Kinezi spremaju pojačanje u svemirskoj trci: Puštanje "Nebeske palate" u orbitu 2022. godine
Primaće i strane astronaute
Međunarodnoj svemirskoj stanici će se tokom 2022. godine pridružiti kineska svemirska stanica koju će moći da koriste svi astronauti.
Pročitajte i:
- Otkriveni dokazi koji svedoče o razviću civilizacije u Evropi: Na Siciliji pronađeni ostaci vikinških potomaka!
- Srušio se vijadukt u Italiji, na DESETINE MRTVIH: Među poginulima i dete! Traže se preživeli u ruševinama! (FOTO/VIDEO)
- PANIKA u Berlinu: Na adrese ambasada SAD i Izraela stigle sumnjive koverte
Kineska svemirska stanica Tjangong, ili Nebeska palata, biće puštena u orbitu tokom 2022. godine, funkcionisaće prema standardima Međunarodne svemirske stanice i biće otvorena i za strane astronaute.
Tjangong, koja će biti veća od nekadašnje ruske svemirske stanice Mir, teške 140 tona, čija je misija završena 1999. godine, sastojaće se od osnovnog modula i dve laboratorijske kabine, dovoljno velike za smeštaj od tri do šest astronauta.
- Postoji samo mali broj zemalja sposobnih da pošalju svemirsku stanicu u orbitu. To je zahtevan program koji pokazuje sveobuhvatne naučne i tehnološke sposobnosti Kine - rekao je za "Global tajms" stručnjak za vazduhoplovstvo i vojni u ekspert u kompaniji "Čajna avijejšen njuz", Džang Baosin.
Svemirska stanica će biti opremljena i sinoptičkim teleskopom, koji bi trebalo da ima visoku rezoluciju kao Hablov svemirski teleskop.
- Kombinacija sferičnog radijskog teleskopa od 500 metara i teleskopa za orbitalno sinoptičko posmatranje omogućiće da Kina u vazduhoplovno-kosmičkoj oblasti napreduje krupnim koracima. Kina bi čak mogla da bude lider na tom polju - rekao je Džang.
Tjangong će, takođe, imati dve laboratorijske kabine u kojima će biti pritisak kako bi mogli da se sprovode eksperimenti sa slobodnim padom i mikrogravitacijom.
Prošlog meseca privatna kompanija "Lendspejs" iz Pekinga saopštila je da će 2020. godine biti lansirana raketa "Suzaku 2", najveća raketa u privatnom vlasništvu razvijana u Kini. Uz to, takođe privatna kompanija "Blu erou spejs tehnolodži", iz Pekinga, planira da iduće godine završi testiranje rakete srednjeg dometa na prirodni tečni gas. Očekuje se da će prvi letovi biti održani u 2020. godini, objavio je "Azija tajms".