Кинези спремају појачање у свемирској трци: Пуштање "Небеске палате" у орбиту 2022. године
Примаће и стране астронауте
Међународној свемирској станици ће се током 2022. године придружити кинеска свемирска станица коју ће моћи да користе сви астронаути.
Прочитајте и:
- Откривени докази који сведоче о развићу цивилизације у Европи: На Сицилији пронађени остаци викиншких потомака!
- Срушио се вијадукт у Италији, на ДЕСЕТИНЕ МРТВИХ: Међу погинулима и дете! Траже се преживели у рушевинама! (ФОТО/ВИДЕО)
- ПАНИКА у Берлину: На адресе амбасада САД и Израела стигле сумњиве коверте
Кинеска свемирска станица Тјангонг, или Небеска палата, биће пуштена у орбиту током 2022. године, функционисаће према стандардима Међународне свемирске станице и биће отворена и за стране астронауте.
Тјангонг, која ће бити већа од некадашње руске свемирске станице Мир, тешке 140 тона, чија је мисија завршена 1999. године, састојаће се од основног модула и две лабораторијске кабине, довољно велике за смештај од три до шест астронаута.
- Постоји само мали број земаља способних да пошаљу свемирску станицу у орбиту. То је захтеван програм који показује свеобухватне научне и технолошке способности Кине - рекао је за "Глобал тајмс" стручњак за ваздухопловство и војни у експерт у компанији "Чајна авијејшен њуз", Џанг Баосин.
Свемирска станица ће бити опремљена и синоптичким телескопом, који би требало да има високу резолуцију као Хаблов свемирски телескоп.
- Комбинација сферичног радијског телескопа од 500 метара и телескопа за орбитално синоптичко посматрање омогућиће да Кина у ваздухопловно-космичкој области напредује крупним корацима. Кина би чак могла да буде лидер на том пољу - рекао је Џанг.
Тјангонг ће, такође, имати две лабораторијске кабине у којима ће бити притисак како би могли да се спроводе експерименти са слободним падом и микрогравитацијом.
Прошлог месеца приватна компанија "Лендспејс" из Пекинга саопштила је да ће 2020. године бити лансирана ракета "Сузаку 2", највећа ракета у приватном власништву развијана у Кини. Уз то, такође приватна компанија "Блу ероу спејс технолоџи", из Пекинга, планира да идуће године заврши тестирање ракете средњег домета на природни течни гас. Очекује се да ће први летови бити одржани у 2020. години, објавио је "Азија тајмс".