMT 1. априла, како наводи непрофитна Ваздухопловна корпорација из Калифорније, која прати пад овог модула.
Свекар Пипе Мидлтон оптужен за силовање детета: Мултимилионер у затвору у Паризу
Циљани датум долази са грешком од 16 сати, па је могуће да ће летелица започети своје смртоносно понирање било кад између суботе и недеље поподне.
Ову процену потврђује и Европска свемирска агенција (ЕСА), истиче "Спејс".
Али, научници и инжењери још не могу да тачно кажу кад ће свемирска станица тешка 9,4 тоне пасти на Земљу, јер је због њеног обртања тешко предвидети време уласка у атмосферу и њену путању.
"Тиангонг -1" лансиран је у септембру 2011, да би пет година касније, у марту 2016, престао да комуницира са контролним центром у Пекингу, од када се води као свемирски отпад.
Очекује се да ће пасти негде на географској ширини између 42.7 северно и 42.7 јужно.
Занимљиво је да се као место могућег пада наводе Француска, Шпанија или Португал у једном случају, а у другом земље Балкана.
Како се ближи дан пада, сателити ће моћи прецизније да предвиде где ће се то догодити.
Званичници су објавили да нема разлога за бригу поводом пада "Тиангонга-1".
- Нема потребе да се људи брину због поновног уласка модула у атмосферу. Он неће ударити снажно у Земљу, ако у научно-фантастичним филмовима, више ће изгледати попут метеорске кише - стоји у саопштењу кинеске свемирске агенције ЦМСЕО.
У ствари, шансе да вас погоди отпад са "Тиангонга-1" су мање од један према trillion.
Ако можете да видите модул приликом пада у Земљину атмосферу, можете пријавити виђење Центру за проучавање орбиталног и падајућег отпада Ваздухопловне корпорације. Такође, на сајту Ваздухопловне корпорације можете добити детаље о модулу, његову тренутну локацију и очекивано време пада, као и анимирани видео поновног уласка летелице у атмосферу.
Ако желите да пратите кретање модула, сајт "SatView" pokazuje пројектовану путању свемирске станице и где се налази изнад Земље у било ком тренутку. Такође садржи мапу предвиђене путање пада.
Канцеларија за свемирски отпад ЕСА-е одржава дневни блог о висини "Тиангонга-1", заједно са предвиђеним датумом поновног уласка у атмосферу Земље.